Naděje, že se každý ulétlý ara v Česku vždycky najde, už bohužel neplatí. Mělnická ararauna zmizela

Možná jste zaznamenali informaci, že 7. května na Mělnicku ulétla ochočená samička ary ararauny Lola, která se lekla petardy a zmizela ze zahrady, kterou znala. Příběh Loly nechť je varováním pro všechny, co mají doma papoušky a drobným návodem jak postupovat. Vystrašená Lola odletěla na blízkou vysokou sýpku, kde její majitel udělal první hrubou chybu. Vrátný jej totiž nechtěl do objektu sýpky pustit a proto chovatel nechal araraunu dva dny posedávat na stejném místě. Poté Lola přeletěla na jiné místo, kde však byla zaznamenána se zpožděním a k jejímu odchytu již bohužel nedošlo.
Posledních 14 dní již poloha Loly není vůbec známa a nikdo nehlásí její výskyt. Druhou zásadní chybou majitele papouška bylo, že hledání Loly zveřejnil se zpožděním dvou dnů. V případě, kdy papoušek ulétne, je potřeba zcela bezodkladně kontaktovat Městkou policii, případně Policii ČR, obecní úřady, vyvěsit letáky na frekventovaných místech, dát informace na sociální sítě, do médií, lokálního tisku a rozhlasu. Prostě zkusit vše, dle vašich možností a všude zanechat svůj kontakt. Příkladem může být nedávné hledání mojí ary ararauny Laury, kdy jsem bez váhání “mobilizoval” polovinu Prahy a všechna celostátní media. V případě Loly byla prodleva dvou dnů zcela zásadní.

Pohled, který nepotěší: papoušek ulétl na strom a nechce dolů. Co s tím? (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Papouška pravděpodobně někdo ukradl

Dalším a zcela jistě nezanedbatelným faktorem může být pomoc a zkušenost jiných majitelů velkých papoušků. V Praze a okolí působí například skupina Uzavřená křídla, která má s vyhledáváním a odchytem ulétlých papoušků velké zkušenosti a úspěchy.

K TÉMATU: Uletěl nám papoušek, pomozte. Případy jako přes kopírák, aniž by se lidé poučili

Nechci dále nikterak zpochybňovat zásadní funkci vrátného u dané sýpky, ale s termínem, že by mě tam nepustil, jsem si jist, že by neuspěl. Pro “jistotu” jsem si ověřoval svůj případný postup u Integrovaného záchranného systému, a to Hasičů a Policie ČR. Je zcela nepochybné, že si k případnému “vrátnému”, lze zavolat asistenci Policie ČR, která by přinejmenším svou autoritou mohla vrátnému vysvětlit oprávněný zájem na záchraně zvířete. Jinak řečeno, v žádném případě se nesmíte nechat odradit či odbýt.

ČTĚTE TAKÉ: Začala sezóna uprchlých papoušků. Jak zabezpečit, aby zrovna ten váš neuletěl?

Protože se již skoro 14 dní nikdo neozval s informací o výskytu Loly, je velmi pravděpodobné, že ji někdo odchytil a ponechal si ji doma. Vycházím ze své osobní zkušenosti s Laurou, kterou na Palmovce “zná snad úplně každý” a také o ní nebylo dva dny ani vidu ani slechu, což je s ohledem na vysokou hustotu koncentrace lidí v této lokalitě skoro vyloučené. Laura byla dva dny zavřená v bytě u obyvatel z „Východu“ cca 200 metrů od domova, a její uzurpátoři patrně v euforii či jiných zcela pokleslých důvodů tuto okolnost pro “jistotu” nikomu nesdělili s vidinou případného nemravného výdělku.

Ara mizí nad lesem… Infarktová situace pro jeho majitele. (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Jistá šance tu ještě je…

I v případě Loly je potřeba začít sledovat všude pochybné inzeráty s prodejem papouška ara ararauna, či nenápadně pátrat v okolí úletu Loly, zda někomu náhodou nějaký papoušek nepřibyl. V daném případě chybí Lole kousek toho “štěstíčka”, které jsem měl já v případě Laury, a stejný kousek “štěstíčka”, který chybí našemu kamarádovi kakaduovi Vildovi od Jarušky Celichové a Vency Klašky již od roku 2014, protože jsem stále přesvědčen, že Vilda “kdáká” u někoho doma.

NAPSALI JSME: Čerstvá zkušenost s ulétlým arou aneb jak se zachovat, když vám papoušek „vezme čáru“

Jistě mi nebudete mít za zlé, když vám zcela záměrně neprozradím “praktickou” realizaci úkonu, jak získat papouška z cizího bytu, když si ho nějaký podobný filuta ponechal. Tento vyzkoušený postup na Lauře může být třeba úspěšně použit u Loly nebo Vildy, či dalších a proto jej nechci blíže specifikovat.

K VĚCI: Jak nám ulétl ochočený ara arakanga a jak se ho podařilo po noci strávené venku najít

Úlet papouška z úleku je jedna z těch nejhorších variant, protože nemusí najít cestu domů. Stále proto platí, pokud papoušek není dostatečně trénovaný volnoletec, nepouštějte ho na volno. Mějte ho na kšírkách, vždy kontrolujte švy a smyčku mějte uvázanou okolo zápěstí, nikdy provázek nedržte jen v ruce. Blíží se léto, proto velký pozor na otevřená okna či další podobné nehody, protože s létem se úlet papoušků mnohonásobně zvyšuje a zejména u menších druhů to většinou nemá šťastný konec.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Předchozí článek

Čeští a slovenští chovatelé papoušků se 17. června sejdou v Kálnici na mezinárodním semináři

Dálší článek

Pomozte nám najít nejstaršího žijícího papouška v České republice!

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější