Vánoční tipy na knížky pro chovatele papoušků: Všichni ptáci světa, 550 otázek a odpovědí a Arové

Vánoce jsou za dveřmi a protějšky chovatelů jistě přemýšlí o tom, co by jejich drahé potěšilo pod stromečkem. Živý papoušek to jistě nebude, to ponechme mazlíkářům nebo rodinám s dětmi, které chtějí potěšit ratolesti andulkou. Opravdový chovatel dozajista ocení zajímavou knížku. Titulů s chovatelskou nebo ornitologickou tematikou je na trhu prakticky nespočet, a nejen v češtině. Z nepřeberného množství dnes vybíráme tři tituly, které by neměly ujít vaší pozornosti a i když v jednom případě byste museli objednávat ze zahraničí, stále máte pohodlnou časovou rezervu na to, aby knížka dorazila včas. A proč nezačít rovnou touto „ptačí bichlí“, která se pyšní jedinečnou skladbou všech ptačích druhů na světě?

Joseph del Hoyo: Všichni ptáci světa (All Birds of the World)

Tím dílem je výpravná publikace All Birds of the World, kterou pro španělské vydavatelství Lynx Edicions sestavil Joseph del Hoyo, autor nejnovější taxonomie ptáků. Takřka tisícistránková kniha vážící pět kilogramů obsahuje ilustrace 11 362 ptačích druhů všech řádů i rodů, které jsou oficiálně uznány, a navíc i druhy, které jsou již vyhynuté. Nejde tedy o publikaci, jež by se zabývala pouze papoušky, nicméně je v ní naleznete také všechny. Textu v knížce moc nehledejte, vydavatel musel kvůli velkému počtu ptačích druhů použít jen základní informace, které podává často ve zkratkách (vysvětlivky jsou na záložce, která je součástí vydání). Knížka má pevnou vazbu s přebalem a kvalitní lesklý papír, velikost vydání je téměř B4 (24 x 31 cm) a vydavatel ji zasílá ze Španělska v bytelném kartonovém balení. A cena? Příznivá: 65 euro a dalších 10 euro za poštovné, celkem tedy v přepočtu okolo dvou tisíc korun.

MVDr. Helena Vaidlová, Antonín Vaidl: 550 otázek a odpovědí pro chovatele papoušků

Nejnovější původní česká publikace pro chovatele papoušků shrnuje základní otázky a odpovědi k voliérovému chovu papoušků i pro mazlíkáře. Otázky jsou rozděleny tematicky do deseti kapitol, které jsou barevně odlišeny. Knížka je také plná autorských fotografií. Jde o první původní česky titul pro chovatele papoušků postavený na otázkách a odpovědích, i když stejnou formu má i dříve vydaný překlad knihy Proč můj papoušek…? od britské chovatelky a kurátory několika zoo Rosemary Low, který v roce 2002 vydalo nakladatelství Dona (od něj se později oddělilo nakladatelství FYNBOS, které vydalo tuto aktuální knížku). Za zmínku stojí především veterinární část knížky, neboť MVDr. Helena Vaidlová patří mezi několik málo specialistů na aviární veterinu u nás. Antonín Vaidl je zase kurátorem ptáků v pražské zoologické zahradě, kde se daří odchovávat řadu vzácných druhů papoušků. Vázaná publikace má formát A4, 352 stran a doporučenou maloobchodní cenu 660 Kč.

Tony Silva: Arové – Komplexní průvodce chovem

I když nejde o úplně nový titul (knížka vyšla již loni), rozhodně by neměl zapadnout. Vydavatelství Nová Exota u něj použilo osvědčenou metodu kombinace původního textu amerického chovatele a ornitologa Tonyho Silvy a zkušeností českých chovatelů, včetně bohaté fotodokumentace, jak tomu bylo i u dřívější výpravné publikace Průvodce chovem papoušků, jež byla v češtině již zcela rozebrána (k dispozici je už pouze mezinárodní verze v angličtině, zato doplněná o další poznatky a mnoho nových fotografií). Arové jsou knížka, která skvěle doplňuje podobný titul Arové a aratingy, jenž vyšel počátkem 90. let minulého století a sestavil ho legendární tuzemský autor Milan Vašíček. Věnuje se praktickým otázkám chovu, veteriny, odchovu i specifickým nárokům jednotlivých druhů arů. Loni vyšla také stejně nazvaná publikace od konkurenčního nakladatelství FYNBOS, jež je překladem původního díla švýcarského chovatele Larse Lepperhoffa. Také tato knížka stojí zato, zejména proto, že přináší nám méně známé zkušenosti chovatelů ze Švýcarska. Arové od Tonyho Silvy jsou vázanou publikací o formátu A4, má 240 stran a její cena je 550 Kč.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..