Záchrana papouščího páru z hořícího domu proslavila americké hasiče po celém světě

Zachráněný amazoňanUVNITŘ VIDEO – Málokdy se profesionálním hasičům stane, aby historkou o záchraně domácích mazlíčků z hořícího domu oslovili média po celém světě. Hasičské jednotce z amerického Middletonu se to podařilo. Jejich loňský dubnový zásah v domě, odkud se ozýval křik o pomoc, jenž ale – jak se později ukázalo – nepatřil staré ženě, nýbrž dvojici ochočených amazoňanů žlutokrkých, ocenilo sdružení PETA a web BirdChannel.com jej označil za druhou nejzajímavější a nejpozitivnější „ptačí“ novinovou zprávu loňského roku. Co se vlastně onoho osudného večera 15. dubna v Middletonu stalo? Náhodný chodec spatřil, jak se z jednoho domu kouří a šlehají z něj plameny. Navíc zachytil nevýrazný křik jeho obyvatel a ihned zalarmoval místní hasiče.
Jednotka, která měla právě službu, počkala na druhé potvrzení události a ihned vyjela na místo poblíž Duff Road. Před domem, který mezitím zachvátily plameny, rovněž zaslechli jasné výkřiky „Oheň!“ a „Pomoc!“. „Bylo to, jako kdybychom křičeli já nebo vy,“ popsal mluvčí middletonských hasičů Victor Islas zpravodajskému webu Idaho Statesman. Hasiči nevěděli, že nikdo z obyvatel domu nebyl v době požáru doma, protože celá rodina se vypravila do kina. Velitel hasičů ve chvíli, kdy byl potvrzen křik o pomoc, rozhodl o neprodleném vyražení dveří a záchraně ohrožených lidí. Hasiči rozsekli vstupové dveře sekyrou a uvnitř opět uslyšeli jasné hlasy volající o pomoc. „Znělo to, jako kdyby volala nějaká stará paní,“ popsal jeden ze zasahujících hasičů.

Samici amazoňana museli dát kyslíkovou masku

Muži na nic nečekali a vyrazili ke dveřím do ložnice, kde pravděpodobně požár vypukl. Ve zbytku domu byl neprostupný dým. Zatímco první dva hasiči bojovali s ohněm v ložnici, velitel zásahu pronikl s termokamerou do kuchyně, která se zdála být nedotčena. Na opěradle židle u kuchyňského stolu narazil na samici papouška. Samce nejprve nezaregistroval, hasiči jej objevili v otevřené kleci až při druhém důkladném prohledávání celého domu. „Bylo vidět, že papoušci byli vyloženě rádi, když nás spatřili,“ uvedl další z hasičů. Jednotka byla naštěstí vybavena speciální sadou kyslíkových masek pro kočky a psy. Samice se hasičům zdála být přidušená kouřem, reagovala velmi zpomaleně a tak jí z této masky poskytli dávku kyslíku.

K TÉMATU: Papoušci záchranáři: množí se případy, kdy ochočení ptáci varovali majitele před požárem

Snímek papouška s kyslíkovou maskou následně doslova obletěl svět. Může za to zejména zpravodajství televize CBS, které získalo záběry z kamer hasičů. Papoušci sice byli zachráněni, požár ale příliš dlouho nepřežili. Podle informací, které hasiči získali o několik měsíců později, oba ptáci uhynuli. Samice na zadržené vejce a samec poté nesnesl stres spojený s úhynem samice. Rodina, které papoušci patřili, odmítla jakýkoli kontakt s médii. Příčinu požáru domu se dosud nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Pro hasiče však bude tento zásah na dlouho nejkurióznějším výjezdem. Jeden z hasičů kvůli němu dokonce získal přezdívku „Parrotheads“. Jeho otec mu na Vánoce věnoval historický kalendář s požáry a napsal k němu, že je „od jeho papouščích přátel“.

O případ se zajímala i japonská a australská média

Mluvčí middletonských hasičů musel po záchraně papoušků vyřizovat žádosti o rozhovor od médií z celého světa. „Zájem o vyjádření měli z Británie, Japonska, Austrálie, ale i z talk show v Chicagu,“ uvedl Victor Islas. Většina rozhovorů proběhla po telefonu, například přes Skype hasiče zpovídal redaktor deníku Huffington Post. Příběh se objevil také na webech Firehouse.com a BirdChannel.com. Jestliže se záchrana amazoňanů žlutokrkých z hořícího domu stala druhou nejzajímavější „ptačí“ zprávou loňského roku, která byla tou první? BirdChannel.com vybral nečekané shledání manželského páru v Austrálii s jejich ochočenou korelou sedm měsíců poté, co jim ulétla. Vyzáblý papoušek přežil díky ženě, která jej nalezla, vzala domů a ošetřovala až do úplného zotavení.

ČTĚTE TAKÉ: Ochočený žako se naučil zachraňovat život svojí majitelce, která trpí spánkovou apnoe

Žena poté vystavila fotografie nalezené a uzdravené korely na internet, kde na ně narazili původní majitelé papouška. Mezi deseti nejzajímavějšími novinovými zprávami o ptácích za rok 2015 se podle webu BirdChannel.com objevila i informace o Britovi, který si nechal chirurgicky odstranit uši, aby se svým vzhledem ještě více přiblížil svým papouškům – velkým arům. V žebříčku nechyběla ani kuriózní příhoda z Indie, kde žena donesla na policejní stanici papouška svého nevlastního syna, jenž jí oplzle nadával. „Naši hasiči si zaslouží všechna ptačí ocenění,“ míní mluvčí middletonského hasičského sboru Victor Islas. Na zásah podobný tomu z 15. dubna loňského roku bude místní hasičská zbrojnice ale patrně čekat ještě hodně dlouho.

Úvodní foto: CBS News
Předchozí článek

Skandál v záchranném centru neofém oranžovobřichých: 14 kriticky ohrožených papoušků sežraly krysy

Dálší článek

Velký přehled loriů a jejich zastoupení v českých chovech: další druhy rodu Trichoglossus

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější