Tento druh je velmi podobný charmozinovi rudočelému. Odlišuje se od něj však absencí červené skvrny na hlavě. Celkově je zelený, na spodní části těla žlutější, čelo a přední část temene má zelenožluté, skvrnu na kostřeci tmavě modrou, uzdičku, líce a horní hrdlo tmavě červené, příuší fialově modré, světleji proužkované. Spodní krovky křídelní, boky a strany prsou má červené, na spodní straně letek příčný žlutý pásek. Zobák je červený, oko žluté až oranžové, běhák oranžově červený. Dorůstá délky 17 cm a hmotnosti do 50 g.
Vyskytuje se na Nové Guineji a okolních ostrovech, obývá hlavně nížinné habitaty, setkat se s ním můžeme ale i v nadmořské výšce 1 600 m n.m. Celkem se rozlišuje pět poddruhů: charmozin červenoboký molucký (Charmosyna placentis placentis), charmozin červenoboký papuánský (Charmosyna placentis intensior), charmozin červenoboký irianský (Charmosyna placentis ornata), charmozin červenoboký guinejský (Charmosyna placentis subplacens) a charmozin červenoboký bismarcký (Charmosyna placentis pallidior). Rozdíly mezi nimi spočívají v intenzitě zbarvení různých znaků a zařazování jedinců k příslušnému taxonu proto bývá hodně diskutabilní. Ve volné přírodě není charmozin červenoboký ohroženým druhem.
Chov v zajetí
Spolu s charmozinem papuánským se jedná o nejčastěji chovaného charmozina. Díky své velikosti je vhodný pro klecový chov. Pokud ptákům zajistíme teplo, dostatečnou hygienu a kvalitní potravu, pár nás odmění pravidelnými odchovy. V České republice je zastoupen ve více chovech. Nejvíc zkušeností s tímto druhem má ale Pavel Dohnal, kterému se ho daří odchovávat dlouhodobě.
Tuzemského prvoodchovu ale docílil v devadesátých letech Pavel Adamčík v deponovaném chovu u Oldřicha Boumy. V roce 1994 vystavil dvě mláďata na tradiční výstavě Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Albertově. Podle Jana Sojky jde o poměrně otužilé ptáky, kteří snáší teploty i okolo 10 stupňů. Mají velkou potřebu okusu čerstvých větví.
Dostupnost a cena
V České republice jej sice vlastní několik chovatelů, běžně se zde ale neprodává. Šance je spíše na evropském trhu, kde se v roce 2015 cena za jednoho mladého ptáka pohybovala od 200 do 250 euro (v přepočtu 5 400 až 6 750 korun).
Výskyt v českých a moravských ZOO
Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.