Skandál v záchranném centru neofém oranžovobřichých: 14 kriticky ohrožených papoušků sežraly krysy

Neoféma oranžovobřicháUVNITŘ VIDEO – Téměř desetinu všech v zajetí chovaných neofém oranžovobřichých na Tasmánii, aktuálně nejohroženějšího papouška světa, který dosud ještě žije ve volné přírodě, sežraly krysy v záchranné stanici Taroona na předměstí města Hobart. Hlodavcům padlo za oběť 14 ptáků, kteří byli separováni do starších nevyužívaných voliér, protože se u nich prokázala nákaza cirkovirem PBFD. Celkem je v tasmánské záchranné stanici chováno na 160 neofém oranžovobřichých (a společně s dalšími stanicemi jich je 350), ve volné přírodě se jich vyskytuje necelá padesátka. Podle generálního ředitele Institutu přírodního a kulturního dědictví Howela Williamse však úhyn ptáků nijak neovlivní probíhající chovný program, protože nakažení ptáci z něj byli před časem vyřazeni.
Chovný program zahrnuje 350 neofém oranžovobřichých, které jsou rozděleny do tří samostatných chovných stanic. Dvě se nachází v jižní Austrálii a jedna na Tasmánii, kde je také jediné známé hnízdiště neofém oranžovobřichých ve volné přírodě. Ptáci z tasmánské stanice Taroona, kteří byli nakaženi PBFD, byli separováni na přelomu loňského října a listopadu. „Pak jsme o jednom víkendu začátkem prosince zjistili, že několik ptáků chybí,“ popsal zpravodajskému webu ABC Howel Williams. „V tu chvíli, i když jsme v celém prostoru stanice prováděli deratizaci, jsme si uvědomili, že máme problém.“ Zaměstnanci stanice poté ihned přijali opatření, aby se situace neopakovala a od té doby nezahynula jediná neoféma, dodal Howel Williams.

Neschopnost, kritizuje vedení stanice bývalý manažer

Bývalý manažer záchranné stanice Taroona Mark Holdsworth, který musel svoji pozici přede dvěma lety opustit v rámci reorganizace, na oficiální stránce sdružení Save the Orange-bellied Parrots na Facebooku uvedl, že k napadení neofém oranžovobřichých krysami v některé ze záchranných stanic nedošlo ani jednou za celou dobu více než dvacetileté historie chovného programu těchto papoušků. Zpravodajskému webu ABC pak Holdworth řekl, že úhyn neofém musel být velmi stresující záležitostí pro personál záchranné stanice, který se chovem těchto vzácných ptáků zabývá dlouhá léta a dosud podobné situaci nemusel čelit. Z úhynu ptáků obviňuje současné vedení, které podle něj postrádá zkušenosti a nemá dostatečné zdroje na to, aby stanici dobře řídilo.

K TÉMATU: Australská vláda uvolní půl milionu dolarů na záchranu neofém oranžovobřichých

Howel Williams však oponuje: k personálním změnám na stanici podle něj došlo v rámci vládou vyhlášeného tříletého plánu na intenzivnější pomoc záchraně neofém oranžovobřichých. „Nouzový záchranný plán“, jak jej nazývá federální australský ministr životního prostředí Greg Hunt, obsahoval okamžitou finanční pomoc ve výši 525 tisíc australských dolarů (asi 9,5 milionu korun). Peníze měly jít jednak do boje proti predátorům v místě jediného hnízdiště neofém oranžovobřichých na Tasmánii a jednak na podporu chovných programů, jako je ten ve stanici Taroona. Komisař tasmánské vlády pro ohrožené druhy Gregory Andrews ve vyjádření pro server ParrotsDailyNews.com uvedl, že stanice Taroona již přijala potřebná opatření proti dalším případným útokům hlodavců.

ParrotsDailyNews.com

Komisař pro ohrožené druhy: neofémy to nevyhubí

„Dotčení ptáci byli v karanténě, která se normálně nevyužívá, ve starším zařízení, aby se minimalizoval přenos cirkoviru (PBFD) a vypuknutí epidemie v chovné populaci, která by měla mnohem větší dopad, pokud by to nebylo náležitě ošetřeno. Důvodem, proč se pro karanténu muselo použít starší chovné zařízení, je nedávný úspěch chovného programu, díky němuž jsou všechny další voliéry plné,“ vysvětlil Gregory Andrews pro ParrotsDailyNews.com. Jak dále dodal, riziku občas čelí všichni ptáci tohoto druhu chovaní v zajetí. „Například u neofém oranžovobřichých ve stanici Healesville ve Victorii nedávno došlo k podezření z otravy krmivem, která zabila 13 ptáků, a to navzdory vysoce kvalitní péči a opatřením na potírání veškerých rizik.“

ČTĚTE TAKÉ: Smrtelná rána pro kriticky ohrožené neofémy oranžovobřiché: kosí je PBFD

Andrews se neobává, že by úhyn 14 nemocných ptáků představoval významné riziko, které by mohlo vést k úplnému vyhynutí tohoto papouščího druhu. „Ohrožen není chov neofém oranžovobřichých v zajetí, ani program pro vypouštění ptáků v roce 2016 za předpokladu, že existuje víc než 350 jedinců chovaných v zajetí na více místech po celé Austrálii a divokou populaci tvoří 34 ptáků v hnízdišti Melaleuco,“ uvedl Gregory Andrews. Sdružení Save the Orange-bellied Parrots ale hovoří o „systémových problémech tasmánského řízení projektu chovu neofém oranžovobřichých v zajetí“ a vyzývá své příznivce, aby v této věci interpelovali federálního australského ministra životního prostředí Grega Hunta, tasmánského premiéra Willa Hodgmana a tasmánského ministra životního prostředí Matthewa Grooma.

Úvodní foto: Dejan Stepanovic
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..