Brazilci vrátí do přírody 140 nelegálně chovaných amazoňanů modročelých a oranžovokřídlých

UVNITŘ VIDEO – Velké manévry připravují ochránci přírody v brazilském státě Goiás poblíž metropole Brasílie. Do volné přírody vrátí ve třech vlnách 140 papoušků, kteří byli zabaveni nebo zpětně odkoupeni od majitelů, k nimž se dostali nelegálně jako mláďata vybraná z hnízd v pralese. Organizace Wild Animal Screening Center a Brazilský institut životního prostředí a obnovitelných přírodních zdrojů (IBAMA) takto v rámci projektu „Křídla“ („Wings“) již od roku 2008 rehabilitují a vypouští desítky ptáků a dalších zvířat odchycených v přírodě. Papoušci, konkrétně v tomto případě amazoňani modročelí a oranžovokřídlí, strávili určitý čas v záchranných stanicích Cetas Alagoas, Ceará, Paraíba, Rio Grande do Norte a Sergipe.
Ochránci amazoňany vypouští do jejich přirozeného biotopu Cerrado, který tvoří savany a pralesy. Zatím poslední skupina čítala 35 ptáků, z toho 32 bylo amazoňanů modročelých a tři amazoňani oranžovokřídlí. Papoušci se dostali do volné přírody 15. prosince na farmě Panny Marie Aparecida v Hidrolândie ve státě Goiás (na videu níže), která se do projektu „Křídla“ přihlásila přede dvěma lety. Během letošního roku bylo v jejím okolí vypuštěno již 447 původně divokých zvířat. Kromě ptáků šlo o plazy a savce. Majitelem farmy je Paulo Marcal, profesor agronomie na Federální univerzitě v Goiásu. Vypouštění papoušků předcházelo poměrně dlouhé období přípravy, během něhož si ptáci zvykali na nové prostředí a „trénovali“ létání v prostorných voliérách.

Někteří ptáci strávili v zajetí 10 let

Aklimatizační voliéry zároveň sloužily i jako místo, v němž se amazoňani postupně sdružily do skupin, v nichž poté byli vypuštěni na svobodu. „Amazoňan modročelý a amazoňan oranžovokřídlý patří u obchodníků s exotickými ptáky mezi nejžádanější druhy,“ říká analytik životního prostředí Leo Caetano. Někteří ptáci byli předtím chování v zajetí déle než deset let, což výrazně snižovalo jejich šanci na návrat do volné přírody. Farmy, které se zapojí pro projektu „Křídla“, mohou tento fakt využít pro vlastní propagaci a rozvoj turistického ruchu, ale i pro vzdělávací aktivity. V letošním roce se organizaci Wild Animal Screening Center podařilo rehabilitovat a vrátit do přírody již 2 495 zvířat.

K TÉMATU: Brazilci provedli zátah na farmě, která uplácela děti, aby vybíraly papoušky z hnízd

„Kromě toho, že bojujeme proti ilegálnímu obchodování, rehabilitujeme zvířata nelegálně chovaná v zajetí a vracíme je do přírody, podílíme se i na zachování biologické rozmanitosti v jednotlivých brazilských státech,“ konstatuje enviromentální analytik Alfredo Baptista, který má projekt „Křídla“ na starosti. 1. prosince vypustili ochránci přírody na farmě Eloy Camargo v Jaraguá ve státě Goiás celkem 39 papoušků, z toho 33 amazoňanů modročelých a šest amazoňanů oranžovokřídlých. Do konce prosince bude ve stejném státě vypuštěno ještě 49 amazoňanů modročelých a dalších 17 dokončuje rehabilitaci a přípravy na vypuštění na další farmě na severovýchodě země.

Úvodní foto: IBAMA
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..