V záchranném programu arů škraboškových je 159 ptáků, z toho 142 v německém ACTP

UVNITŘ VIDEO – Zajímavou statistiku zveřejnilo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které od letošního května převzalo od katarské záchranné stanice Al Wabra většinu zbytkové populace v přírodě vyhynulých arů škraboškových. Podle jeho informací je do záchovného programu tohoto druhu k letošnímu září zapojeno 159 exemplářů, z toho po převozu většiny ptáků z Kataru do Německa je 142 v chovném zařízení ACTP poblíž Berlína. Dalších 11 arů škraboškových chová brazilská stanice Fazenda Cachoeira, dva páry má od letošního léta belgická zoo Pairi Daiza a jeden pár je zapůjčen v singapurském Jurong Bird Parku.
Kromě těchto 159 papoušků existuje ještě několik exemplářů, které nejsou zapojeny do záchranného programu. Brazilská vláda na ně nahlíží jako na nelegálně vyvezené ptáky. Vlastní je soukromí chovatelé ve Švýcarsku. Konkrétní počet není znám. Loni se navíc objevil jeden ara škraboškový ve volné přírodě v brazilském státě Bahia, kde jej na mobilní telefon natočili místní obyvatelé. Ornitologové se ale nad nekvalitním videem přou, zda jde skutečně o aru škraboškového, nebo aru kobaltového. Navíc se objevily spekulace, že pokud by mělo jít o aru škraboškového, šlo o ptáka vypuštěného ze zajetí do přírody. Poslední prokázané pozorování ary škraboškového ve volné přírodě bylo zaznamenáno v roce 2000.

První skupina arů škraboškových, která se připravuje na transport do Brazílie:

Zvýšení populace pomohla umělá inseminace

Podle nedávno zveřejněných informací mezinárodní organizace BirdLife International patří ara škraboškový mezi osm ptačích druhů, u nichž bude potvrzeno, že byly v tomto stoletá přírodě vyhubeny. Na druhou stranu, v Německu a Brazílii finišují přípravy na převoz první skupiny v zajetí odchovaných arů do jejich původní domoviny, kde by se měli aklimatizovat a nejpozději na přelomu let 2019/20 budou vypuštěni do volné přírody. „Program na záchranu ary škraboškového probíhá v té či oné formě již déle než dvě desetiletí. Měl svá slabá i silná období, ale za posledních deset let došlo ke změně partnerů projektu, což umožnilo vytvořit neuvěřitelně silné a úspěšné partnerství mezi ACTP a Al Wabrou v Kataru,“ líčí ACTP.

K TÉMATU: ACTP zahájilo přípravy návratu arů škraboškových do Brazílie. Vybraní ptáci mají novou voliéru

Toto partnerství posunulo záchovný program arů škraboškových mílovými kroky kupředu, mimo jiné díky čilé výměně ptáků mezi oběma chovnými stanicemi kvůli posílení genofondu zbytkové populace. „V minulosti žádná taková spolupráce mezi partnery projektu neexistovala, takže vážně hrozilo, že celý projekt zkrachuje,“ konstatuje ACTP. „Od roku 2010, kdy populaci arů škraboškových tvořilo pouhých 71 ptáků, ACTP a Al Wabra neúnavně pracovaly na zvýšení celkového počtu arů a zlepšení genetického profilu populace. Tato spolupráce zahrnovala genetickou analýzu párů, kterou prováděla univerzita v Sao Paulu, mapování sekvence genomu celé populace ve spolupráci s genetickou laboratoří Cornell Lékařské univerzity v Kataru a umělou inseminaci.“

Nové chovné centrum arů škraboškových v německém ACTP:

O stěhování arů z Kataru se rozhodlo letos v lednu

V roce 2014 náhle zemřel katarský šejk Saoud Al Thani, zakladatel záchranné stanice Al Wabra a jeho rodina převzala odpovědnost za záchranu arů škraboškových. Vzhledem k nepříznivé politické situaci v Kataru i celé oblasti rodina Al Thani přijala rozhodnutí, že všechny ary škraboškové přesune do zařízení ACTP v Německu. „Toto rozhodnutí padlo v lednu 2018 a ihned poté začalo ACTP budovat nové chovné zařízení pro 120 ptáků z Kataru, včetně nových voliér a kompletně vybavených veterinárních zařízení. Byl to obrovský úkol, jak z finančního, tak z časového hlediska. ACTP muselo přijmout další zaměstnance, včetně specializovaného veterináře na plný úvazek. Důležitou roli hrál čas, protože k transportu arů z Kataru muselo dojít před létem, než nastanou extrémní vedra,“ popsalo ACTP stěhování arů škraboškových do Německa.

ČTĚTE TAKÉ: Rekordní sezóna arů škraboškových v německém ACTP: v roce 2017 odchovali devět mláďat

Pokračují také přípravy chovných a aklimatizačních zařízení přímo v Brazílii. ACTP zakoupilo pozemky okolo farmy Gangorra, Al Wabra zase farmu Concordia. Oba objekty se nachází v historickém biotopu arů škraboškových, který brazilská vláda vyhlásila za přírodní rezervaci a kde budou postupně vypouštěni arové škraboškoví zpět do přírody. První skupina bude vypuštěna koncem příštího roku a pak budou každoročně po dobu nejméně 20 let následovat další. Ročně chce ACTP ve spolupráci s brazilskými ochránci přírody vypustit 12 arů škraboškových, jimž by při aklimatizaci v původním biotopu měli pomoci místní arové marakány. Zároveň bude v zajetí udržována poměrně velká populace jako genetická pojistka pro případ, že by se reintrodukce z jakéhokoli důvodu nepovedla.

Úvodní foto: Jurong Bird Park Singapur
Předchozí článek

Nová kniha o arech v češtině od Tonyho Silvy vyjde již za měsíc na kongresu EXOTA Olomouc 2018

Dálší článek

Novela zákona na ochranu zvířat zakáže kontaktní zoo, papoušků se ale omezení týkat nebude

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější