Tasmánská vláda pozastavila kácení stromů v hnízdištích latamů vlaštovčích

latam vlaštovčíUVNITŘ VIDEO – První ovoce přineslo nedávné přeřazení latama vlaštovčího v Červené knize ohrožených živočichů IUCN do nejvyšší kategorie kriticky ohrožených zvířat. Tasmánská vláda dočasně pozastavila svůj souhlas s těžbou dřeva v hnízdištích latamů na ostrově Bruny, které je jedním z mála míst, kde latamy neohrožují vačice. Ty jsou další příčinou kritického úbytku nejrychlejších papoušků světa, protože pojídají jejich vejce a nezřídka i samice sedící na snůšce nebo vylíhlá mláďata. Podle statistiky tasmánských ochránců přírody padne ročně za oběť vačicím až 83 procent všech hnízd latamů. Na ostrově Bruny se ale vačice nevyskytují, takže tato lokalita je pro záchranu latamů, jichž v přírodě zbývají pouhé dva tisíce, naprosto klíčová.

„Vláda po konzultaci s lesní správnou Tasmánie uznala zvláštní status ostrova Bruny ve vztahu k ochraně latama vlaštovčího,“ řekl podle australského zpravodajského serveru ABC News tasmánský ministr pro přírodní zdroje Paul Harris. „V případě, že následný výzkum prokáže, že je nutné trvale vyloučit lesní práce z oblastí výskytu latamů vlaštovčích nad rámec těch, která jsou už chráněna, vláda zváží, jaké další kroky bude moci podniknout,“ dodal. Rozhodnutí kabinetu, které se týká těžby dřeva naplánované od začátku roku 2016, musí ještě potvrdit tasmánský parlament. Ministr Harris uznal, že ostrov Bruny hraje vzhledem k absenci vačic pro zachování latamů velmi významný. Australské a tasmánské skupiny ochránců přírody rozhodnutí uvítaly.

Ochránci: dočasný zákaz nestačí

„Je to první správný krok, ale k zajištění přežití tohoto krásného malého ptáka nestačí. Je nutné zastavit těžbu dřeva napříč všemi hnízdními stanovišti a zajistit tak jeho přežití,“ reagoval mluvčí iniciativy Markets for Change Peg Putt. Skupina vyzývá k trvalému zákazu lesního hospodaření na ostrově Bruny. „Vypadá to, že po zpracování nějakého typu záchranného projektu může být kácení stromů obnoveno, ale to nepřichází v úvahu, pokud jsme se zavázali k zachování a prosperování tohoto druhu,“ dodal mluvčí. Bývalý šéf australské strany Zelených a tasmánský senátor Bob Brown už před časem vyzval předsedu tasmánské vlády, aby urychleně zajistil patřičná opatření pro ochranu latama vlaštovčího. Dokud však nebyl tento papoušek prohlášen za kriticky ohroženého, nic se nestalo.

K TÉMATU: Latam vlaštovčí byl oficiálně zařazen mezi kriticky ohrožené druhy v Červené knize IUCN

Rozhodnutí tasmánské vlády uvítala i organizace The Wilderness Society, která na Facebooku zveřejnila vtipné srovnání „vědecké studie“, zda si větší ochranu zaslouží latam vlaštovčí (anglicky Swift Parrot) nebo zpěvačka Taylor Swift, držitelka ceny Grammy (viz níže). „Tasmánská vláda po dlouholeté kampani konečně dala naději jednomu z nejvíce ohrožených ptáků Austrálie. Latam vlaštovčí potřebuje staré stromy s dutinami, aby v nich mohl hnízdit – jde přesně o ten typ stromů, který lesníci tak rádi kácí. Nyní lesní správa pozastavila těžbu dřeva v zásadním hnízdním biotopu latamů v Tasmánii na ostrově Bruny a dala tak tomuto krásnému ptákovi šanci na přežití,“ uvedla The Wilderness Society.

Zdroj: Facebook/The Wilderness Society
Zdroj: Facebook/The Wilderness Society

Úvodní foto: Wikimedia Commons/JJ Harrison

Předchozí článek

Mexické úřady zabavily překupníkovi 535 ptáků, polovinu tvořili papoušci

Dálší článek

Ghana hlásí totální propad divoké populace žaků, jejich stavy klesly o 99 procent

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější