Vůbec poprvé v historii se úřadům v Demokratické republice Kongo podařilo vrátit do přírody papoušky žako, které předtím zabavila pašerákům. Devětatřicet žaků našlo nový domov v národním parku Kahuzi-Biéga v provincii Sud Kivu. 18. listopadu je tam vypustili viceguvernér provincie Marc Malag a ředitel a správce národního parku De-Dieu Byaombe. Papoušci před vypuštěním strávili nějaký čas v rehabilitačním centru pro divoké primáty Lwiro. Zařízení sice nebylo uzpůsobené pro chov ptáků, narychlo ale postavilo voliéry a žakové zde postupně přepeřili, aby byli schopni letu. V době, kdy byli zabaveni, na tom totiž nebyli zdravotně nejlépe a chyběla jim řada letek, takže nemohli létat.
Na rehabilitaci téměř čtyř desítek papoušků žako se podíleli partneři záchranného centra: Institut Congolais pour la Conservation de la Nature ICCN, Centrum de Recherches en Science Naturelles, CSRN a tým mezinárodních nevládních organizací. Papoušci v zařízení strávili několik měsíců a po celou dobu jim byla poskytována kvalitní veterinární péče. „Jde o důležitý milník v boji proti nelegálnímu obchodování s ohroženými divokými zvířaty v Demokratické republice Kongo,“ komentoval vypuštění papoušků zpět do volné přírody technický manažer záchranného centra Lwiro Itsaso Vélez del Burgo. „Děkujeme našim partnerům, především pak Ivan Carter Wildlife Conservation Alliance a World Parrot Trust, kteří od začátku finančně i technicky podpořili projekt návratu papoušků do přírody.“
Z deseti odchycených žaků devět uhynulo
Nelegální obchod s papoušky žako odchycenými z přírody vedl k rapidnímu poklesu divokých populací žaků velkých a žaků liberijských v Africe. Demokratická republika Kongo patřila historicky mezi největší dodavatele žaků na černý trh s domácími mazlíčky nebo ptáky pro chovné farmy. Stovky a tisíce ptáků však nepřežily drsné zacházení během odchytu a transportu. Na jednoho přeživšího odchytového žaka připadalo devět dalších, kteří uhynuli. Žakové jsou velmi citliví ptáci a pronásledování pytláky vede k tomu, že přeživší populace se množí jen velmi pomalu a nedokáží pokrýt úbytek ptáků způsobený nelegálním odchytem. V některých afrických státech tak žakové již prakticky vyhynuli.
„Úsilí o návrat zabavených papoušků žako do volné přírody je příslibem naděje, že výzvy, kterým musí tito ptáci čelit, lze překonat,“ uvedl pro server Africageographic.com ředitel africké pobočky organizace World Parrot Trust Dr. Rowan Martin. „Jsme nadšeni z toho, že se úřady zavázaly ukončit tento nelegální obchod.“ Od roku 2017 jsou oba druhy papoušků žako zařazeny do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. U všech prodávaných papoušků žako tak musí prodávající prokázat jejich legální původ a musí být označeni nesejmutelným kroužkem CITES nebo mikročipem. Před touto změnou bylo v Africe odchyceno a vyvezeno přes 1,2 milionu papoušků žako, z nichž řada putovala i do Evropy, včetně České republiky.
Ghana hlásí totální propad divoké populace žaků, jejich stavy klesly o 99 procent
Úvodní foto: Lwiro Primate Rehabilitation Centre