Kostarický projekt Ara Manzanillo vypustil do přírody devět arů zelených

UVNITŘ VIDEO – Devět arů zelených posílilo divokou populaci tohoto středoamerického papouška v národním parku Gandoca-Manzanillo v severovýchodní Kostarice poblíž hranic s Panamou. Osm mladých ptáků odchovaných v zajetí a dospělou samici, která se léčila s poraněným křídlem, zde 23. května vypustili zástupci projektu Ara Manzanillo, pokračovatele neziskové organizace The Ara Project. „Osm mladých ptáků se narodilo minulý rok. Zpočátku jsme se obávali, že nebudou chtít pryč a budou se vracet do voliéry. První týden zůstávali v okolí, protože se přizpůsobovali nové situaci a kousek po kousku prozkoumávali prales,“ popsali představitelé projektu na své facebookové stránce.
Projekt Ara Manzanillo se věnuje také vyvěšování umělých hnízdních budek a monitoringu a ochraně hnízd arů zelených. Jde o ohrožený druh, jehož populaci v Kostarice tvoří pouze 350 ptáků, celosvětově pak jde o 2 500 pohlavně dospělých jedinců (i s mladými o 3 700 exemplářů, jak vyplývá z posledních odhadů z roku 2010). Ara Project, který předcházel projektu Ara Manzanillo, se chovu těchto papoušků věnoval od roku 2010 a o rok později začal vypouštět první papoušky do volné přírody. Dosud se mu podařilo posílit divokou populaci o 60 arů zelených, což představuje 17 procent populace v Kostarice a čtyři procenta celosvětové populace ve volné přírodě.

Na stanici můžete přijet pomoci i vy

„Projekt Ara Manzanillo se soustředí na návrat arů zelených do karibské oblasti Talamanca v Kostarice. Jde o první známý vědecky prováděný pokus o reintrodukci tohoto druhu. Naším cílem je vybudovat soběstačnou, přirozeně udržitelnou a dostatečně velkou populaci, která by se mohla rozšířit směrem k dalším divokým populacím arů zelených na severu Kostariky a ve střední Panamě,“ uvádí zástupci projektu na svém webu. Ara Manzanillo provozuje také chovnou a veterinární stanici, kam může přijet kdokoli jako dobrovolník pomoci nebo ji navštívit jako turista. Dobrovolníci by se měli hlásit minimálně na dobu jednoho měsíce, ale ideálně na čtvrt roku s tím, že pobyt na stanici je vyjde na 300 amerických dolarů měsíčně.

K TÉMATU: Ara Projectu se podařilo za pět let vypustit do kostarického pralesa 45 arů zelených, 35 přežilo

Turisté mohou stanici Ara Manzanillo navštívit každý den mezi 15:00 a 16:00 hod. středoamerického času, případně v jiný předem dohodnutý čas (rezervace je nutná předem na e-mailu visit@aramanzanillo.org). Vstupné je 20 amerických dolarů, děti do 12 let mohou stanici navštívit zdarma. Chovné zařízení se nachází v nadmořské výšce 100 metrů v primárním tropickém pralese s možnostmi vyhlídky na moře. V okolí žijí volně nejen arové zelení, ale také tři druhy tukanů a dalších celkem 300 druhů ptáků, dále opice, lenochodi, žáby, plazi, jaguáři či pumy. Vedle neziskové organizace Ara Manzanillo se arům zeleným v Kostarice věnuje i druhá nástupnická organizace Ara Projectu, Macaw Recovery Network, která sídlí v Punta Islitě a zabývá se i ochranou arů arakang.

Úvodní foto: Ara Manzanillo
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..