Asociace chovatelů exotického ptactva má po roce existence víc než 700 členů

Asociace chovatelů exotického ptactvaVíce než 700 členů zaregistrovala od loňské prosincové ustavující schůze v Olomouci Asociace chovatelů exotického ptactva (ACHEP). Organizace, která se snaží sdružit jak samostatné chovatele, tak další profesní sdružení, bilancovala první rok činnosti na nedávných výstavách Exota Olomouc 2014 a Exotika 2014 v Lysé nad Labem. Na olomoucké Exotě se sešel výkonný výbor ACHEP a zástupci odborných komisí, na Exotice proběhla členská schůze celé organizace. Na ní se mohli členové ACHEP dozvědět o legislativních snahách výkonného výboru, které by mohly v příštím roce přinést první „ovoce“ v podobě vyhlášek a doporučení ministerstva životního prostředí a zemědělství.

ACHEP usiluje o jednotná pravidla pro prodejce na ptačích burzách v České republice, která určí minimální rozměry prodejních klecí a základní pravidla hygieny, jež jsou standardem na obdobných akcích na západ od našich hranic. Pravidla mají mít charakter doporučení, jakmile však vstoupí v platnost, bude jejich dodržování kontrolovat Ústřední komise na ochranu zvířat jako společný orgán ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí. Snaha ACHEP vytvořit pravidla pro burzy „zdola“, přímo od chovatelů, je podle předsedy organizace Ladislava Žohy důležitá, protože jinak by se této aktivity mohly chopit samy úřady, jež nemají s chovem exotického ptactva zkušenosti a výsledkem by mohl být dokument, který nadělá více škody než užitku.

ACHEP chce zjednodušit chov evropské avifauny

Asociace chce rovněž pomoci chovatelům evropského ptactva a vyjednat zjednodušení pravidel pro chov avifauny, neboť při nynější regulaci a přísné ochraně je daleko jednodušší chovat ary hyacintové (kteří spadají do CITES I) než hýly obecné nebo stehlíky. Zjednodušení chce ACHEP vyjednat i u registračních listů CITES, kde by ráda odstranila dualitu tuzemského registračního listu a „žlutého“ eurocitesu. Výhledově se chce organizace zaměřit i na povinné paternitní testy u vybraných druhů papoušků. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR momentálně požaduje testy paternity u všech odchovaných mláďat arů hyacintových, amazoňanů rudookých, amazoňanů rudoocasých a u prvních odchovů amazoňanů nádherných od každého chovného páru.

K TÉMATU: Zaveďme standardy pro velikost klecí na ptačích burzách, navrhuje Asociace chovatelů exotického ptactva

Vedle legislativní problematiky se vedení ACHEP v uplynulém roku věnovalo i praktickým záležitostem. Vznikly oficiální internetové stránky organizace na adrese www.achep.cz, existuje profil asociace na Facebooku a do konce letošního roku dostanou všichni členové ACHEP členské průkazy podobné kreditní kartě, na které budu moci získat slevy na nákup krmiv značky Versele Laga. Právě tato společnost se stala partnerem ACHEP a zajistí výrobu členských průkazů. „Slevy na nákup krmiv nebudou jednotné, ale budou se odvíjet od množství odebraného zboží,“ vysvětlil na členské schůzi ACHEP Ladislav Žoha s tím, že nejnižší sleva bude pět procent.

Organizace bude víc komunikovat

Za poněkud problematickou považují členové ACHEP i jejího vedení medializaci činnosti organizace. „První rok jsme se věnovali přípravě podkladů a vyjednávání změn v chovatelské legislativě, které logicky nemůžeme komunikovat dřív, než to bude definitivně vyjednáno. Každá taková záležitost zabere poměrně dost času, takže se navenek mohlo zdát, že se okolo ACHEP nic neděje. Opak je ale pravdou,“ vysvětlil na členské schůzi ACHEP v Lysé nad Labem Ladislav Žoha. Do budoucna se ale ACHEP hodlá veřejně vyjadřovat k aktuálním problémům spojeným s chovatelstvím exotického ptactva a popularizovat tuto činnost, aby přibývalo mladších chovatelů.

ČTĚTE TAKÉ: Předsedou nové Asociace chovatelů exotického ptactva byl zvolen Ladislav Žoha

„Členské schůze ACHEP a setkání výkonného výboru chceme i do budoucna vázat na podobné akce, jako je Exota Olomouc nebo Exotika v Lysé. Přijde nám to praktičtější, protože tam stejně většina našich členů jezdí, než kdybychom se setkávali separátně někde jinde a jindy,“ prohlásil předseda ACHEP. Nejbližší takovou akcí bude březnový 10. ročník VIP setkání chovatelů exotického ptactva ve středočeských Kozovazech.

Předchozí článek

Zemřel zakladatel záchranného centra Al Wabra pro ary škraboškové, katarský šejk Saud Al-Thani

Dálší článek

Neznámý útočník střílí invazní papoušky v jižní Kalifornii. Zřejmě kvůli hluku

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější