Sázka na přirozenou migraci v zajetí odchovaných neofém oranžovobřichých by byla riskantní, ochránci použijí letadlo

UVNITŘ VIDEO – Než riskovat ztrátu byť jediné kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché ze skupiny, která byla vypuštěna v zimovišti na pobřeží jihoaustralského státu Victoria, vsadí raději ochránci přírody na jejich leteckou přepravu do jediného známého hnízdiště na Tasmánii. Divocí papoušci každoročně na Tasmánii putují přes Bassovu úžinu, ale u ptáků odchovaných v zajetí chybí instinkt pro migraci a není tedy jasné, zda by se na cestu vydali a pokud ano, zda by ji přežily. Manažeři záchranného projektu proto rozhodli, že využijí netradiční letecké přepravy vzácných ptáků a eliminují tak riziko úhynu papoušků na minimum.
Obezřetnost je na místě: neofém oranžovobřichých je v přírodě méně než padesát, což z nich činí zřejmě nejvzácnější papouščí druh na světě, který se dosud vyskytuje v přírodě. Papoušky kromě nástrah během migračních cest ohrožuje nemoc PBFD a predátoři, kteří vybírají jejich hnízda. Bez pravidelného doplňování divoké populace ptáky odchovanými v zajetí by tyto neofémy již dávno vyhynuly. V zajetí je k dispozici dalších 418 neofém oranžovobřichých rozdělených do několika specializovaných chovných stanic ve Victorii a na Tasmánii. Divoká populace v přírodě se odhaduje na 30 až 50 ptáků. Deset z nich prošlo zdravotní prohlídkou předtím, než příští měsíc absolvují leteckou cestu na Tasmánii.

Letecky i zpět na zimoviště

Werribee Open Range Zoo ve Victorii současně vypustila v zimovišti neofém dalších šest ptáků. Po ukončení hnízdní sezóny je připravena neofémy odchované v zajetí znovu pochytat a letecky přepravit do Victorie, kde je podrobí zevrubné zdravotní prohlídce. Tento postup hodlá zoo zopakovat dva roky po sobě a poté vyhodnotí jeho přínos. Při přirozené migraci neofémy letí zimovat přes Bassovu úžinu do jihozápadní Victorie a Jižní Austrálie. Podle veterináře Werribee Open Range Zoo Paula Edena je ale velmi malá šance, že by ptáci odchovaní v zajetí tuto cestu v zimním období přežili. „Proto se snažíme zlepšit jejich šanci a zasáhnout,“ vysvětlil australskému zpravodajskému serveru ABC.net.au.

K TÉMATU: Naučí se neofémy oranžovobřiché ze zajetí migrovat? Ochránci vypustili 15 ptáků na australské pevnině

Ačkoli není jisté, že se ptáci odchovaní v zajetí naučí přirozeně migrovat, u některých jedinců se podařilo prokázat, se to mohou naučit. „Někteří z těchto ptáků přežili z jednoho roku na druhý, takže máme důkazy, které naznačují, že se to lze naučit,“ dodal Eden. Úspěchem podle něj bude, pokud neoféma oranžovobřichá přežije v přírodě a ochránci nebudou muset tolik intervenovat kvůli její záchraně jako se tomu dělo doposud. „Někdy staré osvědčené způsoby, jak chránit ohrožené ptáky, nefungují, takže musíme zkoušet nové věci,“ vysvětluje Samantha Vine ze společnosti BirdLife Australia.

Úvodní foto: Orange-Bellied Parrot Tasmanian Program
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..