Novela zákona na ochranu zvířat zakáže kontaktní zoo, papoušků se ale omezení týkat nebude

UVNITŘ VIDEO – Zásadní zpřísnění podmínek pro zoologické zahrady a zooparky, které svým návštěvníkům umožňují přímý kontakt se zvířaty, a také pro soukromé chovatele velkých kočkovitých šelem, připravuje ministerstvo zemědělství. Po sérii útěků šelem ze soukromých chovů se resort rozhodl přehodnotit dosavadní pravidla a uplatnit je i na další zvířata. Ministerstvo připravilo novelu zákona na ochranu zvířat, která zakazuje fyzický kontakt se zvířaty někomu jinému než chovateli a případně veterináři nebo osobám, které provádějí odchyt a transport zvířat. To by znamenalo konec kontaktních zoo typu Biopark Štít, které umožňují návštěvníkům hladit malá lvíčata.
„Připravovaná novela zákona na ochranu zvířat zakazuje umožnit fyzický kontakt se zvířaty osobám odlišným od chovatele (s výjimkou veterinárního lékaře a osoby provádějící odchyt a přepravu zvířat) u zvířat z řádu šelmy, které jsou uvedeny v příloze k zákonu, a jejich kříženců, a u zvířat z řádu primáti,“ přiblížil na dotaz serveru Ararauna.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh novely, který momentálně prochází meziresortním připomínkovým řízením, také zakazuje umělý odchov velkých šelem a primátů, pokud to není z veterinárního hlediska nutné (například když je matka odmítá krmit nebo na ně útočí). Obdobný zákaz zaměřený na ruční odchov papoušků začal nedávno platit v Nizozemsku.

Zmizí lvíčata z výstavy Exotika v Lysé nad Labem?

České ministerstvo zemědělství ale podle mluvčího Bílého na papoušky nemíří. „Papoušci nejsou v této souvislosti zmíněni,“ ujišťuje. Stejně tak novela nezakazuje provozovat kontaktní zookoutek s papoušky nebo s nimi volně vystupovat na veřejnosti, jako se to dělo dlouhá léta v centru Prahy. „Uvedený případ lze řešit již podle současné právní úpravy, proto se tímto novela nezabývá. Uvedený případ je veřejným vystoupením zvířat, které musí být oznámeno příslušné obci a příslušné krajské veterinární správě,“ vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství s tím, že návrh se týká výhradně zákazu kontaktního focení s vybranými druhy šelem a primáty.

K TÉMATU: Holandsko zavádí zákaz ručního odchovu papoušků, platit začne 1. července 2014

„Připravovaná novela zákona na ochranu zvířat neobsahuje žádné speciální ustanovení, které by se týkalo konkrétně a pouze papoušků. Vystupování s papoušky je veřejným vystoupením, jehož podmínky již nyní zákon na ochranu zvířat upravuje,“ ujišťuje ministerstvo. Zpozornit by ale měli například organizátoři každoroční výstavy Exotika v Lysé nad Labem, kde je poslední léta možné spatřit uměle dokrmovaná mláďata velkých kočkovitých šelem a návštěvníci se mohou účastnit jejich vycházek, případně si je pohladit nebo se s nimi vyfotit. Pro letošní rok ještě zpřísnění podmínek nebude platit, ale jakmile novela projde vládou a Parlamentem, začne na její dodržování dohlížet Státní veterinární správa a její krajské pobočky.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..