Ghana hlásí totální propad divoké populace žaků, jejich stavy klesly o 99 procent

Žako velkýBezprecedentní úbytek žaků velkých v Ghaně zaznamenal vědecký tým pod vedením Nathaniela Annorbaha z Manchestreské metropolitní univerzity ve Velké Británii. Hloubková studie divokých populací žaků na známých hnízdištích prokázala rapidní úbytek těchto papoušků, druh byl podle vědců v Ghaně prakticky vyhuben. V porovnání s podobným průzkumem z roku 1992 počty volně žijícíh žaků prudce klesly o 90 až 99 procent. Přítomnost žaků byla potvrzena pouze v 10 ze 42 kvadrantech, z nichž každý představuje prostor o 100 čtverečních kilometrech. Zatímco před téměř čtvrtstoletím se na třech hlavních lokalitách zdržovalo 700 až 1 200 žaků, nyní jich Nathaniel Annorbach napočítal v celé Ghaně celkem 18.

Žakové jsou přitom z celoafrického hlediska považováni za poměrně běžný druh ptáka, jejich celková populace se odhaduje na 560 tisíc až 12,7 milionu. V řadě afrických zemí, zejména na východu kontinentu, například v Gabonu a Demokratické republice Kongo, jich však výrazně ubývá a zdá se, že žakové by mohli mít problémy v celém původním areálu svého rozšíření. Čísla z Ghany jsou naprosto alarmující, překvapila i známé ornitology. „Je to pro nás velký šok,“ prohlásil spoluautor Annorbachovy studie Niger Collar z mezinárodní ornitologické organizace BirdLife International. Kritický úbytek žaků přisuzuje ztrátám přirozeného prostředí a nelegálnímu odchytu pro černý trh s ptáky určenými pro chov v domácnostech jako mazlíčci.

Velký problém má i Kongo

Nathaniel Annorbach se v rámci své studie zeptal reprezentativního vzorku 900 Ghaňanů na důvody, proč podle nich žakové mizí z jejich přírody. 42 procent z nich považuje za hlavní příčinu kácení vzrostlých stromů s vhodnými hnízdními dutinami, které žakové využívají při hnízdění. Teprve poté následoval nelegální obchod s papoušky, který uvedlo jako důvod úbytku žaků 37 procent respondentů. S poklesem stavů žaků velkých ve volné přírodě se potýká i řada dalších afrických států, podle Nigera Collara nejde jen o východoafrické země, ale i západoafrické státy. „Ve střední Africe se zdají být populace žaků stabilnější,“ řekl Collar magazínu New Scientist, jenž informoval o Annorbachově průzkumu.

K TÉMATU: Zakažte vývoz žaků z Konga a Kamerunu, žádala mezinárodní petice. Neuspěla

Vědci se domnívají, že snižující se stavy žaků musí vést k další regulaci obchodu s těmito ptáky a nevyhnutelně povedou i k úplnému zákazu legálního odchytu a vývozu těchto ptáků do zahraničí. Mezinárodní výbor CITES povoluje na základě výjimky vývoz pěti tisíc žaků ročně z Demokratické republiky Kongo a tří tisíc z Kamerunu. John Hart z konžské nadace Lukuru ale upozorňuje, že podle jejich vlastního monitoringu je jenom ve východním Kongu ročně odchyceno 12 až 18 tisíc žaků, což je mnohem víc než celostátně povolený limit pěti tisíc ptáků. Proti výjimce od výboru CITES protestuje řada organizací, před třemi lety dokonce 41 tisíc lidí podepsalo petici, která přímo vyzývala ke zrušení kvót pro legální odchyt žaků v obou afrických zemích.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..