Nová kniha o arech v češtině od Tonyho Silvy vyjde již za měsíc na kongresu EXOTA Olomouc 2018

Chovatelé papoušků ara se léta marně sháněli po knihách v češtině, které by se zabývaly chovem těchto exotických „velikánů“. Od roku 2001, kdy vyšly knihy Arové a aratingy od Milana Vašíčka a překlad knihy Arové v přírodě i lidské péči od Rosemary Low, se dlouhých 16 let na českém knižním trhu žádná podobná publikace neobjevila. Až loni přišlo vydavatelství Dona s překladem titulu Arové od švýcarského chovatele Larse Lepperhoffa. A letos se milovníci arů dočkají opět: již za měsíc na 1. mezinárodním kongresu EXOTA Olomouc 2018 vyjde kniha Arové od amerického chovatele a publicisty Tonyho Silvy. Autor ji na kongresu osobně pokřtí a proběhne zde i jeho autogramiáda.
Nová kniha Arové je komplexním průvodcem chovem arů, jež vychází z takřka třicetiletých zkušeností Tonyho Silvy. Autor působil mj. jako kurátor v Loro Parque na Tenerife, kde úspěšně odchoval mláďata v přírodě vyhynulého ary škraboškového, a provozuje vlastní ptačí farmu na Floridě, kde se věnuje kromě jiného také chovu arů. Papoušky studoval i v přírodě a má mnohaleté zkušenosti s ručním odchovem mláďat. V publikaci o rozsahu 200 stran se podrobně věnuje situaci nejohroženějších druhů, jako je ara škraboškový, ara kobaltový a také ara tyrkysový, který je již půl století považován za vyhynulého. Tony Silva s tímto závěrem polemizuje a naznačuje, že by arové tyrkysoví v přírodě ještě mohli přežívat.

Publikace ukáže, jak vypadal ara tyrkysový

Vydavatel knihy, redakce časopisu Nová EXOTA, v publikaci dokonce nabízí zajímavou koláž, jak by asi ara tyrkysový mohl reálně vypadat. Grafik Radomír Veselý při tvorbě snímku vycházel z dostupných informací ve světové literatuře i fotografií kožek uložených v několika muzeích. Ara tyrkysový je podobný arovi kobaltovému, ale má šedou hlavu, krk a horní část hrudi, zatímco křídla jsou tyrkysově modrá (světlejší než u ary kobaltového nebo hyacintového). Červená kniha ohrožených živočichů IUCN vede tento druh jako kriticky ohrožený s pravděpodobnou populací do 50 exemplářů, ale pro letošní aktualizaci je připravena změna klasifikace na kategorii kriticky ohrožený – pravděpodobně vyhynulý.

K TÉMATU: Průvodce chovem papoušků od Tonyho Silvy vychází v mezinárodní verzi. K dostání bude i v Česku

Chovu a odchovu arů se bude Tony Silva věnovat i ve své přednášce na kongresu EXOTA Olomouc 2018, který se uskuteční v sobotu 13. října v olomouckém hotelu Flora. Kromě něj přijede do Olomouce přednášet mexický ornitolog a chovatel Miguel Angel Goméz Garza, objevitel nového druhu papouška amazoňana modrokřídlého, nizozemský chovatel mutačních papoušků Sjack Bastiaan a český zástupce kurátorky Loro Parque na Tenerife Lubomír Tomiška. Zájemci o účast na kongresu mají poslední týden na registraci – více než dvě třetiny kapacity sálu jsou již obsazeny. Podrobný program akce a registrační formulář naleznete na webu www.exotaolomouc.cz/kongres.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..