Turecké aerolinie zpytují svědomí: celosvětově zakázaly přepravu papoušků žako

Jedenáct dní stačilo neziskové organizaci World Animal Protection na to, aby přesvědčila vedení tureckých aerolinií Turkish Airlines k celosvětovému zákazu přepravy papoušků žako na palubách jejích letadel. Turkish Airlines čelí obvinění z napomáhání pašování papoušků žako z jejich domoviny v Demokratické republice Kongo, Nigérii a Mali. Opakovaně se prokázalo, že k přepravě těchto ptáků byly využity lety Turkish Airlines, přičemž značná část papoušků transport nepřežila. Pašeráci využívali zejména nákladní cargo, které není určeno pro přepravu exotických ptáků. World Animal Protection proto 4. února zveřejnila petici adresovanou Turkish Airlines, již dosud podepsalo přes 80 tisíc lidí z celého světa.
„Kampaň, která není zaměřena na mazlíčky a jež má za cíl ukončit kruté obchodování s exotickými zvířaty, vedla vedení turecké letecké společnosti k vydání okamžitého globálního embarga na přepravu papoušků žako ve všech svých letadlech,“ informovala organizace na svém webu www.worldanimalprotection.org. Zástupci World Animal Protection se setkali s představiteli Turkish Airlines ve stejný den, kdy aerolinie toto embargo zavedly. „Poděkovali jsme jim za to, že bezodkladně reagovali na požadavky našich příznivců a na potřeby ohrožených papoušků žako,“ uvedli ochránci z organizace World Animal Protection. Podle jejich slov jde o pozitivní výsledek, ale neřeší celkovou situaci s nezákonným obchodováním s papoušky žako.

Zákaz přepravy by se neměl týkat domácích mazlíčků (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz)

Petice proti aerolinkám pokračuje

„Ačkoli nás čeká ještě dlouhá cesta, embargo na přepravu papoušků žako je slibným prvním krokem. Jsme rádi, že společnost rychle reagovala na naše obavy a těšíme se, že s ní budeme spolupracovat na zlepšení ochrany divokých zvířat,“ dodala neziskovka. Postupně chtějí Turkish Airlines přesvědčit, aby z palub svých letadel vyloučila veškerá divoká zvířata odchycená ve volné přírodě. „Naše petice pokračuje. Dokud nebude vidět jasný a trvalý závazek společnosti Turkish Airlines, naše práce nebude hotová. Setkáme se s nimi znovu za několik týdnů v sídle jejich společnosti v Istanbulu. Ukážeme jim, kolika lidem záleží na tom, aby se tato pravidla dodržovala, proto je potřeba, abyste požádali vaše přátele a známé, aby podepsali naši petici,“ vysvětluje World Animal Protection.

K TÉMATU: Turkish Airlines čelí obvinění, že ve svém cargu pašovaly papoušky žako z Konga, Nigérie a Mali

Žakové přepravovaní leteckou společností Turkish Airlines směřovali do Kuvajtu a odtud do zemí Blízkého východu, západní a jižní Asie. Tam se jejich cena pohybuje v násobcích cen obvyklých v Evropě nebo Spojených státech (v samotném Kuvajtu stojí žako v přepočtu 70 tisíc korun). Ptáci jsou často přepravováni ve stísněných podmínkách, bez potravy a vody. Řada jich proto transport nepřežije. Kuvajt pod tíhou důkazů nedávno vyhlásil plošný zákaz dovozu a reexportu obou druhů papoušků žako do země. Turkish Airlines dostaly minulý měsíc lhůtu pro vyjádření k případu, poté se mělo rozběhnout oficiální vyšetřování. Za porušování úmluvy CITES (žakové spadají do CITES I) hrozí společnosti vysoké sankce.

Úvodní foto: Wikimedia Commons
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..