Kakapy soví ohrožuje aspergilóza. Letos se touto infekcí nakazilo již 35 papoušků, šestina populace

UVNITŘ VIDEO – Jedny z nejohroženějších papoušků na světě, nelétavé kakapy soví na Novém Zélandu, silně ohrožuje aspergilóza. Infekční onemocnění způsobené houbou rodu Aspergillus, které napadá plíce, je silně převažujícím důvodem pro hospitalizaci nemocných ptáků. Aktuálně touto nemocí trpí nebo trpělo 35 kakapů, upozornil záchranný tým kakapů na své oficiální stránce na Facebooku. Ptáci jsou rozděleni do tří veterinárních zařízení na pevnině: aucklandské zoologické zahrady, kliniky Wildbase a The Wildlife Hospital-Dunedin. „Všichni podstupují léčbu, ale aspergilózu je velmi obtížné efektivně léčit,“ upozornili ochránci.
Aspergilóza je zákeřná v tom, že se nemusí dlouho projevovat. Jakmile však propukne, obvykle je už na záchranu napadeného jedince pozdě. Léčba je zdlouhavá, náročná a bez jistoty na úspěch. Plísňové onemocnění za poslední dobu usmrtilo dvě dospělé samice a tři letošní mláďata. Aktuálně bylo potvrzeno u dalších dvou dospělých samic a šesti mláďat. Nemoc se naštěstí omezuje pouze na jeden ze tří ostrovů, na kterých kakapové žijí – Codfish (Whenua Hou). Na veterině sice skončila i čtyři mláďata z ostrova Anchor, ta však nemají aspergilózu. Dospělá populace kakapů kvůli této nemoci klesá – paradoxně v roce, kdy se vylíhlo historicky nejvíce mláďat – a aktuálně činí 142 ptáků a 73 mláďat.

Hynou i osvědčení chovní ptáci

Obzvláště bolestné jsou ztráty dospělých jedinců, kteří se osvědčili při hnízdění a vyvádění mláďat. Desetiletá samice pojmenovaná Huhana na tuto nemoc uhynula a aspergilózou trpí i mládě, které jí ochránci podložili jako pěstounce. Záchranný tým pro jistotu přesunul šest nejmenších mláďat z ostrova Codfish do chovné stanice k ručnímu odchovu, protože se obával, že hnízda mohou být po teplém a deštivém období plná spór asporgilózy. Nemoc napadá oslabené ptáky a mláďata se zhoršenou imunitou. „Letos jsme měli nejlepší hnízdní sezónu, vylíhlo se 86 mláďat, ale bohužel díky této nemoci jsme za posledních šest týdnů o šest přišli,“ upozornila vedoucí záchranného týmu Deidre Vercoe.

K TÉMATU: Kakapové soví letos prožívají populační explozi. Na chráněných ostrovech ale už není místo

„Ptáci vypadají zdravě až do doby několika dní přes smrtí. Musíme je posílat z ostrova na pevninu kvůli léčbě, což může být obtížný proces. Děláme ale maximum pro to, abychom se o ně postarali,“ ujistila Vercoe. Kakapové trpící nízkou imunitou by podle ní mohli podstupovat klasickou léčbu používanou u respiračních onemocnění, aby se předešlo propuknutí nemoci. „Nakažena je opravdu velká část populace a je to vůbec poprvé, co máme tolik kakapů na léčení na pevnině, daleko od jejich domovů,“ uvedla Vercoe. Všichni ptáci dostávají antifungální léky, ale na potvrzení, zda léčba zabírá, se musí čekat šest až osm týdnů. „Je to běh na dlouhou trať. Mezitím se snažíme pochopit, proč ta nemoc letos propukla v takové míře,“ uzavřela šéfka záchranného týmu kakapů.

Úvodní foto: Lydia Uddstrom, Zoo Auckland
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..