Březnový 10. ročník setkání chovatelů v Kozovazech se zaměří na novou taxonomii papoušků, lorie i amazoňany

Zdeněk Vandělík a Ladislav ŽohaJiž po desáté se letos v březnu sejdou chovatelé papoušků a dalších exotických ptáků na středočeském V.I.P. setkání pořádaném chovatelem aratingů a dalších jihoamerických papoušků Zdeňkem Vandělíkem nejprve v Jirnech a poslední léta v Kozovazích. Akce, kterou oficiálně organizuje Klub přátel exotického ptactva (KPEP) pod záštitou Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP), proběhne v sobotu 21. března v penzionu Lony v Kozovazech a tradičně se na ní sjedou největší kapacity mezi českými i slovenskými chovateli. Letošní ročník slibuje velmi aktuální témata, mj. i novou taxonomii papoušků podle Josepha del Hoya.

ACHEP představí Řád ptačích burz

Oproti dřívějším letům nebude kulaté desáté setkání začínat obědem, po kterém se odpolední program neúměrně protahoval, ale již dopolední první přednáškou slovenského chovatele a pravidelného návštěvníka setkání v Kozovazech Milana Vávry o problematice chovu amazoňanů. Po přestávce na oběd bude následovat rovněž monotematická prezentace chovu charmozinů a loríčků od Mileny Vaňkové, která se na chov těchto papoušků specializuje společně s Jaroslavem Vokounem (včera web Ararauna.cz informoval o chovném páru loriů černých, které si od těchto chovatelů pořídila pražská zoologická zahrada).

K TÉMATU: Zaveďme standardy pro velikost klecí na ptačích burzách, navrhuje Asociace chovatelů exotického ptactva

Předseda KPEP a ACHEP Ladislav Žoha poté společně s místopředsedou ACHEP a vydavatelem časopisu Nová Exota Janem Sojkou představí Řád ptačích burz a novinky v legislativě týkající se chovu exotických ptáků. ACHEP již delší dobu spolupracuje s ministerstvy životního prostředí a zemědělství na vytvoření nezávazných pravidel pro organizátory i prodejce na ptačích burzách v České republice, aby se zamezilo prodeji ptáků z těsných přenosek a trusem zašpiněných klecí. K obdobným opatřením postupně došli pořadatelé podobných akcí v západní Evropě, například největší evropská ptačí burza ve Zwolle již neumožňuje prodej ptáků z přenosek.

Program 10. ročníku V.I.P. setkání chovatelů by potucek793

Zájemci mohou i přespat

V pořadí čtvrtou přednášku na letošním V.I.P. setkání chovatelů v Kozovazech zajistí Martin Papač, který se specializuje na chov mutačních neofém. Po krátké přestávce vystoupí známá pražská veterinářka Ľubica Nečasová s příspěvkem o přípravě ptáků na chovnou sezónu. Akci zakončí společný příspěvek Luboše Tomišky z webu ParrotsDailyNews.com, Jana Sojky z Nové Exoty a Martina Smrčka z pražské zoologické zahrady o nové taxonomii řádu Papoušků a doporučeném novém českém názvosloví. Na přednášky naváže volná diskuse k předneseným tématům i dalším aktuálním problémům spojeným s chovem papoušků a dalších exotů.

ČTĚTE TAKÉ: Asociace chovatelů exotického ptactva má po roce existence víc než 700 členů

Zájemci o účast na 10. ročníku V.I.P. setkání chovatelů v Kozovazech se mohou hlásit prostřednictvím webu KPEP nebo přímo organizátorům Ladislavu Žohovi a Zdeňku Vandělíkovi. Účastnický poplatek za celodenní akci včetně oběda, nealko nápoje, kávy a zákusku činí 750 korun, pořadatelé mohou zajistit i večeři a případně ubytování přímo v penzionu Lony, v jehož konferenční místnosti se akce odehraje. V areálu penzionu je k dispozici zdarma hlídané parkoviště. Server Ararauna.cz přinese z této akce aktuální informace.

Úvodní foto: Jan Potůček a Tomáš Kubelka

Předchozí článek

Pražská zoo rozšířila expozici loriů o vzácné lori černé. K vidění jsou po pěti letech

Dálší článek

Arů kobaltových v Brazílii zase přibylo. Potvrzuje to nejnovější sčítání v jejich hnízdištích

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější