Zachránění papoušci zemní v perthské zoo dlouho nepobyli, dvojice vzácných ptáků uhynula

Zoo Perth papoušek zemní západníUVNITŘ VIDEO – Dva ohrožení papoušci zemní západní, které v polovině listopadu loňského roku zachránili ornitologové před rozsáhlým požárem v australském národním parku Cape Arid a následně převezli do zoologické zahrady v Perthu, přežili v zajetí pouhý měsíc. Zahrada oznámila, že unikátní ptáci přes veškerou péči uhynuli. Po tragické ztrátě čtrnácti kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých, které v záchranné stanici Taroona na Tasmánii sežraly krysy, jde o další úhyn ohrožených papoušků ve specializovaném zařízení v Austrálii. Papoušků zemních západních má ve volné přírodě přežívat posledních 140 jedinců, po nedávném požáru v národním parku Cape Arid jich však bude nejspíš ještě méně.
Zoo Perth už dříve získala pět papoušků zemních západních, pro které připravila speciální voliéru s imitací jejich přirozeného prostředí. Dva noví ptáci měli posílit skupinu a pomoci zoo tento druh poprvé na světě rozmnožit v zajetí. „Byli jsme velmi smutní, když Zoo Perth oznámila úhyn dvou papoušků zemních západních, které nedávno získala z volné přírody. Ptáci dorazili 18. listopadu a byli odchyceni kvůli lesnímu požáru, který propukl v jejich biotopu v národním parku Cape Arid na jižním pobřeží západní Austrálie,“ řekla serveru ParrotsDailyNews.com tajemnice sdružení přátel západního papouška zemního Anne Bondinová. Ochránci přírody mínili, že umístěním papoušků do zoo zabrání dalším ztrátám.

Důvod úhynu objasní pitva

Přesná příčina úhynu dvou vzácných ptáků není dosud jasná. Veterináři perthské zoo ale mají podezření na respirační onemocnění. „Navzdory faktu, že příchod do zoo zvládli výjimečně dobře, u nich propuklo onemocnění dýchacích cest a i když jim byla poskytnuta ta nejlepší veterinární péče, oba ptáci uhynuli. Přesné příčiny odhalí jejich pitva,“ uvedla v oficiálním prohlášení Zoo Perth. Důležitou zprávou je, že zbylí papoušci zemní západní v této zoologické zahradě jsou zdraví. „Zoo Perth se bude i nadále starat o zbývajících pět ptáků tohoto druhu, kteří jsou monitorováni 24 hodin denně a všichni jsou zdraví,“ řekl australskému zpravodajskému webu ABC News ředitel zoo John Lemon.

K TÉMATU: Perthská zoo rozšiřuje unikátní chov papoušků zemních o dva jedince zachráněné před požárem

I přes tuto významnou ztrátu se sdružení přátel papouška zemního západního nedomnívá, že tomuto ptačímu druhu hrozí bezprostřední zánik. „Jde o velkou ránu pro záchranný projekt, ale věříme, že tvrdou prací a při dostatečných finančních prostředcích, možná i při troše štěstí, se tento druh může dostat ze situace, kdy balancuje na hraně vyhynutí,“ konstatuje Anne Bondinová.

ParrotsDailyNews.com

Úvodní foto: Zoo Perth
Předchozí článek

Papoušci v Botanické zahradě na pražském Albertově budou mít venkovní voliéru

Dálší článek

Indická policie zachránila stovku alexandrů malých z černého trhu před chrámem Attukal

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější