Chovatel vyrobil vozítko pro žaka, aby přestal vřískat a zabavil se

UVNITŘ VIDEO – Originální způsob, jak zabavit ochočeného papouška, aby přestal křičet a dožadovat se neustálé pozornosti, vymyslel americký student Andrew Gray. Postavil mu robotické vozítko ovladatelné zobákem pomocí joysticku. Bird Buggy, jak Andrew auto nazval, jezdí na elektřinu a má pohon na přední kola. Zadní část vozítka tvoří rampa s držákem na noviny, které mají zachytávat papouškův trus. Zároveň žakovi dodávají jistotu, protože mu připomínají noviny na dně jeho domácí klece.

Na nápad sestavit papouškovi vlastní autíčko Andrew přišel během dovolené, kterou se rozhodl strávit v domě svých rodičů. Rodina žaka vlastnila už deset nebo jedenáct let a poslední dobou byl velmi hlučný. Andrew, který studuje strojírenství na Floridské univerzitě, nejprve sestavil stříkací pistoli, která se aktivovala pomocí zvuku. Namířil ji na papouška a pokaždé, když pták zakřičel, dostal zásah vodou. Jenže žakovi se tahle hra zalíbila natolik, že schválně křičel ještě víc, aby se mohl koupat.

Následoval další nápad: dálkově ovládané válce, které pokaždé, když v místnosti nastal hluk, vydávaly ještě větší rámus. Ovšem žako opět zareagoval nečekaně – nejen že se nezalekl hluku, ale snažil se ho překřičet, takže v domě byl ještě větší kravál než předtím. Nakonec si devětadvacetiletý student uvědomil, že se papoušek dožaduje neustálé přítomnosti lidí. „Prostě potřeboval být ve stejné místnosti jako my,“ řekl Andrew americké televizi ABC News. „Tak jsem mu sestavil Bird Buggy.“

Žako může vozítko pohodlně řídit pomocí joysticku, který umožňuje jet na čtyři různé strany. „Velmi rychle se naučil, jak ho řídit a jet dopředu, dozadu, doleva a doprava,“ líčí Andrew Gray. „Vozítko si okamžitě zamiloval.“ Student dokonce zabudoval do přední části robotického auta senzory, které papouškovi zabraňují v nárazech do různých předmětů. Žako tak volně cestuje po domě, aniž by musel létat a křičet. Plně ho zaměstnává řízení auta. Andrew Gray je přesvědčen, že se jeho vynález uplatní i jinde. „Byl to jen takový experiment, ale možná mě s ním čeká ještě spousta práce,“ připustil.

Úvodní foto: ABC News

Předchozí článek

Alexandr malý je v Nizozemí jako holub. V centru Amsterodamu je šestým nejčastějším ptákem

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 25. až 27. ledna 2013

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější