Pomozte nám najít nejstaršího žijícího papouška v České republice!

Dlouhověkost papoušků je velmi fascinující. Zvláště velké druhy jako arové, kakadu, žakové či amazoňani žijí desítky let a málokdy jejich aktuální majitelé vědí, jaký je vlastně jejich skutečný věk. Světová, ale i česká média občas přijdou s fantastickou zprávou o víc než stoletém papouškovi, ale nikdy není tento věk doložen nějakým dokumentem. Spolehlivě nejstarší papoušek na světě, kakadu inka jménem Cookie, uhynul loni v srpnu v americké zoologické zahradě v Brookfieldu v Chicagu v úctyhodném věku 83 let. V jeho případě existují spolehlivé záznamy a Cookie byl už v roce 2014 zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejstarší papoušek na světě.
Nežijí ale podobní papouščí stařečci a stařenky také v českých domácnostech? Neznáte někoho, kdo zdědil papouška po prarodičích a pamatujete si ho ještě ze svého dětství? Arové by se měli při dobré péči dožívat i 60 až 80 let a do českých chovů se dostávali již na začátku 20. století. Ještě déle se v České republice chovají kakaduové, o amazoňanech nebo žacích nemluvě. Málokdy lze ale jejich věk doložit kupní smlouvou nebo nějakým nevyvratitelným dokumentem. A právě o to se chceme pokusit: najít co nejstaršího papouška, jehož majitel má zároveň dokument, kterým lze spolehlivě doložit věk tohoto ptáka. Tím dokumentem může být kupní smlouva, zpráva od veterináře, darovací nebo dědická smlouva, apod.

Tomuto kakadu žlutočečelatému v australském útulku je údajně 91 let:

Víte o papouščím seniorovi? Napište nám!

Pokud si myslíte, že ve svém okolí víte o rekordně starém papouškovi, napište nám o něm (admin@ararauna.cz). Nebo ještě lépe, pošlete nám jeho fotografii a kontakt na majitele. Pokud používáte sociální síť Facebook, budete to mít ještě jednodušší. Založili jsme speciální veřejnou skupinu Hledáme nejstaršího papouška, do které je možné nahrávat fotky a k nim krátké komentáře, o jak starého papouška jde a jaký doklad o jeho stáří je k dispozici. Nemusíte se soustředit na absolutní stáří, vlastní věkové rekordy jistě budou mít i andulky, korely nebo agapornisové. Nepůjde sice o nejstarší papoušky v Česku, ale jistě nás překvapí, kolika let se mohou dožít.

K TÉMATU: Uhynul údajně nejstarší papoušek na světě. Kakadu inka „Coockie“ se dožil 83 let

Ptáte se, jak nás akce s hledáním nejstaršího papouška napadla? Minulou sobotu na Dětském dni v Bioparku Štít u Chlumce nad Cidlinou vystavovala svoje papoušky společnost Laguna, která se stará o opuštěné a nechtěné opeřené domácí mazlíčky. Mezi papoušky, kteří byli k vidění v průchozí voliéře, byl i amazoňan modročelý jménem Ronny, kterému je 38 let. Je to jeden z mála dlouhověkých papoušků, u kterých je v českých chovech doložen věk. Myslíme si, že by nemělo být složité najít další příklady a dokonce i mnohem starší ptáky. Samozřejmě budeme respektovat případný požadavek majitelů na jejich anonymitu.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..