Navrtávání vajíček v líhni: zajímavý způsob, jak zachránit mláďata papoušků před udušením

Papouščí vejceUnikátní způsob, jak zabránit úhynu mláďat ve vajíčku, které nemá dostatečně velký vzduchový vak, vymysleli manželé Zuzana a Martin Černí ze Svatého Juru u Bratislavy. Jakmile u některého z vajec odebraných do líhně zaznamenají abnormálně malou vzduchovou bublinu, která „neputuje“ vejcem tak, jak by měla, navrtají speciálním vrtákem do skořápky dírku, kterou může do vejce lépe pronikat vzduch. „Přišli jsme na to tak, že se vzduchová bublina ve vejcích nechtěla zvětšovat ani při 20% vlhkosti,“ popisuje Martin Černý. „Ona se zvětšovat musí, aby se mládě mohlo dobře vylíhnout, aby mělo dost místa a vtáhl se mu žloutkový vak, aby mělo dostatek vzduchu. Aby nebylo vodnaté, protože to by bylo špatné,“ dodal na vysvětlenou.

Chovatelé před časem opakovaně řešili problém u některých chovných párů bílých kakaduů, jejichž vejce měla abnormálně silnou skořápku a vzduchový vak se v nich během inkubace nezvětšoval tak, jak by měl. Z takových vajec se pak nelíhla mláďata. Před třemi lety je proto zkusili navrtat. A kupodivu se dostavil úspěch. „Máme i speciální váhu, investovali jsme do ní, ale roky praxe nás naučily, jak by mělo vejce vypadat. Jakmile bublina nemá určitý tvar a velikost, navrtáme do ní otvor,“ líčí Martin Černý. „Když pak mládě naťukne skořápku, přelepíme ten otvor lepící páskou,“ dodává Zuzana Černá. „Hodně mláďat se nám takto nevylíhlo, protože vajíčka měla asi silnější skořápku. Zkoušeli jsme ji obrušovat, aby byla tenčí, ale nepomáhalo to. Osvědčilo se až navrtávání.“

Líhně s vajíčky kakaduů, z nichž některá manželé Černí navrtali (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)
Líhně s vajíčky kakaduů, z nichž některá manželé Černí navrtali (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Některé páry mají trvale silnější skořápky

Vrták velikosti 1, kteří manželé Černí pro tyto „operace“ používají, tedy byl určitou znouzecností. „Říkali jsme si, že nemáme co ztratit: bude to buď a nebo. Ale funguje to. Minulý měsíc jsme měli všechna čtyři vajíčka od jednoho páru kakaduů šalamounských navrtaná,“ popsala při nedávné návštěvě jejich chovu redakci časopisu Nová Exota a serveru Ararauna.cz Zuzana Černá. Zajímavé je, že pomoc potřebují jen snůšky od vybraných párů kakaduů. Manželé Černí například vědí, který z jejich dvou párů kakaduů šalamounských má pravidelně abnormálně silnou skořápku u vajec, zatímco druhý ji má standardní a mláďata se z jejich vajec líhnou sama bez problémů. Totéž se děje u jednoho z dvou párů kakaduů bílých, které Černí chovají.

K TÉMATU: První mládě kakapa sovího po třech letech se vylíhlo ze „záplatovaného“ vajíčka

Stejnou metodu používají Černí také u jednoho páru kakaduů žlutolících celebeských. „Jak jinak byste zajistili, aby se vzduchová bublina ve vajíčku zvětšila, když máte vlhkost 20%? Co víc byste pro to mohli udělat? Dát ho do trouby nebo do mikrovlnky?“ ptá se Martin Černý. „Jsou jen dvě možnosti: buď přijde 27. den a mládě ve vejci uhyne, a nebo se to po dvou týdnech vyzkouší, co to udělá. Vyšlo to, funguje to,“ pochvaluje si. „Praktikujeme to tak už tři roky a naprosto bez problémů,“ doplňuje ho manželka Zuzana. Navrtávání se ale nemusí provádět u úplně všech vajec „problémových“ párů. „Nejdřív vždycky vezmeme vajíčko do ruky a sledujeme, jak se bublina stěhuje,“ říká Zuzana Černá. Když „putuje“ a zvětšuje se, žádný zásah není potřeba.

Ararauna.cz přinese příští týden reportáž z návštěvy u Zuzany a Martina Černých

Úvodní foto: Fws.gov

Předchozí článek

Amazoňanů vínorudých dramaticky ubývá. Prohlašme je za kriticky ohrožené, žádají vědci

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 31. července až 2. srpna 2015

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější