Rekordní sezóna arů škraboškových v německém ACTP: v roce 2017 odchovali devět mláďat

UVNITŘ VIDEO – Velmi úspěšný rok v chovu arů škraboškových, v přírodě vyhynulého druhu papouška, kterého se v následujících letech pokusí brazilské úřady vrátit do volné přírody, má za sebou německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP). Podařilo se mu odchovat rekordních devět mláďat tohoto kriticky ohroženého druhu a zároveň zapůjčilo společně s katarskou chovnou stanicí Al Wabra jeden pár arů škraboškových do veřejně přístupné zoologické zahrady Jurong Bird Park v Singapuru. „Znovu je tak možné spatřit aru škraboškového ve veřejné zoo,“ konstatuje prezident ACTP Martin Guth.
Sdružení spolupracuje s brazilskou vládou a Al Wabrou na projektu návratu ary škraboškového do volné přírody. Po podpisu memoranda, kterého se již předloni účastnili i zástupci Jurong Bird Parku, se nyní do projektu zapojuje i tato instituce. Ary škraboškové má zapůjčeny na dobu deseti let. Naposledy bylo možné tyto papoušky veřejně spatřit v Loro Parque na kanárském ostrovu Tenerife, odkud je však před časem brazilská vláda stáhla a umístila do chovných zařízení v Brazílii, Kataru a Německu. ACTP poté úzce spolupracovalo s Al Wabrou, která aktuálně chová přes stovku arů škraboškových, a převzalo její metody umělé inseminace samic i líhnutí a dokrmování mláďat.

Na světě je již přes 150 arů škraboškových

Ne všichni arové škraboškoví v zajetí se ale líhnou uměle. Už i německé ACTP má pár těchto papoušků, který odchovává svá mláďata přirozeně. Je to další krok k samotnému návratu vzácných papoušků do volné přírody. První jedinci by se měli v brazilském státě Bahia poblíž farmy Concordia prolétnout v roce 2019. První podmínka brazilské vlády, aby se tak stalo až ve chvíli, kdy se populace v zajetí rozroste na 150 jedinců, již byla splněna. Nyní se musí dokončit chovné zařízení přímo na farmě Concordia, přemístit do něj chovné páry arů škraboškových a jejich mláďata od začátku trénovat a připravovat k vypuštění do přírody. Projekt zahrnuje i vznik přísně chráněné přírodní rezervace pro ary škraboškové.

K TÉMATU: Videostřípky z nového chovu arů škraboškových a kobaltových v singapurském Jurong Bird Parku

I když je ACTP veřejně nepřístupnou chovnou stanicí, v Berlíně je možné až do května veřejně zhlédnout alespoň videozáznamy z jeho chovu a vycpané exempláře arů škraboškových na výstavě věnované všem druhům arů, kterou pořádá Muzeum přírodní historie. ACTP se na této výstavě podílí jako partner a dodalo řadu exponátů.

Úvodní foto: ACTP
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..