Brazilci vypustí čtvrtou skupinu amazoňanů vínorudých do národního parku Araucarias

Amazoňan vínorudý v národním parkuUVNITŘ VIDEO – Třináct amazoňanů vínorudých vrátí do volné přírody ochránci přírody v brazilském národním parku Araucarias. Od roku 2010, kdy odstartoval projekt reintrodukce těchto papoušků v daném regionu, půjde již o čtvrtou skupinu ptáků, kteří se po rehabilitaci vrátí do pralesa. Za téměř šestiletou historii projektu bylo takto vypuštěno 76 amazoňanů vínorudých, kteří byli kvůli razantnímu poklesu stavů divoké populace způsobeného nelegálními odchyty a obchodováním na černém trhu už dříve zařazeni do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o omezení obchodování s ohroženými druhy. Ochránci vrací do přírody právě ptáky, kteří byli zabaveni překupníkům.
„V současné době podstupuje rehabilitaci a přípravu na vypuštění 18 zdravých amazoňanů vínorudých. Pět z nich selhalo v testech chování, a proto byli ze skupiny určené k vypuštění vyloučeni. U jednoho samce jsme zaznamenali páření s dvěma samicemi!“ upozornili zástupci ochranářského Institutu Carijós. Národní park Araucarias se nachází v západní části brazilského regionu Santa Catarina. Během prosincového monitoringu tamní populace amazoňanů vínorudých vědci napočítali třináct ptáků. Stejně početná byla i první skupina papoušků, kterou ochránci v národním parku vypustili v lednu 2011. Tehdy se amazoňané vínodrudí vrátili na území Araucariasu po dlouhých dvaceti letech.

Ochránci vyhlásili letošek Rokem papouška

Papoušci jsou před vypuštěním podrobeni přísnému tréninku, který spočívá v jejich pravidelném vypouštění do volného prostoru, kde jsou monitorováni pomocí vysílaček umístěných na krku. Vysílačky jsou napájeny mikrobateriemi, které vydrží sedm měsíců bez nabíjení. To je časový interval, po který chtějí vědci ptáky naučit vše potřebné před úplným vypuštěním do volné přírody. Projekt zajišťuje i osvětu místní komunity, aby si lidé v oblasti uvědomili, že by neměli ptáky krmit a pokoušet se je chytat – tedy aby amazoňani neztratili přirozenou plachost, kterou se jim ochránci přírody snaží vštěpit během rehabilitačního programu před vypouštěním do národního parku.

K TÉMATU: Amazoňan vínorudý se po 20 letech vrací do brazilského národního parku Araucaria

Díky mikrovysílačkám mají vědci poměrně přesný přehled o tom, kde se jednotliví ptáci pohybují. Minulý měsíc například zaznamenali samce jménem Gil na pěti různých místech předměstí brazilského města Passos Maia. Papoušek byl před časem vypuštěn v lokalitě Mario Del Monte, informovali zástupci projektu ve svém lednovém newsletteru. Zároveň se rozjíždí paralelní projekt občanských hlídek, které pomáhají se sledováním pohybu papoušků. Zúčastnit se může jakýkoli návštěvník národního parku Araucarias. Organizátoři reintrodukčního programu amazoňanů vínorudých prohlásili letošní rok za Rok papouška, v jehož rámci chtějí společně se zoologickými zahradami a akvárii v Brazílii propagovat nejen projekt na ochranu amazoňanů vínorudých, ale i amazoňanů rudookých, rudoocasých a modročelých.

Úvodní foto: YouTube.com/Vanessa Kanaan
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..