Pracovníci papouščí farmy v Hongkongu se hromadně nakazili psitakózou

Pět zaměstnanců papouščí farmy v hongkongském městě Sheung Shei muselo být hospitalizováno poté, co se u nich projevily příznaky psitakózy. U tří z nich lékaři infekční nemoc, kterou většinou přenáší exotičtí ptáci a lidem způsobuje těžké dýchací potíže, zápal plic a při absenci léčby i smrt, přímo diagnostikovali. Podle hongkongského deníku The Standard nemoc pochází od ptáků, které farma nedávno dovezla z Jižní Ameriky. Firma papoušky převzala 20. října, z 16 jedinců však tři brzy po dovozu uhynuli.

Farma byla preventivně uzavřena

Pětice pracovníků farmy si krátce nato začala stěžovat na dýchací potíže a od 6. do 24. listopadu byla postupně hospitalizována v nemocnicích v Hongkongu a Austrálii. Jeden muž byl poté propuštěn a u třech, kteří byli pozitivní na testy psitakózy, pokračuje léčba. Dalších osm zaměstnanců farmy muselo podstoupit vyšetření, protože se u nich projevily příznaky, které mohou souviset s psitakózou. Zaměstnavatel to zjistil poté, co kontaktoval 59 dalších pracovníků farmy a varoval je. Úřady farmu preventivně uzavřely.

Psitakózu způsobuje bakterie Chlamydia psittaci, která vyvolává atypický zápal plic. Nemoc se přenáší ptačím trusem, lidé se mohou nakazit při dlouhodobém či častém pobytu v místnostech, kde pobývají nemocní ptáci, vdechnutím prachu z výkalů. Přenos nemoci z člověka na člověka je takřka vyloučený, naprostá většina lidí se nakazí od ptáků. Jenom vzácně dochází k případům, kdy člověk nakažený vysoce agresivním kmenem bakterií dokáže kapénkovou cestou přenést nemoc na dalšího člověka.

Papoušek může být pouze přenašeč, aniž by onemocněl

Inkubační doba psitakózy je jeden až čtyři týdny, nemoc se může projevovat pozvolna nebo i náhle jako běžná chřipka s únavou, nevolností, horečkou, zimnicí, ztrátou chuti k jídlu, třesavkou a bolestí hlavy. V závažných případech dochází k zápalu plic, při dlouhodobém neléčení může až v třetině případů dojít k úmrtí. Léčba probíhá antibiotiky, obvykle tetracyklynem, který do dvou až tří dnů potlačí všechny příznaky včetně horečky. V léčbě je však třeba pokračovat nejméně deset dní, při přísném klidu na lůžku.

U nakažených papoušků se nemoc nemusí vůbec projevit, propuká až ve chvíli, kdy jsou oslabeni – například stresem způsobeným transportem, což byl zřejmě případ ptáků importovaných do Hongkongu. Nemocní ptáci jsou načepýření, apatičtí, odmítají žrát a mají netypický průjmovitý trus žlutozelené barvy. Ptáci také mají zánět spojivek a problémy s dýcháním. Léčba probíhá podobně jako u lidí antibiotiky, ale trvá několik týdnů. Nemocný jedinec by měl být ihned izolován od ostatních papoušků a chovatelské zařízení ihned vydezinfikováno. Bakterie naštěstí přežívá delší dobu pouze v trusu nakažených ptáků.

Úvodní foto: internations.org

Předchozí článek

Jak se najdou dva papoušci ve velkém hejnu? Jeden napodobuje volání toho druhého

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 30. listopadu až 2. prosince 2012

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější