Australská vláda dala na vědce a prohlásila latama vlaštovčího za kriticky ohrožený druh

Latam vlaštovčí v nociUVNITŘ VIDEO – Půl roku po Mezinárodní unii na ochranu přírody (IUCN) se „rozhoupala“ i australská federální vláda a prohlásila latama vlaštovčího za kriticky ohrožený druh. Nejrychlejší papoušek světa, kterému podle výzkumu Dr. Dejana Stojanovice z Australské národní univerzity (ANU) hrozí do 16 let takřka úplné vyhubení, tak má reálnou šanci na záchranu. Nová klasifikace usnadní jednání s úřady o ochraně hnízdních biotopů na Tasmánii, jež přímo ohrožuje těžba dřeva. „Pro latamy to je důležitý milník. Nyní je potřeba nalézt účinné řešení extrémního vlivu predace vačic na jejich populaci a ochranu jejich stanovišť,“ řekl Stojanovic internetovému deníku Science Daily.
Vačice jsou hlavní problém, míní vědci

Zásadním problémem jsou především vačice, které dokáží zlikvidovat přes 80 procent hnízd latamů, včetně sedících samic. „Dalším cílem naší výzkumné skupiny je přijít na to, co je třeba podniknout, abychom pomohli k rychlému růstu populace latamů, protože tento druh je pouhý krok od zániku,“ varuje Dejan Stojanovic. Podle výzkumu ANU se divoká populace latamů vlaštovčích v důsledku výše zmíněných negativních vlivů každé čtyři roky sníží na polovinu. Do roku 2030 by mohlo zmizet až 94,7 procenta latamů. Už dnes ve volné přírodě přežívají necelé dva tisíce latamů. Pokud by se naplnila prognóza ANU, zbyla by jich pouhá stovka.

K TÉMATU: Latam vlaštovčí byl oficiálně zařazen mezi kriticky ohrožené druhy v Červené knize IUCN

Případná ztráta latama vlaštovčího by měla nedozírné následky pro celý ekosystém Tasmánie, protože nektarožraví lamatové jsou hlavními opylovači tamních eukalyptů. „Mají tedy zásadní význam pro životní prostředí na Tasmánii, ale také pro hospodářství včetně lesnictví a cestovního ruchu,“ upozorňuje profesor ANU Rob Heinsohn. „Jsme rádi, že vláda vyslechla vědecké argumenty a dala šanci latamům vlaštovčím bojovat o svoji budoucnost.“ Aktivisté z tasmánské Strany zelených vyzvali vládu tohoto ostrovního státu australské unie, aby do konce roku prohlásila latama vlaštovčího za kriticky ohrožený druh i na místní úrovni, což by pomohlo reálně zastavit kácení stromů v jeho hnízdištích.

Lesníci přerušili těžbu dřeva na ostrovu Bruny

Tasmánský senátor Nick McKim se obrátil na tamní vládu s požadavkem, aby okamžitě zakázala kácení původních lesů, zejména pak v hnízdištích latamů na jihu ostrova. Lesníci mezitím dočasně přerušili těžbu na ostrovu Bruny, ale ekologičtí aktivisté požadují trvalý zákaz kácení stromů v této lokalitě. Podle tasmánského ministra lesnictví Petera Gutweina je stát aktivním spoluúčastníkem národního plánu na obnovu populace latama vlaštovčího. Výzvy na utlumení nebo úplné ukončení těžby dřeva ale odmítá. „Těžba na ostrově Bruny byla zastavena, protože je to jedna z mála ostrovních lokalit, kde vačice nebyly schopny ohrozit hnízda latamů a snížit tak početnost jejich populace,“ říká ministr Gutwein.

ČTĚTE TAKÉ: Nejrychlejší papoušek světa? Latam vlaštovčí dokáže létat až 100 km/h

„Jakmile budeme mít jasný plán na posílení populace latamů vlaštovčích založený na důkazech, připravíme dlouhodobější strategii pro toto stanoviště,“ slíbil ministr. Bývalý vůdce strany Zelených Bob Brown vyzval federální australskou vládu, aby omezila lesnické činnosti na Tasmánii a posílila ochranu latamů. „Přežití těchto ptáků závisí čistě na plánu obnovy jejich populace od federální vlády, jeho aktualizace a drastických opatřeních,“ míní Bob Brown. V zajetí je latam vlaštovčí poměrně často chovaným druhem papouška, i v České republice se nachází stovky těchto ptáků. Vzhledem k tomu, že latamové nečelí nelegálnímu odchytu, nejsou zařazeni do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES.

Úvodní foto: Parks.tas.gov.au/Peter Tonelli
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..