Překvapivé hnízdění amazoňanů žlutokrkých na ostrově Ometepe v Nikaragui

Amazoňan žlutokrký NikaraguaUVNITŘ VIDEO – Největší ostrov vulkanického původu na světě a zároveň jeden z největších ostrovů na sladkovodním jezeru Ometepe v Nikaragui překvapil místní ornitology a milovníky papoušků. Narazili na něm totiž na populaci amazoňanů žlutokrkých, která hnízdí v úplně jinou roční dobu než všichni ostatní papušci tohoto druhu ve Střední Americe. „Přiznám se, že jsem byla naprosto zmatená, když jsem spatřila tyto papoušky během mé první návštěvy ostrova v listopadu 2013,“ popsala na webu Lafeber.com ornitoložka Lora Kim. „Papoušci pravidelně létali nocovat do lesa a ráno odtud odlétali. Ale kam? Za potravou? Na hřadoviště? Nebo hnízdiště?“ Vše totiž nasvědčovalo tomu, že se ptáci chovají jako při hnízdění.
Lora Kim pozorovala ptáky, kteří létali v páru, ale i rodinných skupinkách nebo hejnech, případně samostatně, což naznačovalo, že by amazoňané mohli hnízdit nebo mít těsně po hnízdním období. Viděla dokonce samici, která trávila noci v dutině stromu, což naznačovalo, že sedí na snůšce nebo zahřívá mláďata. „Ale v listopadu? Co víme, amazoňané žlutokrcí v Mexiku a celé Střední Americe kladou vejce v lednu a únoru, mláďata vyvádějí v dubnu až květnu,“ líčí Lora Kim. Od místních lidí se ale dozvěděla, že na ostrově existují dvě různá období rozmnožování amazoňanů žlutokrkých – část ptáků vyvádí mladé v prosinci a část v dubnu. Biologové proto provedli důkladný monitoring počtu papoušků na ostrově Ometepe.

Odpovědi nabídne nová vlna výzkumu

„Nyní máme poměrně jasnou představu o tom, kolik jich na ostrově je, ale ne o jejich chování a co by je mohlo ohrožovat. Máme proto v plánu najít jejich hnízda a zdokumentovat průběh hnízdění, případně zabránit pytlákům vybrat z nich mláďata,“ popisuje Lora Kim. První hnízdní dutiny biologové objevili poměrně nedávno a díky organizaci Paso Pacifico, která poskytla své horolezce, bylo možné do dutin nahlédnout. Objevili v nich již opeřená mláďata, v některých ale byli ještě neopeření mladí, kterým zbýval do rašení prvních per i měsíc. „To potvrzuje domněnku, že by mohlo jít o jedinečnou populaci a možná i něco víc, když se na ostrově podaří objevit další subpopulaci tohoto druhu papouška, která hnízdí v jiném ročním období,“ míní Lora Kim.

K TÉMATU: Modře zmutovaný amazoňan žlutoramenný překvapil obyvatele karibského ostrůvku

Zásadní průzkum na Ometepe proběhne v příštím roce, kdy se vědci pustí do monitoringu hnízdních dutin po celém ostrově, nikoli jen na jedné lokalitě jako dosud. Jakmile se jim podaří pochopit chování ptáků v různých částech ostrova, sestaví plán jejich ochrany, který by vyhovoval jak papouškům, tak místním obyvatelům. Na projektu se podílí organizace Flora and Fauna International, Paso Pacifico, Loro Parque Fundación a USFS-IITF, Lafeber Conservation for leading the way with funding, One Earth Conservation, Salvadora Morales, Norlan Zambranas a místní ochranářské sdružení biologů LOCOS.

Úvodní foto: Paso Pacifico
Předchozí článek

Brazilci provedli zátah na farmě, která uplácela děti, aby vybíraly papoušky z hnízd

Dálší článek

Na světě je už 127 arů škraboškových, jenom za letošní rok se jich podařilo odchovat 20

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější