Ochočený papoušek uhynul na tuberkulózu, majitelé z nákazy viní ptačí hotel

Neobvyklý spor mezi majiteli ochočeného papouška a provozovateli ptačího hotelu řeší soud v New Yorku. Majitelka hotelu Birdcamp na Manhattanu Rosalee Gibsonová (na snímku vpravo) podala žalobu proti své bývalé zákaznici Jennifer Vanderkieftuové, jež tvrdí, že se její papoušek tirika bělokřídlý nakazil během pobytu v tomto zařízení ptačí tuberkulózou, na kterou uhynul. Gibsonová se cítí být poškozena informacemi, které o ní a jejím hotelu Vanderkieftuocvá šířila na internetu a prostřednictvím sociálních sítí. Tvrdí, že Birdcamp za celou svou šestnáctiletou historii nezaznamenal žádný zdravotní problém u hlídaných papoušků.
Úhyn tři týdny po nákaze?

Ochočený tirika jménem Polly strávil v ptačím hotelu Birdcamp týden o předloňských Vánocích a Silvestru. Majitelé ho tam zavezli 28. prosince 2016 a vyzvedli si jej 3. ledna 2017. „23. ledna 2017 jsem měla velmi nepříjemný telefonát od Jennifer Vanderkieftuové, která mi bez jakýkoli důkazů tvrdila, že Polly se během pobytu v Birdcampu nakazila virusem,“ uvedla pro americký deník The New York Post provozovatelka zařízení Rosalee Gibsonová. Papoušek začal odmítat potravu a týden poté uhynul. Tirikové se běžně dožívají až patnácti let, Polly pouhé čtyři roky. Nešťastní majitelé začali hned burcovat další chovatele domácích mazlíčků, aby své papoušky nenechávali v Birdcampu.

K TÉMATU: Pracovníci papouščí farmy v Hongkongu se hromadně nakazili psitakózou

Pitva prokázala, že Polly uhynula na aviární tuberkulózu, která však podle provozovatelky Birdcampu není virového původu. „Mluvila jsem s odborníky, kteří mi potvrdili, že nebylo možné, aby se Polly touto nemocí nakazila v našem zařízení, protože trvá měsíce nebo léta, než se projeví po celém těle a vede k úhynu,“ hájí se Rosalee Gibsonová. Majitelé uhynulého papouška ale údajně provozovatelce Birdcampu vyhrožovali, že pokud jim neuhradí veterinární výdaje ve výši 1 700 dolarů, zlikvidují její podnikání negativními recenzemi na internetu. Gibsonová se odhodlala podat na své někdejší zákazníky žalobu poté, co se v polovině listopadu 2017 na webu skutečně objevila falešná tvrzení o jejím podniku.

Birdcamp na newyorském Manhattanu (Foto: Birdcamp)

Veterinářka: Inkubace trvá měsíce

Jennifer Vanderkieftuová nadále trvá na tom, že Birdcamp je zodpovědný za papouškovu předčasnou smrt. Server Ararauna.cz se zeptal na názor specialistky na aviární medicínu MVDr. Veroniky Milerské z královéhradecké veterinární ordinace Avianmed.cz. Podle ní se aviární tuberkulóza na nakaženém papouškovi projeví až po několika měsících. „Aviární neboli ptačí tuberkulózu způsobuje gram-pozitivní bakterie Mycobacterium avium. K jejímu přenosu u ptáků dochází buď pozřením (alimentárně) nebo vdechnutím (aerogenně) kontaminované půdy, vody nebo potravy trusem nebo méně často močí postižených ptáků,“ popisuje Veronika Milerská.

ČTĚTE TAKÉ: Chovatelům papoušků hrozí podobné zdravotní problémy jako horníkům z povolání

„Vzácným, ale také možným přenosem může být přes infikovaného členovce – vektora. Dále se bakterie může přenášet vertikálně na plod, nicméně k tomuto dochází zřídka. Mykobakterie ve většině případů způsobuje zastavení reprodukce a tvorby vajec,“ říká veterinářka. Papoušci, kteří byli v kontaktu s pozitivním ptákem by podle Milerské měli být jeden až dva roky v karanténě. „V této periodě by měli být každých 6 až 12 týdnů opakovaně na toto onemocnění vyšetřováni,“ zdůrazňuje. Inkubační doba nemoci je podle Veroniky Milerské dlouhá, většinou několik měsíců. „Ptáci, kteří se klinicky jeví zdraví, ale jsou již infikováni, mohou tuto nemoc šířit,“ dodala.

Úvodní foto: WSbuzz.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..