Alexandr malý je v Nizozemí jako holub. V centru Amsterodamu je šestým nejčastějším ptákem

UVNITŘ VIDEO – Mezi deset nejčetnějších ptačích druhů žijících v Amsterodamu a Haagu se za posledních deset let probojoval alexandr malý. Původně jihoasijský druh papouška obývá i řadu dalších evropských, ale i amerických měst, kde byl uměle vysazen nebo unikl z nedostatečně zabezpečených chovů. Nizozemská Společnost na ochranu ptáků ale upozorňuje, že mimo města, kde papoušky dokrmuje řada lidí, četnost volně žijících alexandrů rapidně klesá, stejně jako jejich šance na přežití ve volném terénu.

Jsou stále závislí na přikrmování od lidí

V loňském roce byl alexandr malý šestým nejčetnějším ptákem v centru Amsterodamu a pokud by se brala metropole jako celek, skončil by na sedmém místě. Vyplývá to z výsledků desetiletého sčítání volně žijících ptáků v Nizozemí. Ornitologové ale upozorňují, že pokud by se do statistiky zahrnul i celý region v okolí Amsterodamu zvaný Marken, alexandr malý by z první desítky nejčastěji se vyskytujících ptáků vypadl a skončil by až na 23. místě. „V tomto smyslu jsou na tom alexandři velmi podobně jako městští holubi,“ podotýkají autoři studie, jež obsahuje výsledky sčítání.

Kromě Amsterodamu a Haagu existují silné městské populace tohoto papouška i v Leidenu a Zoetermeeru, kde se již brzy alexandr malý stane desátým nejčastějším ptákem. Sčítání potvrzuje předpoklad ornitologů, že všechny divoké populace alexandrů v Nizozemí jsou silně závislé na lidech a jídle, které jim člověk poskytuje. Společnost na ochranu ptáků si kvůli tomu dokonce klade otázku, zda lze alexandra malého považovat za invazní druh, když se prakticky nevyskytuje v otevřené krajině, kde se nenaučil nacházet potravu a hnízdní biotopy.

Je to invazní druh, nebo není?

Právě za invazní druh byl alexandr malý loni prohlášen ve Španělsku, kde byl zákonem výrazně omezen jeho chov a zejména rozmnožování v zajetí. Velkou zkušenost s uměle vysazenými alexandry malými mají i v Británii. Podle loňských odhadů jich na britských ostrovech žilo již 32 tisíc, opět především v městských aglomeracích. Vláda na Seychelských ostrovech, kde nepůvodní populace alexandrů malých ohrožuje hnízdní biotopy vzácných vazů malých, dokonce přijala plán na jejich likvidaci, přičemž finanční podporu jí slíbila Evropská unie.

V samotném centru EU – Bruselu – žije také velmi početná skupina alexandrů malých. Evropská komise už delší čas připravuje novou směrnici o invazních druzích zvířat, která by měla myslet i na nepůvodní ptáky. První verzi dokumentu měla být hotova loni na podzim, v oficiálních výstupech komise se o ní ale dosud neobjevila žádná zmínka.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

Jak velké zdravotní riziko představuje pozinkované pletivo pro papoušky?

Dálší článek

Chovatel vyrobil vozítko pro žaka, aby přestal vřískat a zabavil se

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější