Ladislav Žoha: Exotika 2016 v Lysé nad Labem se poprvé zaměří na mutační ptáky, chystáme i evropskou premiéru

Ladislav ŽohaPo poměrně krátké době po sobě se v Česku připravuje už druhá velká výstava papoušků, Exotika 2016. Koná se na Výstavišti v Lysé nad Labem v termínu od 26. do 30. října 2016. Předseda Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) Ladislav Žoha nám jako garant této výstavy prozradil několik podrobností. „Poté, co Exota Olomouc 2016 nabídla to nejvzácnější, co české chovatelství nabízí, bude Exotika zaměřená na ty běžnější druhy. S tím, že se budou ukazovat nejen jejich přírodní formy, což je taková tradice Exotiky, ale i mutace,“ říká v rozhovoru pro server Ararauna.cz.
Nebude letošní Exotika znevýhodněna tím, že se koná pouhé tři týdny po Exotě Olomouc?

Ne, je to naopak výhoda. Víme totiž, co se vystavovalo na Exotě, s jejími pořadateli spolupracujeme, a podle toho co bylo na jedné výstavě, se pak připravuje ta druhá a ladí se expozice. To znamená, že se snažíme, aby se pokud možno na obou výstavách neopakovaly stejné druhy. Návštěvník, který byl na Exotě a prohlédl si vystavené druhy, si na Exotice zase najde něco jiného.

Co tedy konkrétně bude letos k vidění v Lysé nad Labem?

Exotika má tu výhodu, že je postavená nejen na ptácích, respektive papoušcích, ale obsahuje všechny druhy zvířat, které existují a chovají se. Letos jsou vlajkovými druhy Exotiky savci. Takže budeme mít dva druhy kočkovitých šelem, pumy a lvy, poprvé v historii, zřejmě celoevropské, budeme vystavovat kopytníky – bizony. Když se vrátíme k ptákům, tak tam budou zástupci sov, brodivých, s velkou pravděpodobností budeme vystavovat opět plameňáky…

Loňský ročník výstavy Exotika 2015 v Lysé nad Labem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Loňský ročník výstavy Exotika 2015 v Lysé nad Labem (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

A co se týče papoušků?

Poté, co Exota Olomouc 2016 ukázala to nejvzácnější, co české chovatelství nabízí, bude Exotika zaměřená na ty běžnější druhy. S tím, že se budou ukazovat nejen jejich přírodní formy, což je taková tradice Exotiky, ale i mutace. Třeba tam budou nejlepší mutační neofémy, které v České republice jsou, od našich dvou špičkových chovatelů.

Mělo by tam být i jedno překvapení, u kterého si ale do poslední chvíle nemůžu být jistý, že vyjde, tak ho nechci prozrazovat. Pokud to ale dopadne, tak to bude evropská premiéra se vším všudy, v České republice je tento druh pouze v několika kusech v soukromých chovech, ani v zoologických zahradách není. Loni tím překvapením byli tukani, letos to taky nebude papoušek, ale víc prozradit vážně nemůžu.

Je to asi docela problém, hledat každý rok něco nového, co nikdo ještě nevystavoval, ne?

Ano, je to každý rok těžší, hledat nějaký druh, který se ještě nevystavoval, nebo se alespoň nějakou dobu u nás nevystavoval… Proto letošní Exotika má podtitul “Druhy, které odvál čas”. To jsou druhy, které dříve byly běžné, na kterých vlastně dnešní chovatelé vyrůstali. Ti chovatelé, kteří dnes mají raritní druhy a vystavovali třeba právě na Exotě, začínali s úplně jinými druhy a tyto druhy chceme vystavovat. Třeba za Austrálii budeme mít nějaký obyčejný druh loriů, několik druhů kakaduů. Exota předvedla velice vzácné druhy jako kakadu havraní, inka, a další, my budeme mít kakadu žlutočečelaté a bílé. Co se týče arů, Exotika dlouhodobě razí myšlenku, že arové na výstavy až tak úplně nepatří, protože je to neuvěřitelně stresuje. Dále tam budou některé druhy amazoňanů, nebo třeba vzácnější papoušci žlutotemenní, charmozíni červenobocí… Myslím, že letos se ty výstavy krásně doplňují, Exota měla ty “špeky” a my budeme mít ten zbytek.

Teď, dva týdny před výstavou, jsou nepochybně přípravy v plném proudu. Jak dlouho trvá celou výstavu připravit?

Pět týdnů. Od prvního namalování výstaviště, tedy rozmístění klecí a stánků, až do jejího postavení. Jinak ale celkově vzato – myšlenka celého konceptu a jednání s chovateli a partnery výstavy probíhá celý rok, po ukončení jednoho ročníku začínám přemýšlet nad dalším. Ale to jsou jednání jen co bychom mohli, co by se dalo udělat, ty konkrétní věci se pak plánují až těch pět týdnů předem. Ono totiž nemá cenu plánovat hodně dopředu, protože když se dohodnu s chovatelem půl nebo tři čtvrtě roku dopředu, že dá na výstavu určitý druh, tak nevím, co s těmi ptáky nakonec bude. Můžou hnízdit, můžou nedej bože uhynout, takže to prostě neděláme s velkým předstihem. Druhá věc je ta, že za ty roky máme vyzkoušený okruh vystavovatelů, takové to jádro, na kterém ty výstavy stojí, lidé, kteří mají dostatečně velké chovy, aby měli stále co nabídnout. Takže na nich stavíme, a s nimi se každý rok domluvím.

Když projeví zájem o vystavení nějaký soukromý chovatel se zajímavým druhem, domluvíte se s ním? Stává se to vůbec, že by zavolal někdo z vlastní iniciativy, že chce vystavovat?

Občas se to stane, ano, tak jednou za dva roky, a samozřejmě pokud je to druh, který už nemáme domluvený s někým jiným, tak ho rádi uvítáme mezi vystavovateli.

Letos se Exotika zaměří spíše na savce, z papoušků nabídne mutační ptáky, říká Ladislav Žoha (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Letos se Exotika zaměří spíše na savce, z papoušků nabídne mutační ptáky, říká Ladislav Žoha (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Je Exotika prodejní výstavou?

Kromě toho, že tam bude burza, kde může každý chovatel přijít a nabízet své odchovy, tak v rámci vlastní výstavy bude prodejní stánek, kde bude možné koupit některé vystavené ptáky.

Exotika je letos podruhé pětidenní. Není to příliš dlouhé pro vystavená zvířata? Hlavně ptáci jsou hodně stresoví…

Právě proto je potřeba s tím počítat už od začátku a vybírat takové druhy, které to zvládnou a které nejsou příliš stresové. Vždycky máme několik druhů takzvaně v záloze, kdyby některému druhu to tam nedělalo dobře, tak je prostě odvezeme z expozice, přepíše se jmenovka a dá se tam náhradní druh. Kolikrát nám někdo vyčítal, že tam je obrovská voliéra a v tom lítají dva ptáci, ale je to z toho důvodu, že tam jsou vlastně týden, tak aby měli určitý komfort.

Kolik čekáte letos návštěvníků?

Standardní návštěvnosti je kolem 20 tisíc lidí, předpokládáme, že to bude letos stejně úspěšné jako loni, kdy se to blížilo spíš k 30 tisícům. Je to v termínu státního svátku a podzimních prázdnin, takže předpokládáme velký zájem.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
6 komentářů

 1. Peter Talian napsal:

  Dobrý deň, som z východu Slovenska a rád by som si takú výstavu pozrel. Je to však veľmi ďaleko. Neuvažovali ste nad tým aby sa výstava konala bližšie? Určite by sa prišlo pozrieť viac návštevníkov aj zo Slovenska.

  • Zdeněk Vandělík napsal:

   Ano, uvažovali jsme nad tímto problémem, ale došli jsme k závěru, že přestěhovat Lysou nad Labem k Prešovu by bylo opravdu dost finančně náročné. Proto závěr je takový, že zájemce o tuto výstavu musí dojet do středních čech a to do Lysé nad Labem……..

 2. Lenka napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bude otevřeno i o svátek.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..