Na Teplicku už třetí týden hledají ulétlého kakadua žlutočečelatého. Neviděli jste ho?

Kakadu žlutočečelatý VildaTakřka tři týdny hledají chovatelé z Teplic ochočeného samečka kakadua žlutočečelatého jménem Vilda. Tříletý papoušek se v sobotu 23. srpna během volného létání u Bíliny polekal projíždějících čtyřkolek a uletěl neznámo kam. Od té doby po něm majitelé marně pátrají. „Pustili jsme ho ze kšíř po srazu v Šumperku na začátku srpna, poprvé létal na volno na akci v Popovicích ve středních Čechách,“ popsala serveru Ararauna.cz majitelka hledaného papouška Jaroslava Celichová. U Bíliny si poprvé užíval volného letu v domácím prostředí. Jde asi o prvního papouška v Česku, který nebyl na volný let cvičený odmala a z kšír byl vypuštěn ve věku tří let.

Velké pátrací akce je minuly účinkem

Papoušek se nebojí cizích lidí a slyší na svoje jméno. „Nevím ale, jak by po sedmnácti dnech venku reagoval na někoho neznámého,“ říká Jaroslava Celichová, která s přáteli během prvních dní organizovala pátrací akce. Podařilo se jim domluvit hlášení z místních rozhlasů v obcích, kde měl být kakadu spatřen, ale poslední dny už nemá žádnou věrohodnou zprávu o jeho pohybu. „Naposledy jsme o něm dostali zprávu asi před týdnem, ale informace byly dost nepřesné,“ konstatuje majitelka papouška. Společně se známými oblepila široké okolí Bíliny letáky s Vildovou fotografií a německou verzi téhož letáku nasdílela na Facebooku, protože Vilda mohl přelétnout blízké hranice.

K TÉMATU: Volné létání papoušků není vždy jen radost. Příběh ararauny, která doplatila na svoji smělost

Informaci o ulétlém kakaduovi mají k dispozici i městské policie v několika okolních obcích, pátrací akce jako takové ale už neprobíhají. „Hledání neorganizujeme, nevíme, kde ho hledat. Nikdo ho neviděl na 100 procent,“ vysvětluje Jaroslava Celichová. „Pokud by ho ale někdo zahlédl, budeme hledat jako o život.“ S pátráním po Vildovi hodně pomáhá propagátor volného letu papoušků z Prahy Václav Peričevič. „Aktivity k nalezení Vildy patří určitě k největším a nejrozsáhlejším za dob krátké historie volnoletectví v České republice,“ říká. Papouška hledaly desítky dobrovolníků, další vylepovali letáky, kontaktovali úřady, média a podnikali řadu dalších aktivit.

Majitelé nabízí 50 tisíc korun nálezci

„Solidarita ostatních chovatelů papoušků a volnoletců, dosáhla takových rozměrů, že uspořádali mezi sebou a ostatními chovateli finanční sbírku, za informace vedoucí k nalezení Vildy. Vybraná částka již přesahuje sumu 50 000 Kč a každým dnem roste,“ líčí Václav Peričevič. Obnos už přesahuje tržní hodnotu kakadua žlutočečelatého, ale majitelé Vildy společně s dalšími přáteli jsou ochotni tyto peníze obětovat, pokud to povede k nálezu ztraceného papouška. Každým dalším dnem bez informací o jeho pohybu se ale šance na návrat Vildy snižuje. Je možné, že jej odchytil cizí člověk a nyní jej chová v jiné domácnosti, ale existuje i riziko, že narazil na dravce nebo jiného predátora.

ROZHOVOR: Přemek John: Do volného letu se papoušci nesmí nutit, jinak se jim zprotiví

Výzvy na záchranu Vildy se už objevily i v televizi Nova, místním tisku a periodicky na několika specializovaných papouškářských skupinách na Facebooku. Pokud se pohybujete v okolí Bíliny a spatřili jste volně létajícího kakadua žlutočečelatého, neprodleně se ozvěte majitelům na telefonní čísla 722 682 322 nebo 608 951 049. Papoušek musí být vyhladovělý a vystresovaný, zřejmě mu chybí kontakt s lidmi, na které je fixovaný. Podle Jaroslavy Celichové má nejradši piškoty a vlašské ořechy, na které by se dal nalákat.

Úvodní foto: archiv Jaroslavy Celichové

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..