ACTP ohlásilo další dovozy papoušků z Austrálie: kakaduů dlouhozobých a žlutočečelatých poddruhu fitzroy

Pět týdnů po zveřejnění informace australské mutace britského listu Guardian o rozprodeji ohrožených druhů papoušků, které si z Austrálie díky povolení tamní federální vlády dovezlo německé Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) tato organizace oznámila dovoz dalších exotů z Austrálie. Zakladatel a prezident ACTP Martin Guth prostřednictvím svého osobního profilu na sociální síti Facebook zveřejnil fotografii importovaného kakadua žlutočečelatého poddruhu fitzroy. „Vím, že bych to neměl zveřejňovat, ale aby byli všichni hateři šťastní (…) Dnes jsme získali z Austrálie dva velmi vzácné a úžasné druhy,“ okomentoval šéf ACTP snímek.
„Jedním z nich je Calyptorhynchus baudini (kakadu dlouhozobý, nebo též bělouchý, pozn. red.). A tím druhým druhem, který se dosud nikdy nedostal mimo Austrálii, je Cacatua galerita fitzroy (kakadu žlutočečelatý severní, pozn. red.). Čekali jsme dlouho, než jsme mohli tyto dva druhy získat,“ dodal Martin Guth s tím, že ACTP brzy zveřejní další snímky obou nových druhů v jejich chovu. V minulosti si sdružení z Austrálie dovezlo kakaduy hnědohlavé, kteří se v Evropě až na výjimku jediného exempláře nevyskytovali, a také menší druhy loriů a papoušky rudobřiché naretské. Podle Guardianu si ACTP jenom za období od října 2015 do listopadu 2018 dovezlo z Austrálie 232 papoušků. Vývozy původních druhů z tohoto kontinentu jsou přitom velmi komplikované.

Kakadu žlutočečelatý fitzroy a kakadu dlouhozobý (Foto: Jan Potůček, Ararauna.cz a Kaarakin)

V Evropě již oba druhy jsou, ale výjimečně

Dva nové druhy, jejichž import ACTP aktuálně oznámilo, nejsou tak unikátní jako dříve dovážení ptáci. Kakaduy dlouhozobé vlastní několik chovatelů v Evropě i v České republice, jsou však velmi ojedinělí a výrazně dražší než jiní černí kakaduové včetně nejznámějších kakaduů palmových. Jako samostatný druh je kakadu dlouhozobý uznán teprve krátce, donedávna byl považován za poddruh kakadua černého. Mezi chovateli se mu spíše říká kakadu bělouchý. Cena jednoho ptáka se v Evropě pohybuje v desítkách tisíc euro. Vzácný je v chovech i kakadu žlutočečelatý severní (poddruh fitzroy). Tohoto papouška choval v někdejším Československu Zdeněk Pichlík z Dunajské Stredy. Jeho odchovy vlastní několik českých a slovenských chovatelů.

K TÉMATU: Německé ACTP si dovezlo další kakadu hnědohlavé z Austrálie. Už má 10 párů

Asi nejznámějšími současnými chovateli tohoto poddruhu kakadua žlutočečelatého jsou manželé Černí ze Svatého Jura u Bratislavy. Vlastní dva chovné páry, z nichž u jednoho jsou si jisti čistotou poddruhu. „O nikom dalším nevím. Náš odchov je teď v Trnavě. V Čechách je má ještě jeden chovatel u Mladé Boleslavi. Jednoho ptáka má ze Slovenska a druhého z jiné krevní linie,“ řekl v srpnu 2015 v rozhovoru pro Araraunu Martin Černý. Podle jeho slov je problém v Evropě sehnat nepříbuzné ptáky pro sestavení nových nepříbuzných párů fitzroyů. „Zkoušeli jsme dávat inzeráty, ale nikdo se nám neozval. Ale stejný problém mají i ostatní chovatelé fitzroyů. Nedokáží sehnat nové ptáky, nemůžou s tím pohnout. Bylo by super sehnat nějakou úplně novou krev, aby se to dalo překřížit,“ uvedl Černý.

Úvodní foto: ACTP, WWF Australia
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..