UVNITŘ FOTOGALERIE – Zima je obdobím, kdy je velmi komplikované papoušky chované ve voliérách nějak smysluplně zabavit. Dny jsou krátké, studené a sychravé, do venkovních výletů se papoušci dostanou jen na krátkou dobu. Pokud je tam čekají jen dvě bidla, ani je to tam nebude nijak lákat. Tropické druhy papoušků chovatelé často celé dny ven nevypustí a nechávají je zavřené ve vytápěném zázemí. Ptáci si mohou začít z nudy nebo stresu vytrhávat peří nebo vykusovat ocasy. Obzvlášť velké druhy papoušků jako arové jsou na to náchylní. Pokud nemají dostatek vnějších podnětů a zábavy, nic jiného jim ostatně nezbývá.
Chovám několik druhů arů a od jara do podzimu jim pravidelně do venkovních voliér nosím malé břízky s listím. Většinou jim vydrží jen několik dní a nejvíce je baví okusovat tenké větvičky s listím. V zimě ale listnáče opadají a břízky nejsou pro ary tak moc lákavé. Jeden můj pár arů araraun sice s radostí likviduje jakékoli větve i bez listí, je to ale mnohem kratší proces a musel bych jim předkládat další břízky snad obden. Rafinovanější zimní zábavou jsou vánoční stromky. Osvědčily se mi zejména borovice. Na začátek kmene, který se obvykle montuje do držáku na vánoční stromeček, zašroubuji kovové očko s vrutem, které se dá běžně sehnat v obchodech pro kutily.
Očko s vrutem, karabina, řetěz – a je hotovo
Dále budete potřebovat kovovou šroubovací karabinu, dostatečně tenkou, aby se dala provléknout okem pletiva na stropu venkovní voliéry (záleží na tom, jak silné pletivo s jak velkými oky mají vaše voliéry), zaháknout do ní očko, karabinu dostatečně zašroubovat a nechat stromek volně viset vzhůru nohama ve voliéře. Karabina musí být opravdu dobře zašroubovaná, protože arové si s ní dokáží hravě poradit a rozšroubovat ji; většinou to je první věc, která je na celém stromku zaujme. Často ji proto musím utahovat kombinačkami, protože jinak bych musel stromek opakovaně sbírat ze země a znovu věšet na strop voliéry, který je téměř tři metry vysoký, takže se to neobejde bez štaflí.
K TÉMATU: Milan Hřebík, ošetřovatel ptáků v Zoo Plzeň: Papoušky je třeba pořád něčím zaměstnávat
Takto zavěšená borovice arům zajistí zábavu na delší dobu. Postupně odkusují tenké větve a jehličí, až ze stromku zbude jen kostra. Jehličí po nějaké době zrezaví a stromek uschne. I potom se dá ale využít – stačí jehličí oklepat a rázem je ze zavěšeného stromku zajímavá houpačka. Víc si ji ale užijí spíše střední a malé druhy papoušků. Pokud velcí arové stromek neznečistili trusem, dá se jednoduše přemístit do jiné voliéry s menšími druhy papoušků. Anebo ho nechat velkým arům, aby ho zničili „do mrtě“, což jim zajistí zábavu na dalších několik dní. Vánoční stromek se dá zavěsit i do vnitřních záletů nebo interiérových voliér, ale je třeba počítat s tím, že papoušek po něm může vylézt až ke karabině a okusovat strop, na kterém je stromek zavěšen.
Pozor na zapomenuté háčky na stromku!
Ještě než stromek papouškům zavěsíte do voliéry, ujistěte se, že na něm nezůstaly žádné kovové háčky na vánoční ozdoby a čokolády. Zvlášť pro velké druhy papoušků to je dost nebezpečné, mohly by háček spolknout. Proto je dobré předkládat ptákům stromečky, které neplnily původní vánoční účel a nebyly ozdobené. Pokud použijete „odstrojený“ stromeček, zvláště pokud vám ho někdo věnoval, důkladně ho prohlédněte. Je-li stromek příliš vysoký a do voliéry by se nevešel, stačí uříznout dolní patro a větve z něj použít třeba pro okus ve vnitřní voliéře. Má to ještě jednu výhodu, kterou ocení spíš chovatel než papoušek: v zázemí to potom nějakou dobu pěkně voní borovicovou smůlou.
ČTĚTE TAKÉ: Co s vánočním stromečkem? Dejte ho papouškům do klece nebo voliéry!
Vedle vánočních stromků jsem letos v zimě arům předložil ještě jednu zajímavou „hračku“. Během podzimních výprav na houby jsem v Železných horách narazil na mýtinu, kde lesníci nedávno vykáceli vzrostlé stromy. Na zemi tam po nich zůstaly velké dřevěné koláče a různé polokruhové odřezky. Posbíral jsem si jich tehdy několik a dovezl je domů. Po několika měsících mi přišly vhod. Opět jsem do nich našrouboval kovová očka s vrutem, v obchodě s potřebami pro kutily jsem si nechal odříznout několik kratších pozinkovaných řetězů a přikoupil dostatečný počet karabinek se šroubovacím závěrem. Délku řetězů jsem volil tak, aby zhruba odpovídala vzdálenosti mezi stropem venkovní voliéry a bidlem, ke kterému jsem chtěl tuto dřevěnou hračku zavěsit.
Dřevěný koláč: nekonečná zábava pro papoušky
Do zašroubovaného očka jsem zahákl karabinu a také konec řetězu, na druhý konec řetězu jsem dal další karabinu a tu jsem zavěsil na strop venkovní voliéry tak, aby dřevěný koláč visel v dosahu bidla. Nedávám ho přímo nad bidlo, protože ptákům by mohlo takto volně visící dřevo vadit při přistávání. Ostatně, to platí i pro zavěšené vánoční stromky či cokoli dalšího, co má papouškům zpestřit život ve voliérách: nikdy by tyto volně visící předměty neměly ptákům vadit v letu, protože jakmile by o ně jen zlehka zavadili křídlem, přestanou létat a raději tuto překážku oblezou po pletivu. Což by byla škoda, protože let je pro ptáky přirozený a zvláště voliéroví papoušci chovaní v zajetí ho potřebují „jako sůl“.
NAPSALI JSME: Veterinární poradna: Co se stresovým peřím? Z jakých stromů lze papouškům trhat větve na okus?
Dřevěné koláře u mých arů slavily úspěch hned na první dobrou. První pár araraun, který ho měl na zkoušku, na něm zdatně „tesaří“, takže pod koláčem je už pěkná hromada třísek. Druhý pár araraun se do hračky pustil rovněž okamžitě a to samé platí i o jinak dost bázlivějších arech zelených (na úvodním snímku). Ti jsou navíc z hlediska potřeby okusu větví o dost náročnější než ararauny a patří mezi velké likvidátory dřeva. Všem svým arům jsem už před časem do venkovních voliér umístil i klasické houpačky, tedy bidla, která jsou na obou stranách zavěšena za kovový řetěz a uchycena očky s vrutem a karabinami se šroubovací pojistkou. Všichni ptáci si je nesmírně oblíbili.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
1 Comments
Lubię papugi i proszę pisać jak można po polsku