Největší voliéra pro andulky v Česku? Zoopark Vyškov ji plánuje na 500 metrech čtverečních a s klokany

andulky u budekUVNITŘ VIDEO – Obrovskou průchozí voliéru pro andulky, ve které budou společně s těmito nejznámějšími papoušky světa žít i klokani, plánuje do příštího jara postavit zoopark v jihomoravském Vyškově. Stavba zabere 500 metrů čtverečních a voliéra pojme víc než 350 andulek různých barevných mutací. Mělo by jít o ochočené kontaktní ptáky, na které by si mohli návštěvníci sáhnout, řekl deníku Právo ředitel vyškovského zooparku Josef Kachlík. „Chceme, aby byly ochočené. Cílem je, aby se ve voliéře mohli lidé zastavit, andulky na ně sedaly a nechaly se hladit,“ uvedl. Společně s klokany mají návštěvníkům přiblížit přírodu Austrálie.
Vybudování nové expozice má stát dva až tři miliony korun, stavební práce začnou již letos na podzim. Voliéra zabere prostor v nejstarší části zooparku, kde byly před časem strženy zastaralé voliéry. „Andulky i klokani jsou domestikovaná zvířata, takže u nás mají své místo, stejně jako opičky druhu malpa plačtivá,“ vysvětluje Josef Kachlík. Vyškovský zoopark se totiž zabývá právě chovem domestikovaných a hospodářských zvířat. Je propojen s dinoparkem, kde se nachází víc než 50 zčásti pohyblivých soch prehistorických ještěrů. Oba parky ročně navštíví asi 170 tisíc lidí.

Zoo se andulek spíše zbavují

Andulky z českých zoologických zahrad postupně mizí. Většina zoo dává přednost vzácným a ohroženým druhům papoušků a zapojuje se do záchranných programů. Určitou výjimkou je plzeňská a také pražská zoologická zahrada, které využily příležitosti a získaly odchovy přírodních andulek z německé zoo v Kolíně nad Rýnem, jíž se podařilo dovézt andulky odchycené z přírody přímo v Austrálii. V plzeňské zoo se je podařilo opakovaně rozmnožit, i když odchovy bývají menší než u domestikovaných andulek, které žijí po několik desítek generací v zajetí. „Mají dvě, maximálně tři mláďata na snůšku. Víc ne. Množí se ale bez problémů,“ řekl v loňském rozhovoru pro server Ararauna.cz ošetřovatel ptáků v plzeňské zoo Milan Hřebík.

K TÉMATU: Rarita v plzeňské ZOO: přímí potomci andulek z volné přírody v Austrálii

Přírodní andulky se dostaly i do několika soukromých chovů v České republice. Většina chovatelů ale vlastní ptáky, kteří po generace žijí v zajetí a většinou jde o křížence různých barevných mutací. Do Evropy se podařilo dovézt první andulky v roce 1840 a brzy se z nich stal chovatelský hit. Po zákazu vývozu veškerého ptactva z Austrálie, který začal platit v roce 1894, na starém kontinentu vzniklo několik velkochovů těchto ptáků, které se snažily pokrýt velkou poptávku po andulkách. Kdy byly poprvé odchovány u nás, není známo, ale v sousedním Německu zaznamenali první úspěšné hnízdění v zajetí v roce 1855 a ve Francii dokonce v roce 1846.

Úvodní foto: Felagund/Wikimedia Commons
Předchozí článek

Papoušci žako patrně přejdou do CITES I. Požadují to africké státy, ale také EU včetně Česka

Dálší článek

Australská vláda dala na vědce a prohlásila latama vlaštovčího za kriticky ohrožený druh

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější