Papoušky zemní na Slunečním pobřeží v Austrálii ohrožuje nová ranvej letiště i plánovaná silnice

Papoušek zemní východníUVNITŘ VIDEO – Velké obavy ze stavby nové ranveje mezinárodního letiště na Slunečním pobřeží v severovýchodní Austrálii mají tamní ornitologové. Projekt za 350 milionů australských dolarů (asi 6,3 miliardy korun) totiž ohrožuje tamní populaci papoušků zemních východních, která představuje asi čtvrtinu všech ptáků tohoto druhu v celé oblasti od města Noosaville na severu Slunečního pobřeží až po Marcoolu na jihu regionu. Podle odhadů Queensland Parks and Wildlife Service by přímo na letišti na Slunečném pobřeží mělo žít okolo 14 až 20 papoušků zemních východních, jimž vyhovuje systém udržovaných a pravidelně kosených luk, které jsou oploceny, takže hnízdiště nejsou ohrožena liškami a potulnými kočkami.
„Analýza připravovaného rozšíření letiště na Slunečném pobřeží nenechává nikoho na pochybách, že projekt bude mít devastující následky na největší populaci papoušků zemních v Queenslandu mimo rezervaci Great Sandy World Heritage Area,“ napsal na svém blogu SunshineCoastBirds ornitolog Greg Roberts. „Plány na novou silnici, která by měla spojovat východ Slunečné pobřeží se západem, a bude prostupovat biotopem papoušků zemních, povede k dalšímu riziku, s nímž se budou muset papoušci vyrovnat: kolizím s motorovými vozidly,“ dodal. Ke střetům s auty přitom dochází již nyní: minulý měsíc byla mladá samice papouška zemního východního sražena autem na Keith Royal Drive, silnici, jež se vine paralelně s východním oplocením letiště.

Dva sražení papoušci zemní za dva roky

Raněný pták se nacházel asi půl kilometru východně od hnízdiště papoušků zemních východních, které je přímo uprostřed oploceného areálu letiště. Měl prasklou průdušnici, ale podařilo se ho zachránit díky včasnému zásahu ochránců přírody a péči australské zoologické zahrady. Později byl znovu vypuštěn do volné přírody poblíž letiště, ale ne za jeho plotem, nýbrž v místech, kde se žádní papoušci zemní východní nevyskytují. „Doufejme, že našel cestu zpět k ostatním papouškům,“ přeje si Greg Roberts. Jiný papoušek zemní východní střet s automobilem nepřežil; v listopadu 2013 došlo ke kolizi na stejném místě jako letos. Tělo uhynulého ptáka nalezli ornitologové u příjezdové cesty k čerpací stanici na David Low Way, jen kousek od Keith Royal Drive.

K TÉMATU: Perthská zoo rozšiřuje unikátní chov papoušků zemních o dva jedince zachráněné před požárem

„Dva sražení papoušci zemní východní během dvou let jsou dostatečným důvodem k obavám, ale ve skutečnosti jich mohlo být mnohem víc,“ konstatuje Greg Roberts. Papoušků na Slunečném pobřeží ubývá. Jedinou stálou populaci tvoří ptáci žijící na lukách okolo letiště. Ti také mají podle Robertse největší potenciál přežít i do budoucna. Neohrožují je totiž požáry ani bujná vegetace, která zarůstá louky daleko od civilizace. Stavba nové ranveje by ale měla papoušky zemní východní připravit o 7,8 hektaru hnízdišť. Místní skupina politiků a podnikatelů, která tvoří jakousi radu pro rozšiřování letiště, ale počítá s tím, že dalších 5,8 hektaru v přímém sousedství by mělo být obhospodařováno tak, aby na nich mohli nadále žít východní papoušci zemní.

Hnízdiště na letišti není nahraditelné

Greg Roberts ale s náhradním pozemkem pro papoušky nesouhlasí. „Je falešné si myslet, že problém vyřešíte jednoduše tak, že vytvoříte nové stanoviště, které by mělo nahradit velice vhodný biotop, jenž má být zničen, zejména pokud nové stanoviště je značně menší než původní hnízdiště,“ vysvětluje. Dosavadní průzkumy podle Robertse dokazují, že místní populace papoušků zemních východních se soustředí na relativně malém prostoru na západ od stávající severojižní ranveje letiště. Nová přistávací a vzletová dráha má být postavena východozápadním směrem a přímo protne jižní část hnízdiště papoušků zenmních. Svou délkou 2,5 kilometru by měla být o 650 metrů delší než stávající ranvej. Papouškům neuškodí pouhá stavba dráhy, ale i její následný provoz.

ČTĚTE TAKÉ: Divoké kočky decimují populaci papouška zemního západního v Austrálii

Samotná studie ke stavbě nové ranveje připouští, že tamní populace papoušků zemních východních je asi jedinou v zemi, která není díky oplocení letiště ohrožována nepůvodními a zavlečenými druhy predátorů, jako jsou zdivočelé kočky nebo krysy. „O důvod víc, proč by se mělo s tímto územím nakládat velice opatrně,“ varuje Greg Roberts. Stejná studie podle něj nebere v úvahu negativní dopad na další druhy zvířat žijící na letišti nebo v jeho těsném sousedství, jako jsou dva druhy vzácných žab, křepelka čínská nebo sova zlatočerná, příbuzná naší sově pálené. „Prohlášení o dopadu stavby na životní prostředí neobsahuje žádnou zmínku o případných dopadech na bývalé pastviny a pole cukrové třiny, na kterých žijí tato zvířata a jež mají být novou ranvejí také zasaženy,“ upozorňuje Greg Roberts.

Úvodní foto: Zoo Australia
Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 1. až 3. ledna 2016

Dálší článek

Skandál v záchranném centru neofém oranžovobřichých: 14 kriticky ohrožených papoušků sežraly krysy

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější