Naučí se neofémy oranžovobřiché ze zajetí migrovat? Ochránci vypustili 15 ptáků na australské pevnině

UVNITŘ VIDEO – Zajímavý experiment má přispět k záchraně neofém oranžovobřichých, aktuálně nejvzácnějšího druhu papouška dosud žijícího ve volné přírodě. Zatímco divoká populace se soustředí na jediné zbylé hnízdiště na Tasmánii, tým na záchranu neofém oranžovobřichých za podpory australského ministerstva životního prostředí a sdružení zoologických zahrad ve Victorii minulý měsíc vypustil 15 papoušků přímo na australské pevnině. Ptáci odchovaní v zajetí společně s odchycenými divokými jedinci, kteří jsou navyklí migrovat mezi Tasmánií a jižní Austrálií, kde tito ptáci zimují, nyní obývají lokalitu Werribee u Geelongu poblíž Melbourne.
Všichni vypouštění papoušci na sobě mají mikrovysílačky, které umožňují sledovat jejich pohyb. Ochránci se tak dozví, zda se ptáci přidají k divokým neofémám a vydají se na jaře přes moře na Tasmánii. „Neofémy oranžovobřiché jsou tak blízko vyhubení ve volné přírodě, že musíme zkusit realizovat v krátkém čase opravdu všechny možné nápady, abychom zjistili, co z toho bude fungovat nejlépe,“ řekla australskému zpravodajskému serveru ABC manažerka záchranného projektu Rachel Pritchardová. Nynější volně žijící populace neofém oranžovobřichých se odhaduje na necelých 50 jedinců. Mikrovysílačky na těle vypouštěných ptáků váží méně než jeden gram a jsou umístěny na ocase. Aktivují se ve chvíli, kdy pták letí.

Vysílačky vydrží nabité tři měsíce

Pohyb vypuštěných neofém monitoruje rozsáhlý tým vědců, výzkumníků a dobrovolníků již déle než měsíc. Mikrovysílačky vydávají slabou zvukovou signalizaci, díky níž lze neofému lokalizovat, pokud je v dosahu několika set metrů. „Každému ptákovi jsme vyhradili vlastní kmitočet, takže se můžeme soustředit opravdu na všechny jedince a zjistit, zda se nachází blízko nás,“ popsala Pritchardová. Záchranný tým se tak dozvídá, jak se vypuštění ptáci přizpůsobují životu ve volné přírodě. Vyhledává je prostřednictvím přenosných antén a speciálních přijímačů podobně jako to dělají zástupci záchranného týmu kakapa sovího na Novém Zélandu.

K TÉMATU: Australská vláda zaplatila stavbu zimoviště pro neofémy oranžovobřiché odchycené z přírody

Pritchardová doufá, že se vypuštěné neofémy připojí k divokým ptákům svého druhu, kteří jim pomohou přežít zimu a na jaře je vezmou s sebou na cestu přes Bassův průliv na jediné hnízdiště Melaleuco v Tasmánii. „Pokud vypustíte ptáky mezi jednotlivými hnízdními sezónami, mají šanci, že se dostanou na Tasmánii v pravý čas,“ míní Rachel Pritchardová. První týden vědci monitorovali neofémy s vysílačkami každý den, aby zjistili, zda se drží v hejnu a nemají odstup od ostatních divokých ptáků. Samotné sledování může trvat maximálně tři měsíce, protože baterie připevněné na těle neofém vydrží bez nabití 80 až 90 dní. Poté se musí ornitologové spolehnout na starší metody klasického pozorování.

Úvodní foto: Tasmania Parks and Wildlife Service / D. Watts
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..