UVNITŘ FOTOGALERIE – Návštěvníci Dětského dne v Bioparku Štít u Chlumce nad Cidlinou byli o uplynulé sobotě 27. května svědky jedné velké premiéry. Společnost Laguna zde poprvé na veřejnosti zkoušela průchozí voliéru s opuštěnými a nechtěnými papoušky, v níž se bylo možné s jednotlivými papoušky vyfotografovat a pomazlit. „Už delší dobu se na nás obrací lidé, kde by se mohli dostat do přímého kontaktu s našimi papoušky. V Botanické zahradě v Praze na Albertově to není možné, naše zázemí to neumožňuje. Proto jsme začali vážně uvažovat o spolupráci s Bioparkem Štít,“ vysvětlila serveru Ararauna.cz ředitelka společnosti Laguna Magdalena Žohová.
Voliéru, která v sobotu sloužila jako ukázka budoucího zařízení Laguny, běžně obývají divocí papoušci patagonští, andulky, agapornisové a několik dalších druhů ptáků. Část z nich musel Biopark kvůli Dětskému dni dočasně přestěhovat, ovšem papoušky patagonské se nepodařilo odchytit a tak zůstali ve svojí voliéře i během propagační akce společnosti Laguna. „Jsou celkem klidní, podřimují v rohu voliéry, dál od lidí. Jediné, co je dokáže vyplašit, je průlet volně létajících arů nad voliérou,“ popsala Magdalena Žohová. Laguně totiž do Bioparku přijeli pomoci chovatelé z pražské skupiny Uzavřená křídla, kteří se zabývají volným letem papoušků.
Volné létání arů arakang
Pravda, nad Bioparkem létali v podstatě jen dva papoušci, zato pořádní: Václav Froněk dovezl z Prahy svůj ochočený pár arů arakang Goldie a Diega. Kvůli jejich bezpečnosti je ale vypouštěl na volné létání jednotlivě na střídačku. I tak mu samička Goldie připravila poměrně perný závěr dne, protože se navečer odmítala vrátit k majiteli a přilétla až se soumrakem. V průchozí voliéře byly obě arakangy krátce vypuštěny společně, ale protože je sameček Diego poměrně agresivní, musel brzy putovat do transportní klece a čekat v ní na svůj čas samostatného volného létání. Laguna do Bioparku dovezla aru araraunu, kakadu žlutočečelatého, kakadu moluckého, kakadu bílého, amazoňana pomoučeného a amazoňana modročelého.
Chovatelé ze skupiny Uzavřená křídla doplnili kolekci vystavovaných papoušků o aru červenoramenného a žaka velkého. „Původně jsme chtěli dovézt víc našich kakadu, ale všechny naše samice začaly hnízdit,“ vysvětlila Magdalena Žohová z Laguny. „Ne že bychom je měly po párech, ale i když jsou samice chované samostatně, dostaly se do toku a buď již snesly vejce, nebo se na k tomu chystají,“ dodala. Průchozí voliéra v Bioparku Štít byla podle šéfky společnosti Laguna opravdu jen ukázkou, jak by měla vypadat jiná, mnohem větší voliéra, jejíž stavba v Bioparku začne v nejbližší době. Laguna na ni nejspíš vypíše veřejnou sbírku.
Podaří se zopakovat úspěch se sbírkou na voliéru?
Podobným způsobem už Laguna dokázala vybrat dostatek peněz na stavbu venkovní voliéry pro papoušky chované v Botanické zahradě v Praze na Abertově. Tato voliéra ale není průchozí, slouží výhradně papouškům, aby se mohli prolétnout na čerstvém vzduchu a dostali se přímé sluneční světlo a déšť. Veřejná sbírka tehdy zaujala hodně lidí a společnost Laguna mohla z výtěžku postavit nejen voliéru, ale zrenovovat i vnitřní zázemí pro papoušky – nahradit staré klece novými vnitřními voliérami. Proč tedy Laguna nepostaví další, již průchozí voliéru opět v Praze v Botanické zahradě na Albertově? „Výhodou Bioparku Štít je fakt, že mají personál, který by se mohl po celý den věnovat papouškům i návštěvníkům,“ říká Magdalena Žohová.
ČTĚTE TAKÉ: Magdalena Žohová: Postižení papoušci mají právo na život, Laguně se daří nacházet jim nové majitele
Laguna totiž nemá žádného zaměstnance, jde o zapsaný spolek a nemá tedy dostatek lidí, kteří by mohli trávit celé dny ve voliéře s návštěvníky. Zároveň si ale velice dobře uvědomuje, že taková průchozí voliéra dokáže zpropagovat její činnost a vzdělávat budoucí majitele papoušků. V budoucnu by Laguna ráda vybudovala komplexní záchranné centrum pro exotické ptáky spojené s vlastní veterinární stanicí. Většinu papoušků, o které se Laguna stará, tvoří velké druhy arů, kakadu, amazoňanů a žaků. Právě tito ptáci mají sklon k sebepoškozování a psychickým problémům, pokud je majitelé zanedbávají.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz