Charmozin červenoboký (Charmosyna placentis)

Charmozin červenobokýTento druh je velmi podobný charmozinovi rudočelému. Odlišuje se od něj však absencí červené skvrny na hlavě. Celkově je zelený, na spodní části těla žlutější, čelo a přední část temene má zelenožluté, skvrnu na kostřeci tmavě modrou, uzdičku, líce a horní hrdlo tmavě červené, příuší fialově modré, světleji proužkované. Spodní krovky křídelní, boky a strany prsou má červené, na spodní straně letek příčný žlutý pásek. Zobák je červený, oko žluté až oranžové, běhák oranžově červený. Dorůstá délky 17 cm a hmotnosti do 50 g.

Vyskytuje se na Nové Guineji a okolních ostrovech, obývá hlavně nížinné habitaty, setkat se s ním můžeme ale i v nadmořské výšce 1 600 m n.m. Celkem se rozlišuje pět poddruhů: charmozin červenoboký molucký (Charmosyna placentis placentis), charmozin červenoboký papuánský (Charmosyna placentis intensior), charmozin červenoboký irianský (Charmosyna placentis ornata), charmozin červenoboký guinejský (Charmosyna placentis subplacens) a charmozin červenoboký bismarcký (Charmosyna placentis pallidior). Rozdíly mezi nimi spočívají v intenzitě zbarvení různých znaků a zařazování jedinců k příslušnému taxonu proto bývá hodně diskutabilní. Ve volné přírodě není charmozin červenoboký ohroženým druhem.

Chov v zajetí

Spolu s charmozinem papuánským se jedná o nejčastěji chovaného charmozina. Díky své velikosti je vhodný pro klecový chov. Pokud ptákům zajistíme teplo, dostatečnou hygienu a kvalitní potravu, pár nás odmění pravidelnými odchovy. V České republice je zastoupen ve více chovech. Nejvíc zkušeností s tímto druhem má ale Pavel Dohnal, kterému se ho daří odchovávat dlouhodobě.

Tuzemského prvoodchovu ale docílil v devadesátých letech Pavel Adamčík v deponovaném chovu u Oldřicha Boumy. V roce 1994 vystavil dvě mláďata na tradiční výstavě Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Albertově. Podle Jana Sojky jde o poměrně otužilé ptáky, kteří snáší teploty i okolo 10 stupňů. Mají velkou potřebu okusu čerstvých větví.

Dostupnost a cena

V České republice jej sice vlastní několik chovatelů, běžně se zde ale neprodává. Šance je spíše na evropském trhu, kde se v roce 2015 cena za jednoho mladého ptáka pohybovala od 200 do 250 euro (v přepočtu 5 400 až 6 750 korun).

Výskyt v českých a moravských ZOO

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.