Pekanové ořechy: vynikající zdroj vápníku a antioxidantů pro papoušky

pekanové ořechyOřechy tvoří nedílnou součást krmiva všech středních a větších druhů papoušků. Chovatelé obvykle sahají po těch, které jsou nejdostupnější a nejlevnější: vlašské nebo lískové ořechy lze sehnat prakticky kdekoli, řada lidí je pěstuje i na svých zahradách a narazit na ně lze i ve veřejně přístupných sadech nebo parcích. Jiné druhy ořechů se musí dovážet. Mezi nimi jsou výjimečné pekanové ořechy. Jejich jádra poněkud připomínají naše vlašské ořechy, dokonce mají podobnou chuť, ale jsou jemnější a na rozdíl od vlašských obsahují mnohem více vitaminů a minerálů, zejména pak důležitý vápník.

Prevence proti onemocnění nervové soustavy

Ve 100 gramech pekanových ořechů bývá až 70 miligramů vápníku, což je nejvíce ze všech dostupných druhů ořechů. Ještě větší podíl, až 410 miligramů, má v pekanech draslík a 277 miligramů fosfor. Všechny tyto minerály jsou pro papoušky důležité zejména v době odstavu a dospívání mláďat, a také během hnízdění. Vápník je velmi důležitý pro samice kvůli tvorbě skořápky vajec. Pokud totiž nemá k dispozici krmivo s dostatkem vápníku, čerpá jej z vlastního těla (kostí) a stává se mnohem zranitelnější – hrozí jí komplikované zlomeniny. Pouhých pět pekanových ořechů také obsahuje asi šestinu doporučené denní dávky zinku (pro člověka), který stimuluje bílé krvinky důležité pro boj s bakteriálními nebo virovými infekcemi.

K TÉMATU: Netrpí vaši papoušci nedostatkem vitamínu A a D? V krmivu často chybí

Vědci z Center for Cellular Neurobiology při University of Massachusetts Lowell v roce 2010 rovněž zjistili, že pekanové ořechy působí jako přírodní antioxidant při neurologické ochraně. Dokáží tak opozdit nebo zpomalit postup degenerace motorických neuronů spojené s věkem, ale také Alzheimerovu a Parkinsovu chorobu, rakovinu či onemocnění srdce. Na antioxidanty, tedy živiny, které pomáhají zabraňovat buněčnému poškození, jsou pekanové ořechy nejbohatší ze všech ořechů. Jejich podíl je podobný jako u ostružin, lékořice nebo oregana. To je dobrá zpráva nejen pro člověka, který je pravidelně konzumuje, ale také pro papoušky. Pekany jsou totiž poměrně dobře dostupné zboží, byť se musí dovážet (většinou z USA, Turecka nebo Jihoafrické republiky).

Ořechovec pekanový (Carya illinoinensis) pochází původem z Mexika a jihu Spojených států (Foto: Southernlawntexas.com)
Ořechovec pekanový (Carya illinoinensis) pochází původem z Mexika a jihu Spojených států (Foto: Southernlawntexas.com)

Velcí arové by měli mít pekany denně

Složení pekanových ořechůOřechovec pekanový (Carya illinoinensis), který plodí pekanové ořechy, pochází z Mexika a jihu Spojených států, kde bývá součastí původních lesů. Uměle bylo vyšlechtěno i několik dalších odrůd, z nichž jedné se daří i v severnějších zemích, včetně České republiky. V tuzemsku se ale pekany ve velkém nepěstují, jde spíš o raritu u několika nadšenců do exotických dřevin. Pekanům se daří spíše v teplejších oblastech, kde běžně vznikají celé ořechové plantáže, jako v Jihoafrické republice, kde takové umělé lesy vytlačují původní zeleň a s ní i vzácného papouška kapského. Ten pro změnu dělá vrásky na čele farmářům, kteří se věnují pěstování pekanů: ořechy mu zachutnaly natolik, že zemědělcům způsobuje obrovské škody.

ČTĚTE TAKÉ: Papoušky kapské ohrožuje PBFD a kácení stromů. Mezinárodní projekt jim chce pomoci

Právě z jižní Afriky, ale třeba i z Turecka, se pekany ve velkém dováží do Evropy, včetně České republiky. Cena ořechů se v různých ročních obdobích mění. Nejvýhodnější je před Vánoci, kdy se velké sítě hypermarketů předzásobují přes svátky (pekany se hodně používají do cukrovinek, včetně dortů a vánočního cukroví), a poté okolo Velikonoc. Nakoupit si velké množství ořechů dopředu je ale ošidné: i při správném skladování v chladnější, dobře větrané temné místnosti, vydrží zpravidla jen rok. Poté mohou žluknout, nebo se do nich pustí plíseň. A pro které papoušky se pekanové ořechy nejvíc hodí? Na denním jídelníčku by je měli mít velcí arové, pro menší druhy papoušků jde spíše o vítané zpestření běžného krmiva.

 

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 12. až 14. září 2014

Dálší článek

Exota Olomouc letos vystaví nestory kea, nejinteligentnější papoušky světa

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější