Indická policie zachránila stovku alexandrů malých z černého trhu před chrámem Attukal

Alexandr malý v kleciUVNITŘ VIDEO – Víc než stovku alexandrů malých, namačkaných po dvou v malých kulatých klíckách, zajistila začátkem ledna před chrámem Attukal v indickém městě Bhagavathy místní policie. Podle deníku The Hindu šlo o ptáky odchycené ve volné přírodě v regionu Tamil Nadu, které před turisticky populárním chrámem prodávali dva muži ve věku 24 a 43 let. Oba pachatele policisté zadrželi a uvalili na ně vazbu, protože porušili zákon o ochraně volně žijících zvířat. Alexandři malí jsou jako původní indický druh papouška v této zemi chráněni, zatímco v řadě jiných zemí, například ve Španělsku nebo Portugalsku, kde byli vysazeni uměle, jsou považováni za škodlivý invazní druh.

Zadržení muži pocházeli z blízkého města Tiruchirappalli. Papouškům přistřihli letky, aby omezili riziko, že jim ptáci uletí. „Nabízeli je za 600 až 800 rupií v závislosti na stáří ptáků. Dospělí samci mají na krku jasný černý a červený proužek,“ vysvětlil jeden z policejních úředníků. Alexandři malí se hojně vyskytují v okolí rýžových polí v regionu Tamil Nadu, odkud byli přivezeni do Thiruvananthapuramu. Policisté zjistili, že zadržení muži a několik dalších Indů, kteří vyznávají kočovný způsob života, pravidelně prodávají papoušky v blízkosti několika známých chrámů, včetně Vellayani a Thiruvallam. Soustředí se především na víkendy, kdy se k chrámům sjíždí největší počty návštěvníků.

Pachatelům hrozí až sedm let vězení

Podle úředníků místní lesní správy, kteří se na zadržení překupníků výrazně podíleli, je mnoho lidí, kteří si koupí tyto papoušky, uvedeno v omyl a nevědomky porušují zákon, protože zaměňují alexandry malé za jiné druhy papoušků, které nejsou chráněny. V dobré víře si tedy koupí domácího mazlíčka, aniž by tušili, že se podílí na trestném činu. Vyšetřovatelé nevyloučili ani možnost, že řada takto odchycených papoušků končí v prodejnách s chovatelskými potřebami a exotickými zvířaty. Lidem, kterým vyšetřovatelé prokáží nelegální odchyt a prodej volně žijících papoušků, hrozí vysoké tresty, včetně odnětí svobody na tři roky a pokuta 25 tisíc rupií. Pokud papoušky dodávají do obchodů se zvířaty, mohou strávit ve vězení až sedm let.

K TÉMATU: Alexandr malý je v Nizozemí jako holub. V centru Amsterodamu je šestým nejčastějším ptákem

Obvinění v tomto konkrétním případě předstoupili před přestupkovou komisi v Nedumangadu, odkud byl případ vrácen k dalšímu prošetření a předán úřadu v Paruthipally, do jehož kompetence spadá. Alexandři malí jsou v Indii velmi populární, v mnoha domácnostech jsou chováni jako ochočení mazlíčci. Málokdy však lze doložit legální původ těchto ptáků. Odchyt papoušků ve volné přírodě nebo vybírání mláďat z hnízd je přísně zakázáno. Alexandři malí jsou společně s jihomaerickými mníšky šedými nejčastějším invazním papouščím druhem na světě. Žijí v řadě zemí západní Evropy, ve Spojených státech, ale také na Mauriciu a dalších tropických ostrovech, kde vytlačují původní druhy ptáků.

Úvodní foto: The Hindu/S. Mahinsha

Předchozí článek

Zachránění papoušci zemní v perthské zoo dlouho nepobyli, dvojice vzácných ptáků uhynula

Dálší článek

Brazilci vypustí čtvrtou skupinu amazoňanů vínorudých do národního parku Araucarias

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější