Čeští a slovenští chovatelé papoušků se 17. června sejdou v Kálnici na mezinárodním semináři

Dvanáctý ročník mezinárodního semináře chovatelů papoušků pořádají v sobotu 17. června 2017 v západoslovenské Kálnici ZO SZCH Kálnica a Klub chovateľov papagájov Slovenska. V kálnickém kulturním domě se sejdou chovatelé ze Slovenska i České republiky. Na programu je sedm odborných přednášek, z toho dvě od českých řečníků. Předseda Klubu přátel exotického ptactva, Asociace chovatelů exotického ptactva a šéfredaktor časopisu Papoušci Ladislav Žoha pohovoří o výživě papoušků a zástupce šéfredaktora Papoušků Ondřej Štafek přiblíží chov a odchov amazoňanů zelenolících a jejich mutace.
Seminář začíná v 10 hodin dopoledne hymnickou písní „Kálnica“ v podání zakladatele setkání Ľuboše Pavlecha. Hned první přednáška zabrousí k chovatelské legislativě. Známý slovenský chovatel amazoňanů Milan Vávra v ní bude informovat o přípravě novelizace zákona č. 15/2005 Zb. o ochraně druhů volně žijících živočichů a volně rostoucích rostlin a nových povinnostech při kroužkování ptáků podléhajících nezaměnitelnému označení. Změny vychází z rozhodnutí loňské světové konference CITES, která rozhodla o přeřazení papoušků žako z druhé do první přílohy úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES).

Loni přijelo 70 účastníků, třetina z Česka

O zajímavých odchovech ary marakány a amazónka černotemenného bude v Kálnici hovořit další slovenský chovatel Ľubomír Baniari. Po dvou výše zmíněných českých přednáškách bude následovat příspěvek Lukáše Bryndzy na téma „Pyrrhura: 12 let společného života“. Veterinář Miloš Kelecsényi pohovoří na téma nemocí zobáku u papoušků a jeho kolega Juraj Šimunek se zaměří na chlamydiózu u ptáků a její potenciální přenos na člověka. Program semináře je naplánovaný až do 17 hodiny a bude přerušen společným obědem, který je v ceně účastnického poplatku. Ten činí 20 euro a je možné jej uhradit přímo na místě. Zájemci se však musí dopředu registrovat u Ľuboše Pavlecha na e-mailu lubo.pavlech@gmail.com (tel.: +421 903 042 751).

REPORTÁŽ Z LOŇSKÉHO ROČNÍKU: Slovenská Kálnica hostila „federální“ setkání českých a slovenských chovatelů papoušků

Uzávěrka přihlášek je 11. června. Zájemci, kteří budou chtít zajistit nocleh přímo v Kálnici, se mohou rovněž obrátit na organizátory setkání. Čeští chovatelé většinou jezdí do Kálnice společně a nocleh si zajišťují na české straně poblíž hranic, aby mohli navštívit kolegy na Vlársku. Server Ararauna.cz takto loni přinesl reportáž z návštěvy u Josefa Strnada ve Štítné nad Vláří, přímo v Kálnici pořídil reportáž u organizátora semináře Ľuboše Pavlecha a později navštívil i Radka Miču v Rudicích u Uherského Brodu. Loňského semináře v Kálnici se zúčastnilo na sedmdesát chovatelů a nechyběli ani zástupci redakcí obou exotářských časopisů z České republiky.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..