Pebble: Legrační kakadu se smutnou minulostí

Kdo by ji neznal? Pebble, hvězda internetu a miláček všech. Má svůj kanál na YouTube, vlastní profil na Facebooku i Instagram. Všude ji najdete jako Pebble The Crazy Cockatoo . Miliony lidí na světě baví svými videi, ale jen málokdo zná její osud. Pravděpodobně nejznámější je video, ve kterém muž v pracovní vestě rozbíjí klec a Pebble jeho počínání velmi vulgárně komentuje (viz níže). Tento příspěvek, který byl zveřejněn před dvěma lety, má už přes 10 milionů zhlédnutí a stal se virálním videem. Papoušek v něm šílí a sprostě nadává, čímž podporuje muže, který ničí kulatou klec pro papoušky.
Na začátku videa muž ve vestě pod dozorem Pebble vysvětluje, že kulatá klec patří jinému papouškovi (alexandrovi Jojo). Říká: „Ptáci mají rádi rohy, tak tu klec trochu opravíme. Pebble teď bude sledovat a kontrolovat, jestli to dělám správně.“ A zatímco muž dupe po kleci, papoušek v záchvatu zuřivosti chrlí jednu nadávku za druhou.

Pebble je samice kakadu moluckého, kteří patří mezi největší z bílých kakaduů. Zároveň jsou jedněmi z nejčastěji odkládaných papoušků, kteří končí v záchranných stanicích. Nedostatek podnětů a mentální stimulace vede ke škubání peří a nesnesitelným hlasovým projevům. Jedná se o chyby nezkušených chovatelů, kteří nedokáží uspokojit potřeby tohoto krásného kakadu. V zajetí se může dožít až 70 let.

Sranda s hlubším kontextem

Pebble je asi 25 let a za svůj život vystřídala už kolem deseti „domovů“. V současné době se o ni stará Kelly Van Ryckeghem, muž na videu, spolumajitel záchranné stanice pro papoušky v Saskatchewanu v Kanadě (www.saskatoonparrotrescue.ca). Jedná se o neziskovou organizaci, jejímž cílem je záchrana papoušků v nouzi. Dobrovolníci z této organizace se o takové papoušky nejen starají, ale zároveň se snaží vzdělávat veřejnost v otázkách výchovy a péče o opeřené mazlíčky. Během dvou let se do jejich péče dostala asi stovka ptáků, v extrémním případě to bylo i sedm papoušků za jeden měsíc. Záchranná stanice pak nabízí papoušky k adopci, nebo využívají možnost „pěstounské péče“.

K TÉMATU: Jak jsme zachránili kakadua růžového od člověka, který ho vyhrál v kartách v hospodě

Také Pebble má za sebou traumatickou minulost. Po zveřejnění některého z videí se Kellymu ozvali původní majitelé. Od nich se dozvěděl, že jejich dcera naučila papouška pár sprostých slov a oni byli nuceni dát kakadu pryč. Jejím dalším domovem byla minizoo se spoustou zvířat, kde se Pebble naučila komunikovat s cizími lidmi a předvádět se, což jí zůstalo dodnes. Tam strávila asi osm let a další její domovy už jsou víceméně neznámé. Je ale zřejmé, že v některém z nich byla Pebble svědkem hlasitých hádek plných ostrých výrazů, které sama dnes v okamžiku vzrušení a rozčilení chrlí jedno za druhým. A ačkoliv to někteří lidé Kellymu vyčítají, on se snaží vysvětlovat, že to opravdu není jeho chyba, že takový slovník si papoušek přinesl z předchozích domovů.

Samička kakadua moluckého Pebble vystřídala již deset majitelů (Foto: Sun-gazing.com)

Kelly toto video natočil hlavně proto, aby lidem ukázal, jaké dělají chyby. „Nedostatek znalostí je šílený! Papoušci potřebují být vychováváni a my se o to snažíme.“ Jednou z chyb, které lidé dělají, je právě umístění papouška do kulaté klece. Každý živý tvor se potřebuje cítit v bezpečí. Papouškovi v tom pomáhá roh klece, protože je to strategické místo, ze kterého může hlídat okolí a kde tedy může v klidu odpočívat. Umístěním papouška do kulaté klece doprostřed místnosti mu ubližujeme. Pták bude nervózní a mohou se u něho nastartovat různé poruchy chování (škubání peří apod.). Mysleme tedy na to, že papoušek není dekorace do bytu, ale živý tvor, který má své potřeby.

Úvodní foto: YouTube / Saskatoon Parrot Rescue
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..