Brazilci provedli zátah na farmě, která uplácela děti, aby vybíraly papoušky z hnízd

IBAMAVe vazbě skončil majitel farmy z vesnice Cocos v severobrazilském státu Bahia, u kterého bylo během společné operace brazilské inspekce životního prostředí IBAMA, federální policie a regionální veterinární správy objeveno 710 nelegálně držených zvířat z volné přírody. Muž byl obviněn z uplácení místních dětí, které nabádal k vybírání mláďat papoušků z hnízd ve volné přírodě. Mezi zachráněnými živočichy bylo 76 mladých papoušků, šest tukanů a tři jeleni. Z více než sedmi stovek zvířat muselo být 260 převezeno do speciálního zařízení Wild Animal Center v bahijském městě Vitória da Conquista, kde se podrobí rehabilitaci a přípravě k vypuštění zpět do volné přírody.
Pytláci nejvíc řádí v severobrazilské Bahii

Téměř pět set zvířat mohlo být vypuštěno okamžitě, rozhodli veterináři po bleskové kontrole jejich zdravotního stavu a kondice. Zátah, na který se brazilské úřady připravovaly delší dobu, přinesl i další ovoce: zatčeno bylo celkem pět lidí, policie na místě zabavila nelegálně držené zbraně a téměř16,5 tisíce kilogramů pesticitů, jejichž používání v zemědělství je zakázáno. Operace se nezaměřila pouze na jednu farmu, dotkla se 18 obcí v regionu a během ní bylo zničeno také 149 nelegálních pecí na výrobu dřevěného uhlí. Úřady během ní rozdaly pokuty v celkové výši 584 tisíc brazilských realů (asi 3,7 milionu korun). Nejdramatičtější byla záchrana nelegálně držených zvířat.

K TÉMATU: Pytláci ročně vyvezou z Brazílie 38 milionů zvířat za dvě miliardy dolarů

V jedné menší provizorní voliéře policisté narazili na 90 namačkaných papoušků, vesměs amazoňanů několika druhů. „Mnoho jich bylo poraněných a podvyživených. Budou muset zůstat nejméně šest měsíců ve Screening Centru kvůli rehabilitaci, teprve poté je budeme moci vrátit do divočiny,“ popsal Ariosvaldo Antunes da Luz z agentury IBAMA, který celé operaci velel. V krátké době jde o další desítky zvířat pocházejících z regionu Bahia, které se podařilo zabavit překupníkům a postupně se vrátí do volné přírody. V polovině listopadu IBAMA oznámila, že se podařilo úspěšně dokončit rehabilitaci 286 zvířat zajištěných v Rio de Janeiru a nyní směřují do místa, kde byly původně odchyceny, v regionu Porto Seguro na jihu brazilského státu Bahia.

Některé papoušky se už nepodaří vrátit do přírody

V předchozím případu šlo o 274 želv, jedenáct ptáků a jednoho leguána. „Mnohá zvířata, která jsou odchycena v lesích na severu a severovýchodu Brazílie, jsou nelegálně převážena na jihovýchod. K obchodování s nimi dochází jenom proto, že po nich existuje poptávka. Je důležité vzdělávat lidi, že kupovat taková zvířata je nezákonné, že nemají legální původ,“ míní analytička životního prostředí Taciana Sherlocková z centra biodiverzity agentury IBAMA v Rio de Janeiru. Podle ní jsou nejčastěji pašováni ptáci, želvy a primáti. „Většina zabavených zvířat přichází do rehabilitačního centra v Rio de Janeiru z jiných oblastí Brazílie. Hledání jejich původního biotopu je pak velmi náročné,“ vysvětlila Taciana Sherlocková.

ČTĚTE TAKÉ: Žena pašovala 60 vajec amazónka krátkoocasého z Brazílie, zatkli ji v Portugalsku

Proces rehabilitace může trvat týdny, někdy však i měsíce. U každého zvířete je to jiné. „Některá zvířata jsou zvyklá na lidskou přítomnost a jejich rehabilitace proto trvá déle. Pracujeme například s papoušky, u kterých to trvá až šest měsíců, než je možné je vrátit zpět do přírody,“ konstatuje Taciana Sherlocková. Ochránci přírody chtějí mít jistotu, že ptáci získají přirozený instinkt a začnou se lidí bát, aby se nestali snadným terčem pytláků. V případě, že jde o mláďata vybraná z hnízd, je ale jejich příprava na vypuštění do volné přírody komplikovaná a u řady papoušků už návrat do původního biotopu není možný – rovnal by se totiž rozsudku smrti. Takoví ptáci musí už navždy zůstat v záchranném centru, přičemž některé se pak daří zapojit do chovných programů v zajetí.

Úvodní foto: IBAMA
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 18. až 20. prosince 2015

Dálší článek

Překvapivé hnízdění amazoňanů žlutokrkých na ostrově Ometepe v Nikaragui

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější