Sousedé řešili spor s chovatelem o hlučné papoušky házením petard k voliérám. Může se to obrátit proti nim

Nezvyklý způsob řešení letitého sporu o hlučné papoušky zvolili sousedé chovatele z předměstí Hradce Králové. Začali v blízkosti voliér odpalovat petardy, aby hlučné ptáky umlčeli. Majitel papoušků musel o uplynulém víkendu zavolat strážníky městské policie, aby agresivní sousedy zpacifikovali. Ti podle Hradeckého deníku strážníkům vypověděli, že je hluk opravdu obtěžuje, a že nejsou zdaleka jediní, kdo si stěžují. Proto cíleně odpalují dělobuchy, aby ptáci zmlkli. Hlídka městské policie sousedy přiměla, aby s touto činností přestali a poučila je o možnostech řešení sporu a případném občansko-správním řízení, které mohou proti chovateli vyvolat.
Podle chovatele k podobnému jednání sousedů docházelo již loni na jaře v době, kdy papoušci snášeli vejce. Petardy mohou ptáky natolik vystresovat, že snůšku zničí, případně zabijí mláďata v budce. Hradecká MF Dnes uvedla, že chovatel vlastní papoušky zapsané v první příloze úmluvy CITES o mezinárodním obchodování s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin a že cena jednoho ptáka se pohybuje okolo 15 tisíc korun. List navíc zmínil, že jde o velmi choulostivý a stresový druh, což by odpovídalo papouškům žako, případně některým amazoňanům nebo kakaduům. K případu se pro místní tisk vyjádřila i nově založená chovatelská organizace ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy.

Petardami proti hluku? Nesmysl

„Odpalování petard rozhodně není dobré řešení. Pokud si sousedé stěžují na hluk a odpalují petardy, sami způsobují ještě větší hluk než papoušci. Takové jednání postrádá smysl a vede pouze k většímu stresování ptáků, kteří se mohou zranit nebo dokonce uhynout,“ upozornil předseda organizace Jiří Vojtěch. „Při obdobných sousedských sporech je nejlepší si v klidu vyříkat, co komu vadí. Chovatel může papoušky na noc zavírat do zázemí a nepouštět je do venkovních voliér brzy ráno. Může v okolí voliér vysázet okrasné keře nebo túje, které hluk omezí,“ dodal. Sousedé by si měli vzájemně vycházet vstříc a řešit spor pokud možno kultivovaně.

K TÉMATU: Městská rada zakázala Američanovi chovat ve svém domě 18 papoušků ara. Kvůli hluku

„Na druhou stranu je třeba říci, že křik papoušků je přirozený a nedosahuje takové intenzity, aby byly porušovány hlukové limity. Pokud o tom sousedé pochybují, mohou si na vlastní náklady zajistit měření hluku od místně příslušné krajské hygienické stanice. Pokud toto měření prokáže porušení limitu, je možné tento problém řešit právní cestou,“ doplnil Jiří Vojtěch. Házení petard v okolí voliér naopak umožňuje chovateli bránit se proti neadekvátní reakci sousedů, protože ti mu mohou svým jednáním způsobit škodu a sami způsobují neúměrný hluk. V případě poranění nebo úhynu papoušků by šlo dokonce o trestný čin, pokud by škoda přesáhla pět tisíc korun.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..