Po pětileté přestávce se do kolekce loriů v pražské zoologickém zahradě vrací loriové černí (Chalcopsitta atra). Mladý chovný pár zahrada získala od soukromých chovatelů Mileny Vaňkové a Jaroslava Vokouna, specialistů na chov loriů a provozovatelů internetových stránek Loriové a ostatní. Pražská zoo o tom informovala na své profilové stránce na Facebooku. „Poměrně vzácně chovaný druh černého papouška poznáte podle žlutě zbarveného ocasu. Narazit na něj můžete během procházky po Papouščí stezce,“ uvedla zoo. Loriové jsou vystaveni už nyní v jednom z vytápěných domků s prosklenými stěnami, které jsou určeny pro celoroční chov těchto papoušků.
S lori černými má pražská zoologická zahrada bohaté zkušenosti. Chovala je již v minulosti a koncem devadesátých let minulého století je také jako první v České republice úspěšně rozmnožila. Poté tento úspěch několikrát zopakovala. V roce 2001 je také vystavovala na mezinárodní výstavě Exota Olomouc. Ani nyní nejsou v pražské zoo úplnou novinkou, přede dvěma lety, kdy server Ararauna.cz vydal tuto reportáž z návštěvy chovu loriů v Zoo Praha, měla zahrada lorie černé v neveřejném zázemí. Z hlediska České republiky i Evropy nejde o příliš často chovaný druh, byť nominátní poddruh lori černý guinejský (Chalcopsitta atra atra), který je v Zoo Praha, je přeci jenom zastoupenější než mnohem vzácnější lotri černý irianský (Chalcopsitta atra insignis).
REPORTÁŽ: Na návštěvě chovu loriů v pražské zoologické zahradě
Druhý zmiňovaný poddruh totiž není zcela černý, ale po celém těle má různě intenzivní červené skvrny a mezi chovateli je více ceněn. Hůře se také odchovává. Lori černý pochází z Nové Guineje a okolních ostrovů, kde je poměrně častý. O jeho životě ve volné přírodě se toho ale moc neví, stejně jako u řady dalších druhů loriů. Spory se vedou především o to, čím se ve volnosti živí. Rod Chalcopsitta zahrnuje ještě další tři druhy loriů, a na dva z nich rovněž narazíte v pražské zoo. Jde o poměrně populárního, i když ne příliš často chovaného loriho olivového (Chalcopsitta duivenbodei) a loriho kardinálského (Chalcopsitta cardinalis). Posledním zástupcem rodu je lori rudočelý (Chalcopsitta scintillata), který je u nás nepoměrně vzácnější.
Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha