ACTP si dovezlo z Austrálie loríčky žlutoboké duhové. Poslanci žádají vysvětlení od ministryně životního prostředí

Ani po zveřejnění investigativního článku australské mutace britského deníku The Guardian o německém Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) neustaly dovozy ohrožených původních druhů papoušků z Austrálie do ACTP. List ve středu zveřejnil další článek, v němž upozornil, že australská vláda pokračuje ve vydávání povolení pro ACTP, a to si z Austrálie dováží další ptáky. Na základě prosincové žádosti ACTP letos v lednu proběhl import 34 ptáků, mezi nimiž byli i dva kakaduové krátkozobí (bělouší), šest kakaduů žlutočečelatých severních (fitzroy) a pět loríčků žlutobokých duhových, kteří žijí pouze na tropickém pobřeží severní Austrálie a v zajetí se prakticky nevyskytují.
Vývoz deníku potvrdil mluvčí australského ministerstva životního prostředí. Podle jeho slov šlo o další z mnoha zásilek, protože v listopadu loňského roku resort schvaloval žádost ACTP o vývoz dalších 64 papoušků. Šlo o kakaduy dlouhozobé (další z „bělouchých“ černých kakaduů), kakaduy žlutočečelaté severní, kakaduy krátkozobé a papoušky rudobřiché naretské. Proti pokračování importů ohrožených druhů z Austrálie se rázně postavil koaliční poslanec Warren Entsch, který požaduje vysvětlení od australské federální ministryně životního prostředí Melissy Priceové. „Ve světle nových informací jsem přesvědčen o tom, že ministerstvo bude nadále usnadňovat schvalování těchto žádostí,“ uvedl pro Guardian.

Loríčka žlutobokového duhového v zajetí téměř nikdo nechová, a to ani v jeho domovině v Austrálii (Foto: Wikimedia Commons / ShotoPhoto)

„Ministryně si musí zjednat pořádek“

„Postup ministerstva zpochybňuje integritu schvalovacího procesu. Ministryně si musí zjednat pořádek a převzít kontrolu nad svým úřadem, musí vznést vážné otázky,“ míní Entsch. „Nenechám to být. Musí proběhnout komplexní nezávislý audit u každého ptáka, který byl kdy vyvezen,“ dodal rázně poslanec. The Guardian v předchozím článku upozornil, že ačkoli ACTP získalo povolení k vývozu papoušků, nedodrželo podmínky importu, protože ptáci měli být vystaveni ve veřejně přístupné zoologické zahradě a nesměli být dále prodáváni, stejně jako jejich odchovy. Deník ale vypátral, že ACTP tyto dovezené papoušky v Evropě prodávalo – například dosud zcela nedostupné kakaduy hnědohlavé, u nichž si za pár účtovalo 95 tisíc eur (téměř 2,5 milionu korun).

K TÉMATU: Australský Guardian obvinil ACTP z obchodování s ohroženými druhy papoušků

Entscha rozzlobil lednový status prezidenta ACTP Martina Gutha, který se na Facebooku pochlubil dalším dovozem vzácných papoušků z Austrálie. Stalo se tak několik týdnů po zveřejnění investigativní reportáže v Guardianu, která žádala prošetření okolností rozprodeje ohrožených australských ptáků touto německou organizací. K poslanci se přidal i mluvčí australské inspekce životního prostředí Tony Burke, podle něhož by ministryně Priceová měla tento „bizarní případ vysvětlit“. Strana zelených naléhá na okamžité zastavení dalších vývozů papoušků do ACTP. Ministerstvo životního prostředí na dotaz Guardianu uvedlo, že přezkoumává informace zveřejněné o ACTP, aby posoudilo, zda vývozy ptáků neodporují zákonu o ochraně životního prostředí a zachování biologické rozmanitosti z roku 1999.

Kakadu krátkozobý, nebo také bělouchý, patří mezi nejdražší dostupné druhy kakaduů mezi evropskými chovateli (Foto: WWF Australia)

Poslanci chtějí okamžité ukončení spolupráce s ACTP

Prezident ACTP Martin Guth mezitím poskytl rozhovor německé veřejnoprávní televizi RBB, v němž uvedl, že sdružení není nijak omezeno v nakládání s papoušky dovezenými z Austrálie. „To znamená, že je můžeme nabízet… můžeme tyto australské ptáky prodávat,“ citoval Guardian tento rozhovor. Informaci o prodeji importovaných papoušků listu potvrdily i německé orgány ochrany přírody. Podle jejich prohlášení ale nejde o nic nelegálního, protože ptáci byli do Německa dovezeni legálně a mají rovněž legální původ. Jejich prodej tedy nelze podle německých zákonů ACTP zakázat. Exportní povolení ale podle Guardianu obsahuje podmínku, že exportovaní ptáci se nesmí stát předmětem obchodu a stejné omezení se má týkat i jejich mláďat.

ČTĚTE TAKÉ: Ochránci žádají parlamentní vyšetřování vývozů papoušků z Austrálie do německého ACTP

„Pokud vláda povolila, aby se naše původní ohrožené druhy staly součástí mezinárodního obchodu, musí to okamžitě zastavit,“ je přesvědčen Tony Burke. Podle Sarah Hanson-Youngové ze Strany zelených neměla být povolení k exportu nikdy vydána. „Ministerstvo životního prostředí čelí mnoha vážným otázkám. Za dva týdny se zeptám na veřejném slyšení, abych zjistila, jak k tomu došlo, co proti tomu ministerstvo dělá a jak chce tuto chybu napravit,“ uvedla poslankyně. „Federální vláda nikdy neměla vydávat povolení umožňující obchodování s vzácnými a ohroženými druhy ptáků osobou, jež byla odsouzena za podvod a únos. Musí se to vyšetřit,“ dodala na adresu prezidenta ACTP Martina Gutha.

Úvodní foto: Wikimedia Commons / James Niland, Brisbane
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..