První ara škraboškový už létá v Brazílii. Jako graffiti na letadle aerolinií Azul

UVNITŘ VIDEO A GALERIE – Brazilské nebe brázdí první ara škraboškový, byť zatím nejde o živého papouška. Na nový letoun Embraer jej nechala vyobrazit letecká společnost Azul Linhas Aéreas Brasileiras, která oslovila slavného brazilského autora graffiti Luize Pardala ze Sao Paula. Kromě ary škraboškového se na trupu letounu objevují i různobarevné květiny a další přírodní prvky, pro něž umělec tvořící pod pseudonymem PardalOen použil celkem 58 druhů barev (28 jich vzniklo exkluzivně pro tento projekt). Materiál pro graffiti dodala společnost AkzoNobel, brazilský výrobce barev, a s malbou přímo na trup letadla pomohla společnost Tintas Coral, jež se zabývá tvorbou maleb ve veřejném prostoru a na fasádách budov.

Aerolinky Azul se tak připojily k celonárodní kampani, jež podporuje projekt Ararinha na Natureza („Ara opět v přírodě“) pro návrat arů škraboškových do volné přírody. Speciálně pomalované letadlo dokonce pojmenovaly po tomto papouškovi – Ararinha azul (portugalsky „ara škraboškový“). Letoun Embraer 195-E2 však zatím není v běžném provozu, společnost jej nejprve musí otestovat. Cestující ve vnitrostátních brazilských letech se s ním setkají patrně až příští rok. Původně se tak mělo stát již letos na jaře, ale dodávka letadel od společnosti Embraer se kvůli pandemii nového typu koronaviru Covid-19 zpozdila. Speciální velkoplošné graffiti vyšlo leteckou společnost na 350 tisíc brazilských reálů, což je v přepočtu 1,5 milionu korun.

Výroba speciálního graffiti na trup letadla:

První zkušební let s pasažéry:

Pohled na první let ze země:

Další graffiti vznikají přímo v Curaçá

Nezvykle pomalované letadlo ihned přitáhlo pozornost planespotterů, amatérských fotografů, kteří se snaží zachytit vzlety, přistávání a průlet různých typů letadel. Pokud patříte mezi tyto nadšence, můžete letoun sledovat pod registrační značkou PS-AEF. Na internetu se od minulého týdne objevily desítky fotografií i videa, k čemuž přispěla i mediální kampaň aerolinek. Na zajímavý projekt upozornilo i německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), které letos v březnu převezlo do Brazílie 52 arů škraboškových určených do speciálního reintrodukčního centra Spix’s Macaw Release Center v Curaçá na severovýchodě země. „Děkujeme letecké společnosti Azul Linhas Aéreas Brasileiras, společnosti AkzoNobel, umělci Luizi Pardalovi a všem ostatním zúčastněným za tuto jedinečnou podporu. Jsme hrdí, že jsme součástí tohoto úžasného projektu!“ uvedlo ACTP.

Luiz Pardal ovšem v kampani k návratu arů škraboškových nemaluje pouze letadla. Ve spolupráci s Tintas Coral postupně zkrášluje fasády historických domů přímo v Curaçá. Vytvořil například graffiti s letícím arou škraboškovým na zdi stoletého domu. Tintas Coral ve městě renovuje divadlo Teatro Raul Coelho z roku 1895 a kostel Bom Jesus da Boa Mortez z roku 1809. Obě významné historické památky regionu dostanou zářivou modrou barvu a jejich renovace bude dokončena v průběhu příštího roku, na který je naplánované vypouštění první skupiny arů škraboškových do volné přírody. Brazilská vláda chce ve spolupráci s ACTP a dalšími partnery každoročně vypustit 12 papoušků a společně s nimi i ary marakány, které v oblasti přirozeně žijí a od nichž se budou vzácní ptáci učit přežít ve volnosti.

Úvodní foto: Tintas Coral

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..