Pokuta za pašování amazoňanů žlutohlavých a aratingů kropenatých? 16 tisíc dolarů

Pokutu 16 tisíc dolarů (v přepočtu 400 tisíc korun) musí uhradit dvaadvacetiletý mladík z jižního Trinidadu, který byl zadržen s 16 mláďaty chráněných druhů papoušků. Ptáky vybral z hnízd ve volné přírodě a chystal se je prodat na černém trhu. Podle serveru Looptt.com šlo o 10 amazoňanů žlutohlavých a čtyři aratingy kropenaté, které umístil do papírových krabic a v autě je převážel na místní trh se zvířaty ve městě Gasparillo. Zadržen byl během policejní operace Game Wardens zaměřené na nelegální odchyt a prodej divokých zvířat. Pokud pašerák nebude moci pokutu uhradit, čekají ho tři měsíce tvrdé dřiny v trestaneckém táboře, rozhodl místní soud v San Fernandu.
Mladík jménem Diego Martin se k činu doznal. Svého činu litoval a vysvětlil ho finančními problémy jeho rodiny. Papoušky se snažil prodat, aby získal peníze, jimiž by svojí rodině finančně pomohl. Trinidad obvykle podobné případy tvrdě trestá, země se snaží chránit ohrožené původní druhy zvířat. Karibská ostrovní země je známá i záchranným projektem zaměřeným na ary ararauny. Jde o poslední karibský ostrov, kde se ararauny přirozeně vyskytují, ale kvůli jejich oblíbenosti čelí neustálé hrozbě vybírání hnízd a odchytu ptáků. Tomu se snaží zabránit organizace Conservation Leadership in the Caribbean (CLiC). Vypsala kvůli tomu fundraisingovou sbírku na podporu svého projektu ochrany volně žijících araraun.

Nelegálně získaní mazlíčci

Podle zástupců CLiC papoušky ohrožuje ztráta přirozených stanovišť, špatné vymáhání dodržování zákonů o ochraně přírody, a především obchodování s ptáky odchycenými v přírodě. Cílem kampaně je zcela zastavit nelegální obchod s těmito papoušky a zapojit do této aktivity silnou komunitu místních lidí. Silnou stránkou projektu má být vzdělávací kampaň. CLiC chce navázat na práci doktorky Bernadetty Plair, která se v letech 1993 až 2000 zasloužila o návrat arů araraun do trinidadské přírody, odkud vymizeli v šedesátých letech minulého století. Jak říkají ochránci z organizace CLiC, trinidadské úřady každoročně vydávají stovky povolení pro chov arů araraun v zajetí, což dokazuje, že papoušek je stále v centru pozornosti překupníků se zvířaty.

K TÉMATU: Trinidad chce zachránit poslední divokou populaci arů araraun v Karibiku

Povolení pro chov musí získat každý obyvatel Trinindadu a Toga, který chce držet aru araraunu v zajetí. „Pokud už se jednou dostane do zajetí, většinou je velmi obtížné do vrátit zpět do přírody,“ upozorňují ochránci z CLiC, kteří se snaží starat o zabavené papoušky a pokouší je vypouštět zpět do divočiny, na webu Looptt.com. Často to ale není možné. „Budeme se snažit lidem vštípit informaci, že i doma chovaní arové zůstávají ary a že nelegálně odchycení papoušci z přírody nejsou vhodní na chov jako domácí mazlíčci. Bohužel, tito ptáci často nejsou schopni přežít v přírodě, pokud je tam po nějaké době vrátíme,“ upozorňuje organizace CLiC.

Úvodní foto: Looptt.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..