UVNITŘ FOTOGALERIE – Tři týdny po Exotě Olomouc začala v Lysé nad Labem další velká výstava exotického ptactva a dalších cizokrajných zvířat. Výstaviště Lysá nad Labem hostí od středy až do neděle Exotiku 2016. Záběr této výstavy je širší než na Exotě, kromě papoušků a dalších exotů se zde objevují i savci, plazi, rybičky či hmyz. Velkým lákadlem je unikátní bílé lvíče, o které se na výstavě stará společnost Laguna. Z papoušků jsou na letošní Exotice největší vzácností arové kanindy od chovatele Zdeňka Vandělíka z blízkých Jirn či papoušci amboinští, vzácnější příbuzní papoušků karmínových a královských, od Pavla Štěcha z Nehvizd.
Exotika tradičně zaplnila všechny čtyři haly Výstaviště Lysá nad Labem. Do haly A hlavní budovy výstaviště organizátoři umístili expozici výstavních ptáků doplněnou o drobné exoty, holuby, ale i menší papoušky. V jedné z prosklených vitrín jsou charmozini červenobocí, menší a velmi pestře zbarvený druh loriů, které na Exotiku propůjčil jeden z organizátorů této výstavy Ladislav Žoha. Českou výstavní premiéru si v hale A odbývají běhulíci pestří, drobní zavalití bahňáci, kteří obývají břehy jezer a řek ve střední Africe. Česky se jim též říká kulík nilský a některé zahraniční systematiky jej označují za kulíka krokodýlového. Na Exotiku je dovezl chovatel Jiří Kohout.
Největší voliéru obsadili bílí kakaduové
Do výstavní haly B se jako každoročně soustředili hrabaví a vodní ptáci, expozice akvaristů a teraristů a také drůbež. Návštěvníky na první pohled zaujme velký výběh uprostřed haly, v němž je hejno plameňáků růžových doplněné o několik volavek rusovlasých. Zajímavou kombinaci nabízí voliéra s kraskami červenozobými, ve které se prochází i pár jeřábů panenských. Klub chovatelů bažantů a holoubků připravil velmi bohatou expozici skoro dvou desítek druhů bažantů včetně v přírodě vyhynulých bažantů Edwardsových. Za zmínku také stojí majny Rotschildovy, na které návštěvníci jinak narazí spíše v zoologických zahradách.
Největší „žně“ čekají na milovníky papoušků ve výstavní hale C. Vedle zmiňovaných arů kanind se zde letos objevily ještě další dva velké druhy arů: společnost Laguna vystavila ve společné voliéře tři ary ararauny a jednoho aru vojenského. Opeřenci z Laguny obsadili i největší voliéru v hale C, již loni obývali arové. Letos zde jsou bílí kakaduové: kakadu bílý a dva poddruhy kakadu žlutočečelatého – guinejský a velký. Prostorný výběh sdílí společně s husami kuřími. Samostatnou sekci v hale C mají středně velcí australští papoušci. Vzácní papoušci amboinští sousedí s příbuznými papoušky královskými a dále s papoušky červenokřídlými, nádhernými, kouřovými a Alexandřinými.
Poprvé ve velkém i mutační papoušci
Ve stejné skupině voliér, jež při dřívějších ročnících Exotiky sloužily aratingům a malým druhům arů, jsou také rosely: konkrétně rosela penant, pestrá, žlutolící a žlutobřichá. V řadě menších klecí volně navazují menší australští papoušci: neofémy modrohlavé, modrokřídlé, bourci, ozdobné a tyrkysové. V samostatných voliérách jsou mutační neofémy modrohlavé od dvou nejúspěšnějších chovatelů u nás, Jiřího Vojtěcha a Martina Papače. Mutační papoušci jsou ve větší míře prezentováni na Exotice vůbec poprvé. Z australských druhů papoušků na Exotice nechybí ani nejrychlejší papoušek světa latam vlaštovčí, dále dva nejčastěji chované druhy kakariků: kakariki žlutočelý a kakariki rudočelý.
LOŇSKÝ ROČNÍK: Exotika 2015 v Lysé nad Labem láká na tukany obrovské, zoborožce, ary horské a aratingy žluté
Lorie letos zastupují pouze dva druhy (kromě zmiňovaných charmozinů červenobokých, kteří jsou v pavilonu A), a to lori mnohobarvý jižní a lori tříbarvý. Zajímavá je kolekce afrických papoušků. Velmi živá je voliéra s asi třiceti agapornisy fišeri. Stejný papouščí rod na Exotice zastupují ještě agapornisové růžohrdlí a hnědohlaví. Ve výstavní sekci v hale A pak je možné vidět i agapornise škraboškové, růžohlavé a etiopské. Papoušky rodu Poicephalus zastupují tři druhy: nejčastěji chovaný papoušek senegalský, dále papoušek konžský a papoušek žlutotemenný. Z afrických ptáků pavilonu C vévodí zoborožci křiklavý, které do Lysé nad Labem dovezl olomoucký chovatel Jaroslav Čermák.
Zajímavá kolekce snovačů i surikaty
Exotika letos nabízí i zajímavou kolekci snovačů. Zasloužili se o ni dva chovatelé: Ondřej Štafek a Ladislav Žoha. V hale C jsou k vidění snovači zahradní, černí a ohniví (všichni od Ondřeje Štafka), v hale A s expozicí výstavních ptáků pak snovači Napoleonovi, rudohlaví, taha, černobřiší a Jacksonovi (od Ladislava Žohy). Z „nepapoušků“ v hale C rozhodně stojí za vidění ledňáci obrovští, jejich voliéra je umístěna hned u vchodu do pavilonu, a sousedící kystráčci modrolící. Do papouščí haly letos expandovali vodní ptáci. Na dvou malých jezírkách lze napočítat celkem pět druhů vrubozobých včetně elegantních labutí černých.
K TÉMATU: Exota Olomouc 2016 vystavuje 13 druhů arů a loriů, nejucelenější kolekce v České republice
Mezi vodními ptáky v pavilonu C nechybí ani kachna kaštanová, ale exotickým ptákům v hale C zdatně sekundují i savci. Poprvé jsou na Exotice vystaveny surikaty, bohatou kolekci nabídli chovatelé menších druhů opic. Vystavili tři druhy lemurů, kosmany a tři druhy tamarínů. Nechybí však ani velcí plazi, včetně mladého aligátora amerického nebo želvy kajmanky supí. Všechny tyto „neopeřené“ exponáty zapůjčilo Terárium Praha. Ale zpět k papouškům. Z jihoamerických druhů lze letos v hlavní hale C narazit na dva druhy amazoňanů – modročelé a žlutohlavé surinamské – dva druhy amazónků: běločelé a černotemenné. Nechybí ani několik druhů pyrurů, aymar a arating.
Exotika 2016 je na Výstavišti Lysá nad Labem otevřena denně až do neděle od 9:00 do 17:00 hod., včetně státního svátku 28. října. Server Ararauna.cz přináší z této akce aktuální videa a fotografie na své oficiální stránce na Facebooku.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
1 Comments
Dovolím si upřesnit – vystavovaní charmozíni červenobocí (Charmosyna placentis)nejsou druhem loriů, jak je uvedeno výše v textu, ale samostatným rodem z čeledi Loriidae (podle Forshawa)