Už dříve byl považován za samostatný druh, později byl ale začleněn jako poddruh pod loriho mnohobarvého. Podle staré systematiky byl jedním ze dvou australských poddruhů tohoto papouška, dnes jsou oba tyto poddruhy (vedle loriho horského i lori rudopáskový) považovány za samostatné druhy. Barevně se velmi znatelně odlišuje fialově modrou hlavou, žlutavě oranžovými prsy, tmavě purpurově modrým břichem a žlutavě zeleným krčním límcem. Barvy jsou syté a ohraničené. Jde o nejodolnější z dřívějších poddruhů loriho mnohobarvého, což ho předurčilo k tomu, že jde aktuálně o vůbec nejčastěji chovaného zástupce loriů v zajetí.
Ve volné přírodě obývá východní a jihovýchodní Austrálii až po poloostrov York, vyskytuje se i na ostrovech Kangaroo a Tasmánie. Častější je podle BirdLife International na severu Austrálie, naopak na Tasmánii je poměrně vzácný. Neexistuje ale ani odhad početnosti jeho populace, i když ornitologvé míní, že mírně klesá. Velmi často byl nelegálně odchytáván pro mezinárodní obchod s exotickými ptáky, i když Austrálie jakýkoli vývoz divokých zvířat desítky let zakazuje a přísně kontroluje.
Chov v zajetí
V zajetí je velmi častý, do Evropy se poprvé dostal v roce 1868 do Zoo Londýn, ale již z roku 1774 jsou známy jeho první ilustrace. V tuzemsku jej poprvé chovala již v roce 1944 zoologická zahrada v Praze. Nyní patří k nejčastěji chovaným druhům loriů – především kvůli jeho odolnosti vůči chladnému počasí. Skupina loriů horských, kteří obývají průchozí voliéru v pražské zoologické zahradě, běžně za mrazů nocuje v budkách umístěných ve venkovním výletu a dokonce se pokouší hnízdit.
Dostupnost a cena
Naprosto běžný druh loriho, kterého lze bez problémů sehnat u českých chovatelů. Dokonce bývá chován i jako domácí mazlíček. Cena mladého ptáka se v roce 2015 pohybovala od dvou do čtyř tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Praha
ZOO Ostrava
ZOO Jihlava