Amazoňanů vínorudých dramaticky ubývá. Prohlašme je za kriticky ohrožené, žádají vědci

Amazoňan vínorudýUVNITŘ VIDEO – Velmi dramatický pokles divoce žijících amazoňanů vínorudých v Jižní Americe zaznamenali vědci zapojení do projektu Charao. Zatímco před deseti lety se odhadovalo, že ve třech lokalitách na východobrazilském pobřeží Atlantiku, v jihovýchodní Paraguay a severovýchodní Argentině žije na 10 tisíc těchto papoušků, nyní jejich počty klesly hluboko pod tři tisíce. Vědci proto vyvíjí nátlak na mezinárodní organizaci IUCN, aby amazoňana vínorudého přeřadila z kategorie ohroženého druhu (EN), v níž je veden od roku 2012, do přísnější kategorie kriticky ohrožený (CR). Podle odhadů organizace BirdLife International dokonce zbytkovou populaci ve volné přírodě tvoří jen 600 až 1 700 pohlavně dospělých ptáků.

IUCN však výzvy jihoamerických ochránců přírodů nevyslyšela, při letošních úpravách Červené knihy ohrožených živočichů neprovedla změny u žádného druhu papoušků. Naopak se cíleně zaměřila na velké kočkovité šelmy. Projekt Charao, který amazoňany vínorudé monitoroval ve všech třech zemích, kde se přirozeně vyskytují, zjistil, že 90 procent světové populace obývá Brazílii. Tam na ně však narazil jen na osmi procentech původního areálu rozšíření. „Celkový počet amazoňanů vínorudých ve volné přírodě je asi o 25 procent nižší, než jsme očekávali,“ řekl serveru Phys.org Malu Nunes, výkonný ředitel brazilské nadace Fundacion Grupo Boticario, která výzkum financovala. „Druh čelí vážnému riziku, protože velikost jeho populace se drasticky snížila a je hluboko pod bezpečnou úrovní,“ dodal.

Pomoci chtěla i ostravská zoo

Nunes je přesvědčen o tom, že amazoňan vínorudý by měl být prohlášen za kriticky ohroženého a že je třeba neprodleně zintenzivnit práce na reintrodukci druhu ve vhodných biotopech. Brazilští ochránci přírody se už léta snaží vypouštět v zajetí odchované amazoňany vínorudé do volné přírody, potýkají se ale s problémem úbytku jejich habitatu. Právě v Brazílii totiž tito papoušci obývají lidnaté pobřeží Pacifiku, kde každoročně padnou hektary pralesů kvůli rozšiřování městských aglomerací nebo stavbě dálnic, které propojují jednotlivá města. Fundacion Grupo Boticario hodlá zintenzivnit kampaň proti vybírání mláďat amazoňanů vínorudých z hnízd a jejich nelegálnímu prodeji na černém trhu s domácími mazlíčky. Plánuje také výrobu a rozmisťování umělých hnízdních budek ve vhodných lokalitách.

K TÉMATU: Uvažujeme o účasti na repatriačním programu pro amazoňany vínorudé, říká Yveta Svobodová ze Zoo Ostrava

V zajetí je amazoňan vínorudý paradoxně celkem často chovaným ptákem. Jenom v České republice bylo od roku 2004 registrováno ministerstvem životního prostředí 439 těchto ptáků. Amazoňan vínorudý je zařazen do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, a každý jedinec tak podléhá povinné registraci u příslušného krajského úřadu. Ostravská zoologická zahrada, která se chovu těchto papoušků věnuje už dlouhá léta, uvažovala o zapojení do brazilského projektu reintrodukce druhu do volné přírody. Nejprve ale musí vybudovat vhodnou proletovou voliéru pro odchovaná mláďata, kde by papoušci přicházeli jen do minimální styku s člověkem.

Úvodní foto: Wikimedia Commons/Chad Bordes

Předchozí článek

Václav Zouhar: Lákají mě nedostupné druhy papoušků, k amazónkům krátkoocasým chci arary

Dálší článek

Navrtávání vajíček v líhni: zajímavý způsob, jak zachránit mláďata papoušků před udušením

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější